• |
ide | kryesore

Qeveria ndërhyri në punët e Federatës: Zimbabve rrezikon përjashtimin nga Kupa e Afrikës

-Instant, Sport


FIFA mund të përjashtojë ekipin kombëtar të Harares nga gara kontinentale për shkak të ndërhyrjes së qeverisë në punët e Federatës së futbollit. Botsvana dhe Afrika e Jugut janë paralajmëruar gjithashtu. E mundshme edhe një grup me vetëm 3 ekipe. Sipas BBC, FIFA synon të ndëshkojë Zimbabven pasi Ministria e Sportit pezulloi këshillin e administrimit të federatës lokale të futbollit, në kundërshtim me rregullat e FIFA-s, që ndalojnë ndërhyrjen e qeverisë në punët e Federatave.

ALTERNATIVAT- Sipas lajmeve të fundit, Zambia mund të zëvendësojë Zimbabven në grupin B me Senegalin, Guinenë dhe Malavinë. Orët e ardhshme duhet të jenë vendimtare, edhe pse tashmë duket se Zimbabve, e cila u stërvit këto ditë në Yaoundé dhe sot u transferua në Bafoussam, shtëpia e grupit të tyre, ka pak shanse për të luajtur.

Nëse Zambia nuk arrin të mbledhë fondet e nevojshme për pjesëmarrje në një kohë kaq të shkurtër, radha do të jetë e Botsvanës dhe Afrikës së Jugut. Është i mundur edhe një grup me vetëm tre kombëtare.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *