• |
ide | kryesore

Vëzhgimi/ Show i kursimit zhyt Tiranën në terr

-Instant, Arkiva, Kryesore, LajmeMesnatë. Ora 12. “Kryeqyteti Europian i Rinisë” i zhytur në terr. Rrugët e Tiranës nuk ndriçohen. Nga Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Unaza, e deri tek rrugët e lagjeve, nga arteriet e mëdha të qytetit deri tek rrugicat qorre ndodhen në errësirë të plotë.

Të udhëtoje rrugëve të Tiranës mbrëmjen e djeshme do të duhej ose të orientoheshe nëpërmjet reklamava të dyqaneve, ose nëpërmjet dritave të makinave, ose diku me blicin e telefonit. (Shiko videot poshtë) 

Sigurisht që kryeqytetasit nuk janë të panjohur me errësirën, por prej vitesh ajo ka qenë episodike. Ndonjë defekt nga përmbytjet, ndonjë transformator i prishur, apo ndërprerje teknike. Por, Tirana gjatë mbrëmjes së djeshme ishte ndryshe.

Terri që përfshiu mbrëmë qytetin nuk vinte si pasojë e ndonjë fatkeqësie natyrore, përkundrazi i komanduar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjitikës që urdhëroi ndërprerjen e ndriçimit në akset kryesore të vendit, si masë për kursim.

Me të vërtetë kriza botërore ekziston. Me të vërtetë që të lëkundura nga pandemia dhe të goditura fort nga lufta në Ukrainë, tregjet ndërkombëtare nuk janë më njësoj. Por, ndryshe nga vendet europiane, apo edhe ato fqinje, në Shqipëri qeveria me zor u vu në lëvizje. Ajo prodhoi zhgënjim me neglizhencën e saj për të marrë masa me qëllim minimizimin e efekteve të krizës. U desh që rrugët të mbushen për ditë të tëra me qytetarë të revoltuar që qeveria të bënte një hap pas nga kokëfortësia për të mos reaguar, edhe pse një hap minimal.

Kryeministri Rama nuk ka pranuar të ulë TVSH-në për disa produkte ushqimore esenciale, nuk ka pranuar të ulë taksat për naftën, nuk ka pranuar të anulojë ndonjë konçesion sikurse bëri gjatë pandemisë. Po të shtosh këtu edhe akuzat se qeveria ka keqmenaxhuar shit-blerjen e energjisë, nevoja për të aktivizuar makinerinë e propagandës u bë e menjëhershme.

Si xhirot e ministrave nëpër supermarkete një ditë të diele, ashtu edhe ndërprerja e ndriçimit nëpër akset kryesore të vendit dhe në Tiranë, përkundër shqetësimeve të ekspertëve se do të rriteshin aksidentet dhe kriminaliteti, kanë një të përbashkët. Show-in. Qeveria po vepron, ajo po kursen shqiptarët!

Lexo më tej: Paniku i Ramës, nxjerr ministrat nëpër supermarkete e fabrika për propagandë 

Lapsi.al vëzhgoi rrugët e Tiranës në mbrëmje. Mesnata rezervonte terr, errësirë dhe ankth. A është ky “Kryeqyteti Europian i Rinisë” ? Pamjet më poshtë flasin vetë. ©LAPSI.AL 

Rruga e Dibrës 

Rruga e Kavajës 
Myslym Shyri 
Gjimnazi “Partizani” 
Unaza pranë “21 dhjetorit” 
Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” 
Unaza e vogël 
Unaza e vogël pranë “5 majit” 26 Comments

 1. qr po na kthejne prap ne 2007-2008 keta qe skishim drita nga 6-7 ore ne dite. Ne ate kohe Sala i binte shkurt ua hiqte familjeve dritat, ky loqja tjeter ua heq rrugeve

   1. shko mer kar se iu kan bere lavazh trunit. Iknin nga 6-7 ore ne Tirane se ne rrethe i hiqnin dhe nga 10 ore

    1. O njish, se di ku ke jetu ne 2007-2008, por gjeneratoret te canin karin neper rruge ne kohe te Nanos. Ne momentin qe erdhi Sala na pushuan veshet e nuk fikeshin dritat me se ishin bere qytetet si pema e vitit te ri, duke fikur dritat me lagje e me zona me rr-l:).

     Uroj mos dilnin noj dite qe fajin e kishte Berisha qe ne kohe te Zogut ishim te varfer:).

     Ik boji noj lavazh maqines se trunit i paske bere:)

     1. jo shoku, kan fillu ne kohen e Nanos po maksimumi krizes e me aq ore sa shkruajta me lart ka qene ne 2007-2008.

  1. krizen normal qe se shikoni ju. kete thoni gjate gjithe kohes por ta dini qe qeveria po ben me te miren per ne sikur se shihni dhe ju. po si eshte me mir si pas teje tja heqesh familjeve apo rrugve. po kalojme krize globale keto gjera jane normale ne vendin ku po jetojm.

 2. Ram petlla flet per Krize Energjie e Karburantesh kur Energjia ne Shqiperi eshte 100 % Hidrike pa kurrfare lidhje me Karburantet.
  Kane shitur Energji pa kriter, si i vetmi mall me cilesi qe ta ble kushdo. Kane vjedhur e vjedhin nga shitja e Energjise dhe bejne Show tani me skenare lufte imagjinare ne Ballkan.

  1. Po ti linin dritat hapur naten ju sumqirat e lapsit do ulurinit ‘qeveria e papergjegjshme qe harxhon energji kot ne kohe lufte’ 🤦‍♂️
   E ca race bythqirash qe jemi

     1. Ky eshte problemi me ju trollat se mendoni se dhe te tjeret qe nuk jane dakord me sufllaqet, detyrimisht na thote Saliu, Iliri, Shekspiri etj etj. Dhe lepirja e ka nje limit, por ju lepirsat e ripjelljes e tejkaloni kete limit dhe na boni me 🤮🤮🤮.

  2. jane aventuriere e amatore qe vetetitullohen ‘Elite’ ose shqip Paria e vendit. Me arrogance e cinizem te pashoq, qe vjen nga etja e pangopshme sidomos ngaqe vend i vogel.

   pa pike pergatitje qeverisese. Qeverisja nevojit konsiderate per subjektet pa dallim, per popullaten.
   ku e gjeten dijen spitullaqet e ripjerdhjes, e hodhi kush ne rruge qe ta gjenin keta ? Thjesht u mjaftoi ‘ne jemi e keqja me vogel ndaj sali mortjes’

 3. Në 9 shtator 2021, Lulzim Basha rrëzoi perandorinë e Sali Berishës, i kallëzuar si një tiran vulgar, vrasës dhe vjedhës i popullit të vet, minues i demokracisë. Shtetet e Bashkuara kërkuan dëbimin e Sali Berishës prej Partisë Demokratike. Lulzim Bashës i dridhej zëri teksa fliste e thoshte ‘ky është vendimi i jetës sime!’. Shpellkare mos harroni gjeneratoret ne cdo biznes neper tirane e shqiperi ne kohen e kriminelit salih karaxhic berisha

  1. Shpellkare do ti o bythqiri kopil pa emer? Shko se e ke ne krye te Kuvendit, Lindita Nikolla quhet, te shpellu nga kari qe ne vogel atje ne malokeri.

 4. Edhe pak do te perdorni qirinjte.
  Sic duket Rusia ka vendosur sanksione.
  Behuni gati per lufte se NATO na jep arme por ushtaret jane vendas.
  Vajguri do jete lluks.
  Shkoni pastroni bunkeret.
  .

 5. Ja qr, ne Ukraine behet lufte dhe nuk jane fik dritat rrugeve, i fikim ne ne Shqiperi me justifikimin ‘”Ka lufte ne Ukraine, eshte krize:)))).

  O ju qifsha robtttttttttttttttttttttt o qeveri kurvash vamprio-hajdute.

  1. car ‘qeveri’ thua o 1×2… kta jan nji klub femrash e meshkujsh qe kan zaptu karriget e na kercnohen ‘jua fikem dritat’, jua rritem cmimet, jua morem tokat tia japim kujt na doje bytha neve, ‘ do beni si duam ne!

 6. Kjo lufte ne Ukraine me ka rene si Telebingo!
  Do zoti vazhdon gjate qe edhe une gjate te justifikoj Ekonomine-bloze e Financat-fertele me ate lufte. Do degjoni po nuk ju thashe ate qe nuk besoj ta keni harruar – ” Te jetojme, te punojme si ne rrethim” si dhe “Kursim, kursim e vetem Kursim”

 7. Bën kot sikur nuk e priste Sali Berisha vendimin e DASH për shpalljen e tij dhe të familjes së tij “non grata” në SHBA. Pikërisht pse i kishte llogaritur të gjitha këto pasoja të rënda, Berisha dha dorëheqjen por nuk iku nga PD, por ia la me “qira” Lulzim Bashës, në mënyrë që ta merrte mbrapsht këtë “mirësi” me një çmim të kripur: PD si “pronë” e tij të shërbente si “kolateral” për mbrojtjen nga akuzat sidomos të SHBA, motivacioni i të cilës për shpalljen “non grata” ishte tepër i rëndë, korrupsion i theksuar, minim i demokracisë dhe presioni mbi drejtësinë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *