• |
ide | kryesore

Kulmi/ Rilindja i vuri patronazhist edhe shefit të Shërbimit Informativ Shtetëror

-Instant, Arkiva, Kryesore, LajmePa diskutim, asnjë prej nesh nuk ka qenë i përjashtuar nga database me të dhënat konfidenciale për qytetarët e Tiranës, që ka akumuluar Partia Socialiste për të fituar mandatin e tretë. Madje i nervozuar nga lajmi i Lapsi.al, Taulant Balla e quajti databazën e të dhënave “të krijuar me vite të tëra organizimi dhe komunikimi derë më derë me njerëzit”.

Por duke parë informacionet sistematike për 910 mijë qytetarë të Tiranës, të gjitha të përmbledhura në një dokument, Lapsi.al raportoi se të dhënat konfidenciale nuk janë arritur duke përpiluar informacione nga takimet derë më derë, por janë grabitur nga institucionet shtetërore dhe mbi bazën e tyre është punuar për të nxjerrë bindjet e njërit apo tjetrit votues, sipas një skeme monitorimi që ndryshe në PS, quhet “patronazhimi”.

Duke qenë se lista është marrë shabllon nga institucionet shtetërore dhe iu është shpërndarë militantëve të Partisë, këta nuk janë ndalur as kur njerëzit që duhej të patronazhonin kishin një staturë, për të cilën duhej menduar dy herë para se të raportonin.

Ky është rasti i punonjësve të Shërbimit Informativ Shtetëror, disa prej emrave të të cilëve gjenden në database që përdor Partia Socialiste për fushatën e 25 Prillit bashkë me të dhënat e tyre personale dhe përshkrimin e bindjes politike për secilin.

Në kollonën ku raportohet vendi i punës, për punonjësit e Shërbimit Informativ Shtetëror që verifikoi Lapsi.al, nuk është shënuar institucioni ku punojnë, por Partia nuk i ka kursyer për të dhënat e tjera konfidenciale, njësoj si për ne të tjerët.

Kulmi arrin në patronazhin për shefin e SHISH, Helidon Bendo, përballë të cilit patronazhistja me emrin Marjana Ndraka ka raportuar se ai ka preferenca për PS dhe se ai mund të konsiderohet votues i sigurtë për PS.

Në raportimin për shefin e SHISH janë të gjitha të dhënat si numër telefoni, numri i kartës së identitetit, qendra e votimit, etj, por nuk është shënuar vendi i punës.

Të raportosh edhe për shefin e Shërbimit Informativ Shtetëror, ky është një rekord i paimagjinueshëm në gjurmimin e votave, që vetëm Rilindja mund ta ketë thyer në historinë e asaj që Taulant Balla e quajti “punë në terren”. Por në anën tjetër, ky është edhe një dëshmi tronditëse, se si Rilindja e ka kthyer shtetin në një leckë dhe e keqpërdor sa herë t’i duhet për nevojat e saj personale. Megjithatë siç do të thoshte një patronazhiste e PS, “ditën e zgjedhjeve, edhe vota e shefit, edhe vota ime, prap të njëjtën vlerë kanë”.©Lapsi.al43 Comments

  1. Ky skandal del nga cdo suaze e skandaleve te derimetashme, PSE, sepse ky veprim pervecse dukshem kriminal dhe i denueshem penalisht, quhet “ndertim i struktures paralele=SHTET BRENDA SHTETI”.
   I njejti fenomen ka ndodhur ne Itali me GLADION dhe ne Turqi me organizaten terroriste FETO.
   Terroristet e FETO-s, ne cdo institucion shteteror, ushtarak, policor, gjyqesor, arsimor, kulturor, sportiv, biznes, pergjithecka, kishin ngritur struktura te “ngjashme patronazhi” te quajtura PASTORET, qe emeronin, caktonin, shkarkonin, largonin, promovonin ne detyre, ne menyre absolute strikte, vetem pjestaret e FETO-s.
   Qe te urdherohet, survejohet, komandohet, kreu i SHISH, nga Drane M. Ndraka, haptazi, hashiqare, tregon se ku u katandis ky vend.
   NUK ESHTE FARE CUDI SE PSE PER TERRORISTET E feto-s SHQIPERIA ESHTE BAZE E TYRE!
   Per te qene i panshem, eshte e vertete qe subjektet politike kane database te antareve dhe simpatizanteve te tyre, me emra, mbiemra, nr. tel, apo qv, POR, askush nuk regjistron nr. ID se s’hyn ne pune dhe s’ta jep njeri.
   Cdo parti ka te dhenat e njerezve te saj, jo te kundershtareve, ky skandal ka te dhenat e te gjithe shqiptareve te depozituara, ne AKSHI apo TIMS.

  2. ti merrni te keqen sigurimit ju bythpambuket e ripjelljes, nuk i shpetonte gje atyre, skishte kala qe merrnin jo si ju qe paguheni me gjys sufllaqe

   ata edhe pa buke rrinin dhe idealet nuk i tradhetonin!!!

   une nuk jam votues i PS as i PD. e as i LSI . jam pa parti. dmth elektorat GRI 😀

   per cfare i duhet PS numri im i telefonit ???

   apo leternjoftimi im ID??

   apo qendra ime e punes??

   apo preferenca ime ??

   apo census im ??

   apo jam emingrant ose jo ??

   po emri i babit tim perse i duhet PS???

   Apo vendlindja ime ??

   apo kodi i baneses ???

   ju fugshqyma e kuptoni qe jane te dhena tejet personale dhe skane asnje qellim votimi apo zgjedhjeje pervec metoda sigurimi, biografie ??

   a ju …ifshin qente e rruges ……qen kazanesh plehnash ata jane fiks per ju fugshqyerit e ripjelljes

  3. Kjo lista duhet te jete e fresket ose pas 2015-es. Se ky tipi ka qene qe i vogel me PD, si duket vone eshte kthyer kah PS.

 1. Vetem revolucioni bene fajde ne kete vend . Popull Shqiptare , trembeni dhe largojeni friken , kerkoni ate çka
  eshte e drejta juaj me elementare qe padrejtesisht , tinzarisht dhe perdhunshem jua kane rrembyer ndyresirat e politikes aniShqiptare .
  ” Nje popull qe harron eshte i destinuar te vdes , nje popull qe nuk kundershton dhe te ngrihet e te kerkoje te drejtat e tij me elementare eshte i destinuar te skllaverohet “

 2. Sipas Balles grupet e AGBV se jane hedhur ne veprim.Te pjellet ,prodhim i brigadiereve nuk e harrojne zakonin e baballareve ,qe ne kohen e qofte largut pergjonin ane gardhit per armiqte e kllases,dhe keta jane kthyer si spiunat e rendomte si dikur.

 3. Vetem Anetareve te Partise duhej te kerkohej miratim per tu pergjuar dhe ndjekur nga Sigurimi, per pjesen tjeter mund te ndiqeshin te gjithe nga nje “vullnetar” pa ndonje kokcarje.
  Me sa duket, partia nuk ka me besim as te njerzit qe ka vendosur vet neper pozicione duke qene se u ka vendosur nga nje patronazhist.

 4. Por fshehja “elektorale” e Berishës nga Basha i ngjan tejekëput taktikës së strucit, që fut kokën në rërë dhe lë trupin.

  Sali Berisha nuk është një fenomen politik i fshehur, por një fuqi reale që ndikon në vendimet dhe zhvillimet e Partisë Demokratike.

  Nëse në vitin 2011, Basha mori një sinjal nga elektorati gri si një test për të treguar se është një politikan i pavarur, këtë provë nuk e kaloi kurrë.

  Fshehja e Berishës nuk ngjit dhe kjo duket hapur jo vetëm tek ajo pjesë gri e zgjedhësve, por edhe e militantëve të PD-së, që e shikojnë Lulzim Bashën si derivat, e jo si një burim, aq më pak si një “avatar”, siç u tentua të vizatohej në vitin 2011.

  Por edhe si avatar digjital, ai sërish komandohet nga “Doktori digjital”Njelloj si mesazhet qe dergon zyra e lulzime salih BBasha neper telefonat e qytetareve duke perfshire dhe mua.tel 068 4056518 ky eshte numeri i byrektores se pd qe komandon Erioni kunati i lulzimes

  1. Ik mer te shkerdhefsha robt, se ju ka mbulu muti shalet me skandale perdite per 8 vjet dhe del na can karin me Berish. Yt krimb i ndryre.

 5. Ore po kot nuk e publikoni ne nje link share kete databae, te shohim kush na pergjon te pakten e tia martojme mamane per te disaten here

 6. ore ti i pa emer i ores 13.oo te paska ngelur ora akoma te berisha qe ka 8 vjet qe ka ncordhur diskutohet per nje fenomen antigigjor e ti del kokrra pas bregut leco ARTIKULLIN DHE ME PAS KOMENTO E JEP MENDIME

  1. I paemer i ores 13:43. Keshtu e ka mesuar partia te thote ate te ore 13:00, vetem se ka nje gabim ne numrin e telefonit gje qe tregon se nuk i ka shkuar ketij personi mesazhi, dhe ia ka dhene dikush nga partia e tij dhe ia kane dhene gabim numrin, ose e ka lexuar vete gabim. Pra rregjistrimi i antareve socialiste ne database qe thote Balla, qendron plotesisht. Per te votuar rilindjen ne rastin me te mire duhet te jesh injorant qe nuk di te lexoje as numrat. Gjithsesi, me sa kam degjuar, sms e PD jane te personalizuara, qe do te thote i drejtohet me emer dikujt qe ka dhene vullnetarisht numrin e tij te telefonit tek PD. Nese personi i ores 13:00 eshte kthyer nga zoteri ne shok, eshte problem i tij. Por problemi me shqetesues eshte se persona te cilet jane ne poste te rendesishme te shtetit dhe qe do duhej te ishin te depolitizuar, konsiderohen voyues te sigurte te PS. Pra shteti eshte i kapur ne cdo qelize nga rilindja dhe praktikisht ne nuk duhet te te presim asgje nga “suksesi i jashtezakonshem” i reformes ne drejtesi. Menyra se si konsiderohen votues te sigurt te PS (pavaresisht se eshte ne te drejten e tyre te votojne ke te duan) dhe se vota e tyre, pra orientimi i tyre politik dihet nga te gjithe rilindoret, tregon se rilindja ben c’te doje me taksat e shqiptareve pikerisht se e ka kapur sistemin e drejtesise. TE DHENAT PER PROKURORET E SPAK-ut, DERGOJANI AMBASADORES KIM QE TE MBYLLE GOJEN DHE TE MOS NA FLASE ME PER REFORMEN NE DREJTESI.

 7. Ky skandal, del nga cdo suaze e skandaleve te derimetashme, PSE, sepse ky veprim pervecse dukshem kriminal dhe i denueshem penalisht, quhet “ndertim i struktures paralele=SHTET BRENDA SHTETI”.
  I njejti fenomen, ka ndodhur ne Itali me GLADION dhe ne Turqi me organizaten terroriste FETO.
  Terroristet e FETO-s, ne cdo institucion shteteror, ushtarak, rendi, inteligjence, gjyqesor, arsimor, kulturor, sportiv, biznes, pergjithecka dhe kudo, kishin ngritur struktura te “ngjashme patronazhi”, te quajtura PASTORET, qe emeronin, caktonin, shkarkonin, largonin, survejonin, promovonin ne detyre, ne menyre absolutisht strikte, vetem pjestaret e FETO-s.
  Qe te urdherohet, survejohet, komandohet, kreu i SHISH, nga Drane M. Ndraka, haptazi, hashiqare, tregon se ku u katandis ky vend.
  NUK ESHTE FARE CUDI SE PSESE PER TERRORISTET E feto-s, SHQIPERIA ESHTE BAZE E TYRE E SIGURTE!
  Per te qene i panshem, eshte e vertete qe subjektet politike, te gjitha, kane database te antareve dhe simpatizanteve te tyre, me emra, mbiemra, nr. tel, apo qv, POR, askush nuk regjistron nr. ID se s’hyn ne pune fare dhe s’ta jep njeri.
  Cdo parti, ka te dhenat e njerezve te saj, jo te kundershtareve, ky skandal ka te dhenat e te gjithe shqiptareve, te depozituara dhe te mbikqyrura, ne AKSHI apo TIMS.

 8. Një vëzhgim.
  Pd,që nga krijimi i sajë ka pasur 5 kryetarë(Hajdari,Berisha,Selami,Shehu,Basha). Nga të gjithë këta vetëm Sallami është larguar për të jetuar jashtë Shqipërisë.
  Ndërsa Ps nga dy(Nano,Rama),i
  pari jeton jashtë dhe gëzon frytet e pushtetit si pasha. Po ky i dyti ç’farë mendoni se do bëjë pas 25 prillit?
  Do qëndrojë në Shqipëri, të ballafaqohet me drejtësinë?

 9. Ju KUCKAT e Rilindjes qe beni Sherbimin e Patrulles, neper Portale.

  Boll me Komente ne mbrojtje te ndyrresise.

  NUK mbulohet Muti me shurre.

  1. Taulant balla vetem po u fsheh ke vrima e motres vet s nuk shpeton dot nga djemt e shqipes mos vall i pergjon edhe kur bejne sex

 10. Qr, spaskemi pare gje akoma. Keta jane bere the qifsha SS. Aq kara jane, aq halldupa saqe dhe kryeinteligjenti i Rilindjes Taulant Zbokthi, thote eshtte liste e perpunuar nder vite me mund e sakrifica dere me dere qe si per “cudi” te gjithe jua paskan dhene numrin e identifikimit personal ketyre “patronazhistave” ???

  Epo tju japesh vote ketyre per here te trete, nuk eshte me faji i Taulant Zbokthit por i “popullit trim liridashes por pak “trap”.

 11. PeDerastat kan filluar te na shesin nder.
  Thoni c te doni e beni c te doni. Po nje gje nuk mund ta krahasoni dot.
  Nuk mund te krahasohet epoka e vampirit, me sot.
  Me e bukura eshte kur dalin disa e thone. Po ca keni me berishen, ai nuk eshte me.
  Po ca halli keni ju, pse ju djeg kur ju kujtojm vampirin? Ne qe jua kujtojm as kemi ndonje deshir ta zem ne goj kerrmen.
  Po ja qe me te zezat qe ka ber dhe vazhdon te bej. Na kujton qe ai njeri nuk duhet te kthehet kurr me.
  Juve le tju djeg kjo gje, fundia mire ju ben.

  1. …..HAJDE SUFLLAQE , SUFLLAQE PER FISKURVAT MAVI
   O JU QIFSHA ROPT O KURVA TE KUQE QE PER PARTINE JENI GATI TI VINI ZJARRIN SHQIPERISE

  2. O bythqir Rilindje, ai mund te ishte vampir por i vuri nja 3 gure kilometrike ne karrieren e tij:
   1. I dyfishoi rrogat e pensionet (qe ke Ramazani as inflacionin nuk e ka indeksuar ne keto 8 vjet)
   2. Te futi ne NATO
   3. Priti XH. W.Bush nga ku u shpall Kosova shtet.
   4. Beri asfalt gjtihe Shqiperine dhe te lidhi dhe katunet me te humbura ne maje malesh me asfalt.
   5. Beri ate rrugen e kombit qe Ramazani jot i thoshte dikur “Rruga e qoftelargut” dhe qe i vuri traun. Kjo rruge ka sjelle miliona euro te ardhura ne Buxhetin e Shqiperise nga Kosovaret qe vizitojne Shqiperine.
   6. Te hoqi vizat o vampir qe duhet te rrije si klysh kurve duerve te ambasadave te gjeje sekser apo ti jepje 5000 Euro Taulant Balles te te nxirrte nje vize. Tani leviz si bob me pasaporte e ste ha hajdari.

   Mund te kete dhe 100 te tjera te keqija Sala po ama keto te mira qe ti listova nuk mohohen. Tani ky Drakula Ramazan me thuaj cfare ka bere, me listo nje arritje keto 8 vjet , po vetem nje (perjashto hapjes 3 here te negociatave :)))dhe une po votoj per Ramazanin.

 12. NESE DONI LIRI DHE PROSPERITET O SHQIPTAR , DUHET REVOLUCION .
  NDRYSHE SKLLAV E BIJ SKLLAVI KE PER TE NGEL NE SHEKUJ

 13. Skandal në këtë rast do të ishte përgjimi, influencimi, klientelizmi, apo ndikimi i njerëzve nga forcat politike.

  Skandal do të ishte kontrabandimi i zgjedhësve në listat e votuesve për interesa të momentit. Siç ka ndodhur për shembull në vitin 2011 në Tiranë, kur në kryeqytet u sollën vetëm për të fituar Lulzim Basha, zgjedhës nga i gjithë vendi. Skandal do të ishte nëse do të përdoreshin fonde të panjohura për të paguar bileta avionic, për zgjedhës që u kërkohej të votohej për Lulzim Bashën siç ndodhi në 2011-n në Tiranë.

  Por le të vijmë tek ajo që mediat e opozitës e cilësojnë si “shkelje e të dhënave personale”.

  Materiali i botuar sipas të gjitha gjasave, është një database i vjetër i PS-së së Nanos, pasi aty edhe analistë që sot përkrahin PD-në haptas figurojnë si mbështetës së Partisë Socialiste.

 14. Po reforma e Kimit te Jurit,cfare thote?Pse nuk po ndihet fare,kur per Tom Doshin me shoke,na cau veshet per disa jave rresht? Ja pra moj zonje koreano-amerikanizuar ,rezultatet e reformes ne drejtesi,di t’i shikokemi ndafta,mbas 20-30 viteve.

 15. interesante , me kete rast do dale lista e plote e punonjesve te SHISH ???

  valle kaq k…ara te jene socialistet e ripjelljes ???

  SHISH eshte kot u mor vesh persa kohe vete shefi i tyre ka dale ne mes te rruges … por kureshtja eshte e madhe a do dalin emrat e spiuneve te ripjelljes??

 16. Syrit vigjilent te popullit nuk i shpeton dot.Pasi ja u sterviti mamate sigurimi ,dhe ja u instruktoj brigadieri ferrave te koopratives fugshqyerit jane hedhur ne veprim ,spiuna dhe bij spiunash qe s’e kane per gje ti shkerdheje Taulant Balla ,ne cdo gje te dhier qe i ndodh rilindjes hidhen ne veprim per te andruar breket e Shukriut qe te mbulojne mutin me shurre.

 17. Sa gallate e madhe….hedh lapsi nje gur ne lum edhe o burra me vrap te gjithe nga pas. Sa per informacion : Emer Atesi Mbiemer Datelindje Qender Votimi edhe tani qe flasim i keni te afishuara ne dyert e cdo shkolle dhe cdo qendre tjeter votimi, dhe keto afishime behen ne cdo pale zgjedhje.
  Numrin e identifikimit te gjithe qe kane votuar e kane plotesuar ne momentin qe marrin fleten e votimit dhe komisioneret e partive politike e kane edhe kete numer . Sa per numrin e telefonit pastaj per aq kohe sa keto numra i kane edhe ato kompani qe shesin dysheke, partite politike nuk eshte problem ta gjejne…..

  1. Kete nuk arrini ju te kuptoni. NID mund ta kerkoje fleta e votimi apo mund ta shohe komisioneri, por shkojne ne kokerr te burgut per perdorim apo publikim te ketij numri pa autorizimin e personit.

   O zbulues, shteti nuk funksionon alla Taulant Pallshe o shok. Ky eshte nje skandal qe ne nje shtet normal ne perendim do kishte shkaktuar termet, qeveria do binde dhe do jepej nje leksion i mire duke i ndjekur penalisht ata qe kane shkelur ligjin.
   Fatkeqesisht, ne Shqiperi kemi halle me te medhaja, te tipit ” Sa km ka bere kryeministri duke bredhur Shqiperine ne keto 8 vite”, sa ore gjume ben duke enduar per kete popull etj etj.

   Robt mu ne pidh me Rilindje e me rilindesa se na e shpifet Shqiperine.

 18. “Database”, Mero Baze ironizon denoncimin e PD: Kam 15 vite që kritikoj Berishën dhe më quajnë votues të pasigurt, Bejtja e Shkullaku votues të sigurt të PS

 19. Shtabi i pergjithshem i ketij programi qendron ne Labinot Fushe jo Mal kete here. Komandanti dihet kurse Mehmeti (Tao tao) qendron dite nate ne shtab. Aty thuren planet per blerje votash. Specialisti qe perdor programin eshte nje kosovar qe ka bere dhe programin e gjendjes civile dhe programin e ujesjelles Tr,Lu, etj

 20. Duke mos bere sens ne keto akuza, pasi eshte Berisha njeriu qe i ka sjelle trauma ketij vendi dhe per me teper qe ka bashkepunuar me Miloshevicin dhe gjityhe udheheqesit serbe ne dem te interesave te vendit qe nga viti 1992.

  Ndoshta ka ndonje informacijon te gabuar nga njerezit e gruas Liri Berisha, te cilet jane ne hierarkine me te larte te sherbimit sekret serb!

 21. ore kjo baxhella koreane e bande ambasades amerikan-aziatike sepse ne te ka kohe qe vetem kineze,koreane ,japoneze e ndonje bythezi kane pasur ne ambasade.ku eshte fshehur kjo kerme aziatike qe etikonte kritiket e repordhes ne drejtesi si cuna te keqije megjithese edhe dep.shtetit te usa e kritikonte si drejtesi te korruptuar dhe te kapur nga rikurvat.mjaftojne vetem emrat e kryeprokurorit,prokuroreve ,spiunit te sigurimit bendo qe kjo hale mos ta hapi me gojen per drejtesine dhe repordhen .ata nuk diskutoheshin qe ishin pjelle e bandes qeveritare dhe mafjas se ambasadave qe e kane emrin ne borderote e rames .ata qe e kritikojne repordhen ne drejtesi jane mbi 80 % dhe nuk jane cuna te keqinje por eshte kjo kurva koreane,soreca .gagareli palmer e degjeneruar . e felliqur ,dhe hale qe po ndyne shqiperine.

 22. Kur skandali i Panamasë që zbuloi paratë e fshehura të elitës botërore, nxorri në dritë edhe një shqiptar, të lidhur ngushtë me politikën e të gjitha krahëve në Tiranë, Baze publikoi se bëhej fjalë për një biznesmen të quajtur, Ismail Mulleti, ndërtues në vitet ’90, dhe ish-aksioner i një prej hoteleve më të rëndësishme në Tiranë “Hotel Tirana”.

  Por këto biznese ishin thërrime përballë kompanisë “GFI Techologies”, ku ai është bashkëpronar, kompani e cila është e skeduar se fsheh pasuritë në parajsa fiskale në Panama. Baze shkruan se pas këtij biznesmeni, fshihet deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo dhe djali i ish kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha.

  “Ismail Mulleti është mbulesa e Genc Pollos në çdo biznes që nga viti 1996 dhe koncesioni i ngjyrosjes është njeriu që mbulon Shkëlzen Berishën. Lekët i paskan çuar deri në Panama po këta nuk duhen çuar aq larg. S’është keq Burgu Bënçës”

 23. ju coftirave te stalinit enverit,ramizit,ruqit,edvinit etj jua din edhe numrin e va.ines sa e kan grat e nenat tuaja.sepse vet i lejuat.pse nuk mbushet mend pas 80 vite komunizem.edhe bijt e kriminelve i bet kryemuta tuaj.

 24. Shqetesim per te gjithe kjo puna e patronazhimit. Dua te di nese egziston kjo liste edhe per rrethet. Po per beratin ka lista te tilla. Si mund ta gjejme emrin tone, ke na kane vene patronazhist dhe ca mendimi kane dhene per bindjet tona.

 25. Ne njesine bashkiake nr 9 ne Tirane shitet vota 600€ per Rilindjen. Kryeplakja e kesaj bashkie me emrin Mira shkon dere me dere per te blere vota. Vota shitet pa pasur asnje hezitim ne degen e Partise te kopshti nr 3.. Gjendja eshte alarmante pasi rilindasit e kesaj njesie bashkiake nuk e rruajne fare per masat ndeshkuese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *