• |
ide | kryesore

OBSH: Do të ketë një cunam të paparë infeksionesh nga Omicron në të gjithë botën

-Instant, Arkiva, PlanetVarianti Omicron i koronavirusit po përhapet me një shpejtësi të paparë dhe po krijon një “cunam” infeksionesh në të gjithë botën. Është ky alarmi i dhënë së fundmi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në konferencën e zakonshme mbi ecurinë e pandemisë lidhur me rrezikun e Omicron.

“Tani është në shumicën e vendeve dhe po përhapet me një ritëm që nuk e kemi parë kurrë më parë,” tha drejtori i përgjithshëm i agjencisë së OKB-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke paralajmëruar qeveritë se vetëm vaksinat nuk do të jenë të mjaftueshme për të dalë nga tuneli.

“Nuk bëhet fjalë për vaksinat në vend të maskave, vaksinat në vend të hapësirës, ​​vaksinat në vend të ventilimit dhe larjes së duarve. Duhet të bëni gjithçka së bashku, duhet ta bëni në mënyrë thelbësore, duhet ta bëni mirë.

Ne jemi të shqetësuar që vendet dhe popullatat po e konsiderojnë variantin Omicron si të butë. Ne kemi mësuar në të kaluarën se nënvlerësimi i këtij virusi është në rrezik. Një numër i madh njerëzish sëmuren, spitalet do të rrezikojnë situatë kolapsi përsëri”, tha ai.

Në Evropë pritet të bëhet dominues në javët në vijim, me një tendencë të ngjashme rritjeje në të gjitha vendet, ndërkohë që OBSH apeloi për të vepruar me shpejtësi ëpr të frenuar këtë cunami.

“Përdorni të gjitha masat mbrojtëse për të shmangur një bum tjetër të shtrimit në spital” Gjithashtu sepse, vuri në dukje shefi i urgjencës së OBSH-së, Mike Ryan, sistemet shëndetësore në mbarë botën janë më të dobëta se një vit më parë. Pra, për të frenuar këtë cunami të rasteve të shkaktuar nga Omicron por edhe nga Delta, nuk ka gjë tjetër veçse të veprohet me shpejtësi.

“Para se të filloni të shihni rritje të shtrimeve në spital, përdorni maska, favorizoni punën në distancë, kufizoni kontaktet me njerëz të tjerë, shmangni takimet, investoni në ventilim, rrisni mbikëqyrjen e gjenomave të virusit dhe përgatitni spitalet tuaja”, është apeli i menaxheres teknike të OBSH-së për pandeminë Maria van Kherkove.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *