• |
ide | kryesore

Nga data e deri tek nominimet, çfarë dihet deri më tani për Oscars 2022

-Instant, Paparazzi, SliderÇmimet e para Oscar të epokës së pandemisë, të mbajtura prillin e kaluar, siguruan një udhëtim emocionesh. Gjatë tre orëve në distancim social, pamë Chloé Zhao të bënte histori si gruaja e parë me ngjyrë që fitoi çmimin e regjisorit më të mirë, Frances McDormand ulërinte në hënë, Yuh-Jung Youn flirtonte me Brad Pitt dhe Anthony Hopkins që mungonte u shpall aktori më i mirë mbi të preferuarin e padiskutueshëm, Chadwick Boseman. Pra, çfarë pritet të ndodhë në vitin 2022? Këtu është gjithçka që duhet të dini përpara natës më të madhe të filmit.

Kur do të zhvillohen Oscars 2022?

Çmimet e 94-ta të Akademisë do të mbahen më 27 mars në orën 17:00 PacificTime.

Në çfarë vendi do të zhvillohet Oscar 2022?

Vitin e kaluar, ceremonia u mbajt në Stacionin Union në qendër të Los Anxhelosit, por këtë herë ajo do të kthehet në shtëpinë e saj që nga viti 2002: Teatri Dolby në Hollywood & Highland Center.

Çfarë formati do të ndjekë Oscars 2022?

Formati i saktë i Oscars 2022 nuk dihet ende, megjithëse Akademia ka njoftuar se fituesi i çmimit Emmy, Glenn Weiss do të drejtojë shfaqjen për të shtatin vit radhazi. Ndërkohë, Will Packer i Girls Trip do të jetë producent i shfaqjes.

Kush do të jetë prezantues i Oscars 2022?

Pas tre vitesh ceremonish pa një prezantues, transmetuesi i Oscars ABC konfirmoi më 11 janar se ceremonia e vitit 2022 do të ketë një prezantues. Njoftimi u bë nga Craig Erwich, president i Hulu Originals & ABC Entertainment, i cili vazhdoi të lavdërojë Will Packer. “Will e ka vërtet pulsin e tij në kulturën dhe argëtimin popullor,” tha ai. “E di që ai ka shumë në rezervë dhe ne do të kemi më shumë detaje për të ndarë së shpejti.” Më 11 shkurt, The Hollywood Reporter shtoi se sipas burimeve, ceremonia do të jetë “një shfaqje me tre akte me një drejtues të ndryshëm që drejton çdo orë, në një strategji për të joshur një audiencë më të gjerë dhe për të ndarë barrën e drejtimit të transmetimit televiziv.” Më pas, më 14 shkurt, Variety publikoi lajmin se Amy Schumer, Regina Hall dhe Wanda Sykes po pritej të organizonin Oscars 2022.

Kush do të performojë në Oscar 2022?

Është ende e paqartë nëse performancat do të jenë live apo të regjistruara paraprakisht (siç ishin vitin e kaluar), por mes atyre që mund të ngjiten në skenë janë të nominuarit për këngën më të mirë origjinale Beyoncé (për “Be Alive” nga King Richard), Billie Eilish (për “No Time To Die”), Lin-Manuel Miranda (për “Dos Oruguitas” nga Encanto), Van Morrison (për “Down to Joy” nga Belfast) dhe Diane Warren (për “Somehow You Do” nga Four Good Days) .

Cili është kodi i veshjes për Oscar 2022?

Nëse e lejon Covid-19, Oscars 2022 duhet të kenë një tapet të kuq në shkallë të plotë, kështu që prisni paradën e zakonshme të fustaneve, pelerinave me tegela dhe kostumit louche.

Kur u shpallën nominimet për Oscar 2022?

Nominimet për Oscar 2022 u zbuluan më 8 shkurt.

Kush janë të nominuarit në Oscar 2022?

Best Picture
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

Best Actor
Javier Bardem, Being the Ricardos
Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog
Andrew Garfield, Tick, Tick…Boom!
Will Smith, King Richard
Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

Best Actress
Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman, The Lost Daughter
Penelope Cruz, Parallel Mothers
Nicole Kidman, Being the Ricardos
Kristen Stewart, Spencer

Best Supporting Actor
Ciarán Hinds, Belfast
Troy Kotsur, CODA
Jesse Plemons, The Power of the Dog
J.K. Simmons, Being the Ricardos
Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

Best Supporting Actress
Jessie Buckley, The Lost Daughter
Ariana DeBose, West Side Story
Judi Dench, Belfast
Kirsten Dunst, The Power of the Dog
Aunjanue Ellis, King Richard

Best Director
Kenneth Branagh, Belfast
Ryusuke Hamaguchi, Drive My Car
Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Jane Campion, The Power of the Dog
Steven Spielberg, West Side Story

Best Adapted Screenplay
CODA
Drive My Car
Dune
The Lost Daughter
The Power of the Dog

Best Original Screenplay
Belfast
Don’t Look Up
King Richard
Licorice Pizza
The Worst Person in the World

Best Documentary Feature
Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul
Writing With Fire

Best Animated Feature Film
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. the Machines
Raya and the Last Dragon

Best International Feature Film
Drive My Car (Japan)
Flee (Denmark)
The Hand of God (Italy)
Yanna (Bhutan)
The Worst Person in the World (Norway)

Best Cinematography
Dune
Nightmare Alley
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

Best Film Editing
Don’t Look Up
Dune
King Richard
The Power of the Dog
Tick, Tick…Boom!

Best Music (Original Score)
Don’t Look Up
Dune
Encanto
Parallel Mothers
The Power of the Dog

Best Music (Original Song)
“Be Alive,” King Richard, Beyoncé Knowles-Carter, Dixson
“Dos Oroguitos,” Encanto, Lin-Manuel Miranda
“Down to Joy,” Belfast, Van Morrison
“No Time To Die,” No Time To Die, Billie Eilish, Finneas O’Connell
“Somehow You Do,” Four Good Days, Diane Warren

Best Production Design
Dune
Nightmare Alley
Power
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

Best Costume Design
Cruella
Cyrano
Dune
Nightmare Alley
West Side Story

Best Makeup and Hairstyling
Coming 2 America
Cruella
Dune
The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci

Best Sound
Belfast
Dune
No Time To Die
The Power of the Dog
West Side Story

Best Visual Effects
Dune
Free Guy
No Time To Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Spider-Man: No Way Home

Best Live Action Short Film
Ala Kacchu – Take and Run
The Dress
The Long Goodbye
On My Mind
Please Hold

Best Animated Short Film
Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper

Best Documentary Short Subject
Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball
Three Songs of Benazir
When We Were Bullies

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *