• |
ide | kryesore

Mister, mashtrim, doping? The Times, hetim për Jacobs: “Askush nuk e di si fitoi 100 metrat olimpikë”

-Instant, Sport


Në Angli ende nuk e kanë gëlltitur humbjen olimpike në 100 metra: medalja e artë e Marcell Jacobs është sërish në qendër të shtypit britanik, në veçanti të “The Times” që në një investigim prej dy faqesh, të quajtur “Misteri i Jacobs, kampioni olimpik që mori fronin pa gjurmë të mëparshme… e më pas reshti së vrapuari” insinuon se “askush nuk mund të ketë një përgjigje se si e arriti”.

Dy të dërguarit, Matt Lawton dhe Mark Palmer, shkuan në Milano, Desenzano del Garda dhe në Romë, vendet ku Jacobs u rrit, u stërvit dhe ku ai jeton tani. Rezultati? Reportazhi këmbëngul në ngritjen e shpejtë të 27-vjeçarit, dy medalje të arta në Tokio 2020 që janë të papritura dhe të papajtueshme me të kaluarën e tij konkurruese, dhe më pas pohon se, pas Lojërave “ai u zhduk nga qarkullimi” dhe në fund flet për Giacomo Guarninin, dietologun dhe ish-body builder të hetuar për mashtrim, në lidhje me një hetim mbi tregtinë e supozuar të substancave të ndaluara, me të cilin Jacobs nuk bashkëpunon prej kohësh.

Lawton dhe Palmer shkuan gjithashtu në terrenin e stërvitjes së sprinterit për t’i kërkuar një intervistë: Jacobs (i cili nuk e pëlqen shtypin britanik pas akuzave të përsëritura) me mirësjellje ka refuzuar. Ndaj të dyve nuk u mbeti tjetër veçse të linin një takim më 4 shkurt, kur në kampionatin botëror të sallave të mbyllura në Berlin do të kuptohet “nëse ky njeri që u rrit pa lënë gjurmë do të dijë të përsëritet”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *