• |
ide | kryesore

Rikthimi i Berishës/ A mbaroi me turp misioni i Yuri Kim?

-Instant, KryesoreRikthimi i Sali Berishës në PD përpos ndryshimit të ekuacionit për fatin e opozitës, ka ngritur një pyetje të madhe: a dështoi në misionin e saj ambasadorja Yuri Kim? Që kur lideri historik i PD, u shpall non grata nga Departamenti i Shtetit, kryediplomatja në Tiranë ka mbajtur qëndrime të qarta që përmblidhen në këto tre piketa: “demokratët nuk mund të hanë barë duke zgjedhur Berishën”, “ne njohim Bashën si kryetar të PD”, “ne nuk i japim dorën Sali Berishës dhe as shkelim në zyrën e tij po u zgjodh në krye të PD-së.

Natyrisht, kushdo që e njeh sadopak diplomacinë e kupton lehtësisht se këto nuk janë mesazhe që ambasadorja Kim i ka artikuluar me kokën e saj. Ato janë të miratuara nga DASH dhe me OK-ejin e eprorëve të saj. Pra në pikpyetje, këtu nuk vihet sa e drejtë ka qenë politika amerikane, apo a ka qenë ajo e saktë në shpalljen non grata të Berishës. Pak rëndësi ka gjithashtu nëse siç pretendon Berisha, goditja ndaj tij u bë nga mekanizmat ekstra shtetërorë të Xhorxh Sorosit, apo nga lobimi i Edi Ramës. Le ti marrim këto si të mirqena dhe të mos i diskutojmë si vendime të administratës amerikane.

Lexo më tej:

Beteja që zgjat/ Yuri Kim dhe Berisha nxjerrin armët

Pyetja që shtrohet ndaj Yuri Kim është: a arriti ajo që me elegancë diplomatike dhe me forcën e shtetit të madh, ti zbatojë detyrat që iu dhanë nga shefat e saj?

Pas dekretit të sekkretarit Blinken ajo duhej ta nxirrte Berishën nga politika. Ai u ringjall dhe u kthye në rresht të parë. Ajo predikoi mbështetjen ndaj një Bashe që për interes të vendit duhet të bashkëpunonte me Ramën. Ky i fundit u zhduk nga skena me dorëheqje.

Pra ajo e ka dreqosur misionin e saj pa diskutuar faktin nëse ai qe i drejtë apo i gabuar.

Përpara se ajo të vinte këmbën në Tiranë asnjëherë nuk ka pasur në mikrokozmosin e elitave shqiptare kaq shumë kritika të hapura ndaj politikës amerikane. Kurrë më parë një forcë politike nuk ka arritur të marrë kaq shumë vota sa “Shtëpia e Lirisë”, në zgjedhjet e 6 marsit, duke pasur kundër ambasadën që bënte thirrje të mos votohej për të. Kurrë më parë nuk janë publikuar sondazhe si ai i Barometrit të Euronews (shiko këtu), ku besimi ndaj BE-së të dalë dyfish më i fortë se ai ndaj SHBA-së.

Pse ka ndodhur kjo? Mbi të gjitha për interpretimet, mesazhet dhe lojën e gabuar që Yuri Kim ka shpëfqaur në këtë vend. Ajo që përgëzoi fitoren e Edi Ramës ende pa u çertifikuar rezultati, ajo që u fotografua nga paparrazzët në jahte milionerësh, ajo që pozonte kudo me krenari me një sërë eksponentësh të rilindjes, që një pjesë e madhe e publikut i njihte si sumbole të korrupsionit, ajo që dhe protestat xhenuine të adoleshentëve për vrasjen e Klodian Rashës ia faturoi ish pushtetarëve të djeshëm, ajo që nuk tha dot kurrë një fjalë për shembjen e Teatrit Kombëtar, që shtypi botëror e etiketoi si barbarizëm, ajo që nuk foli kurrë për patronazhistët dhe vjedhjen e të dhënave të 900 mijë qytetarëve shqiptarë, ajo që ndryshe nga BE e mbështeti prishjen e marrëveshjes së 5 qershorit për të cilën ishte garante vetë (duke i falur pushtetin Edi Ramës), kur erdhi puna të manovronte për të vënë në zbatim vendimin e eprorëve për nxjerrjen nga skena të Berishës, ishte tashmë e skicuar si e pabesueshme dhe si palë.

Kronika/ Si degradoi hap pas hapi përplasja Berisha- Yuri Kim

Sikur këto të mos mjaftonin, ajo bëri gafën kolosale dhe me ndjeshmëri të lartë kur përdori një shprehje të liderit komunist Enver Hoxha: “Do hani bar”, për të kërcanuar demokratët që të ndaheshin nga lidri i tyre historik.

Më tej para se të nisej për pushime të ëmbla në një rezort turistik në Jug të vendit, ajo shkroi një editorial për Panorama, ku jepte mesazhin se sezoni i ardhshëm: “Do të kërkojë që Edi Rama, Lulzim Basha, si dhe udhëheqës të tjerë të kontrollojnë listat edhe njëherë për t’u siguruar që kur të kthehen në Parlament, njerëzit të mund të jenë krenarë për përfaqësuesit e tyre”.

Ky mesazh u interpretua nga Basha dhe mbështetësit e tij si ultimatumi amerikan për përjashtimin e Berishës. Dhe kur ish kryetari i PD e argumentoi aktin personal si të nxitur nga SHBA dhe nga dosjet që vetëm ai i kishte parë, Yuri Kim nuk e përgënjeshtroi asnjëherë këtë version.

Ajo gjatë gjithë konfliktit të brendëshëm në PD luajti si palë në shkelje flagrante të konventës së Vjenës, të nënshkruar nga vendi i saj, që i ndalon diplomatëve përzierien në çështjet e brendëshme politike të një shteti. Aq më pak të një partie politike. Kulmin e arriti në pikën më të lartë të “Foltores” kur mbështetësit e Berishës arritën të mbledhin mbi 4200 firma legjitime për të organizuar kongresin e shkarkimit të Bashës. Kjo ngjarje u parapri edhe nga përkrahja që i bëri Berishës nga ish shefi i shërbimeve sekrete amerikane, Richard Grenell, i cili hodhi poshtë pretendimet se dosja për liderin historik të demokratëve kishte kohë që përgatitej. Ai tha se deri në momentin që ai ka punuar në administratë, nuk kishte parë fakte komprometuese për Berishën dhe se ai po goditej si pasojë e lidhjeve lobuese të George Sorosit.

Yuri Kim futet në luftën mes dy PD-ve duke goditur Berishën: “Ne njohim Bashën”

Për të neturalizuar këto fitore të dukshme të njeriut që ajo donte ta varroste, Znj. Kim kërkoi me urgjencë, në 10 nëntor një intervistë në Top Channel. Ajo dha tre mesazhe arrogante: 1)Ne njohim për kryetar Lulzim Bashën. 2) Nuk do kemi marrëdhënie me PD-në nëse fiton Berisha. 3) Grenelli nuk ka të drejtë se dosja e Berishës është e mbushur me fakte.

Sikur kjo të mos mjaftonte, para Kuvendit të 11 dhjetorit ajo pozoi në mediat sociale me një foto plot nëntekst. Ajo u shfaq në llogarinë e saj me romanin e Heminguejit: “Për kë bien këmbanat”, të cilën mediat pro Ramës e interpretuan me kuptimin e saj të vërtetë.

Në fakt, këmbanat po binin për Bashën ndryshe nga ç’pretendonte Yuri Kim. Por ajo u soll sikur nuk e kuptonte këtë edhe gjatë fushatës për zgjedhjet e pjeshme lokale të 6 marsit. Në një mesazh pas një vizite në Shkodër, ajo i bëri thirrje zgjedhjësve të mos votonin për kandidatët e mbështetur nga Berisha. “Pyetje për kandidatët: Nëse sponsori juaj kryesor është dikush i caktuar nga SHBA për korrupsion domethënës, çfarë saktësisht po u premtoni votuesve? Kush do t’ju drejtojë nëse fitoni dhe çfarë do t’i detyroheni atyre? Çfarë duhet të presin shqiptarët? Çfarë duhet të presin SHBA?”

Andi Bushati:Yuri Kim e shndërroi 6 marsin në test për veten

Rezultatin e 6 marsit tani e dinë të gjithë. Ai i nxori bllof qëndrimet e ambasadores, e cila bëri çdo gjë të gabuar, irritoi me ç’do deklaratë dhe kalkuloi keq në ç’do llogari. Falë pafuqisë së saj, imazhi i vendit më të fuqishëm në botë nuk ka qenë kurrë kaq shumë në pikpyetje mes shqiptarëve.

Natyrisht, për sa kohë vazhdon të jetë në detyrë, ajo ka marrë mbështetje nga qendra e saj. Kur Berisha e sulmoi personalisht nga kuvendi i 11 dhjetorit, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se “Uashingtoni është i shqetësuar nga sulmet e pajustifikuara ndaj ambasadores tonë në Tiranë”. Po të njëjtën mbështetje i dha edhe Gabriel Escobar gjatë vizitave që bëri në Tiranë.

Por, pavarësisht këtyre, për një pjesë të mirë të shqiptarëve, Yuri Kim do të mbetet një nga kruediplomatet më të dobta që vendi i saj i madh ka dërguar në Tiranë. Ajo do të lërë pas vetes një shije të ngjashme me atë të Broschardit, sepse e krisi në sytë e publikut përfytyrimin që ekzistonte për forcën dhe drejtësinë e SHBA-së.  

©Lapsi.al91 Comments

  1. Antiamerikanizmi eshte antishqiptarizem. Komunistet te korruptuarit dhe spiunet sllavoortodoksise nuk pyesin per atdhe, i vene flaken si 97 shqiperise. Zoti e bekofte Ameriken, Zoti e bekofte Shqiperine.

    1. Po çfarë thuhet në këtë artikull që i djeg kaq shumë artikullshkruesit e shqiptarëve që pranuan të hanin bar nën diktatorin komunist Enver Hoxha e “idealet e partisë etë shokut Enver të mos i lëshonin kurrë” ?
     Po nuk u ngopët o të uruar shqiptarë me barin që ju ushqeu Enveri vetëm për hir të karrigës së tij të pushtetit e që medemek për “sovranizëm” të Shqipërisë e izoloi për 47 vite nga gjithë bota ?
     Enveri e deshte sovranitetin e tij monarkik komunist vetëm për veten e tij, ashtu siç bëjnë dy pasardhësit e tij me prirje diktatoriale. Berisha e Rama.
     Derisa Shqipëria pranoi që të bëhej pjesë e Aleancës euroatllantike me NATO, duke flakur tej sistemin diktatorial stalinist, nuk mund të bëhet më fjallë për sovranitet politik.
     Nën një president demokrat apo republikan, SHBA ka qenë e është në rolin udhëheqës të NATO-s. Delen që shkëputet nga tufa, thotë një fjalë e urtë,- e ha ujku.
     A do të guxonte krimimeli diktator rus Putin që të sulmonte Ukrainën nëse ajo do të ishte pjesë e NATO-s ?
     A nuk ishte SHBA me presidentin demokrat Klinton që e bombardoi Beogradin duke e detyruar Millosheviçin që të largonte trupat e tij nga Kosova ?
     A kujtoni o të uruar shqiptarë se shërbimet inteligjente amerikane nuk e njohin kameleonizmin politik të karagjozit Rama, që për hir të karriges së pushtetit i kthen sytë te Beogradi, Ahina, Ankaraja , Moska e Vashingtoni.
     Nuk e di qeveria amerikane se ideja e Ballkanit të hapur që trumbetojnë Rama e Vuçiçi favorizon Serbinë e po ju a shpjegon këtë Berisha ?
     Dyfytyrëshi Rama shfrytëzohet nga politika amerikane, si çdo politikan i shantazhueshëm për korrupsionin e tij, që të izolojnë Serbinë e Vuçiçit nga ndikimi i diktatorit Putin.
     Berisha na flet për “sovranitet të partisë demokratike shqiptare nga partia demokrate amerikane e për këtë duartrokitet nga enveristët e hapur apo edhe atyre të kamufluar si demokratë.
     Partia demokratike shqiptre ka aderuar në grupin e partive popullore të djathta europiane.
     Keni dëgjuar ndonjë lider të këtyre partive të djathta që të mbështesin Berishën ?
     Asnjë për be.

   1. O Tironci karit qe qenke ti. Amerika esht shtet i fuqishem dhe ne na duhet ta kemi mire me te po kjo sdo te thote qe ca thote amerika eshte e drejte perkundrazi amerika ka kohe qe e ka humbur busullen.

   2. Pro Ameeikanizmi eshte pro homoseksualitet dhe LGBT. Paradat gay i organizon Ambasada ameriqene. Yami e kuptoj pse te ka zene frika mga humbja e te drejtave te bythes. Do ngelesh pa loqe ne goje poe Shporrem Ameriken

   3. Ti mer mik qenke keq. Nderro ilacet. Ned Price eshte per t’u futur ne burg me gjithe gjysmen e Washington DC per korrupsion galopant dhe genjeshtra para drejtesise. Pse Donald J. Trump ishte Afgan apo Tailandez sipa teje, qe nuk lane gje pa shpifur keta Bidenat e tu te korruptuar deri ne palce?

  2. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇪🇺🇪🇺🇺🇲🇺🇲🇺🇲 thotë:

   Ju o (Gazetare) të korruptume dhe anti shtet dhe komtare jeni turpi i kombi Shqiptare e Jo Ambasadorja… rrofte Shqiprija rrofte Amerika rrofte bota e lire dhe demokratike. Poshte mentalitet Turk Otomane Talibane poshte Edi Rame Erdogani Sali Vrasi ilir hajduti bashke me gjith kuturen e tyre

   1. Pro Amerikanizmi eshte pro homoseksualitet dhe LGBT. Paradat gay i organizon Ambasada ameriqene. Tani po kuptoj pse te ka zene frika mga humbja e te drejtave te bythes. Do ngelesh pa loqe ne goje po e Shporrem Ameriken. Rrofte Kina

  3. Shtetet e lindjes se mesme jetojne me deve akoma

   Dhe jane te prapambetur per shume shkaqe

   Amerika eshte shume e fuqishme por jo amerika e sorrosit bidese erj. Ka ahime amerika o lorenxi i arabise

 1. Nga hulumtimi i shkrimeve të “Lapsit” konstatohet se narracioni për SHBA në masën më të madhe është artikuluar negativisht, e kuptueshme per mua nga prejardhja komuniste e formimi i artikull shkruesit. E pra, dijeni, se sa herë do të na duhet të zgjedhim midis SHBA dhe komunizmit ne gjithnjë do të zgjedhim Amerikën. Për ne shqiptarët antikomunist analiza historike e politikës amerikane është e pakundërshtueshme e mbizotëruese, dhe jemi të bindur për mirë në paradigmën historiko-filozofike se” Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë udhëheqëse e botës së lirë e demokratike

  1. O te shkerdhefsha fisin more ndyresire e Rilindjes, more patronazhist muti, te qifsha gjith grate e fisit mbarc e parc, ashu sic e kane qefin. O rrobqir muti!!

   1. barbar …shkerdhefsh veten se me shkerdhimet e njerzve svete gjekundi.besoj je lehtesuar ndopak pas dufit te nxjerr

  2. Ki kujdes Astrit, se mund tapësosh edhe ti mbasi në javën e ardhëshme dp të mblidhet Byroja e KQ të Partisë Demokrate amerikane për të dënuar”armiqtë e popullit e të partisë”, ,ambasadoren Kim, sekretarin e shtetit Z.Blinken e ambasadorin Eskobar, që i ranë në qafë kot “liderit historik” të Shqipërisë.
   Partia Demokrate amerikane nuk duron dot që të shpallet non grata demokrati i madh Berisha të cilin populli shqiptar që e ka votuar për 31 vite rrjesht, pasi shqiptarët janë populli më amerikandashës në botë.

   1. Dumbabistet berishiste idiote te pandreqshem qe duhen groposur ne gropat e historise njesoj si enveristet dhe patronazhistet si pulat e infektuara.

     1. Jam pro cdo mendje normale, kari qe ju e keni ne goje ju befte mire se i ben disa pune por ju idiote skllever kujt i vleni… vete vegjetoni dhe i rendoni kesaj toke, ju jeni mut me ere.

  3. Ne nje llogore kemi Sali Berishen, nje ish sekretar partie dhe i aferm me familjen Hoxha dhe Andi Bushati, nip blloku, me gjysh dhe baba 100% bolshevik. Cfare pret nga llogoret partizane- pret antiamerikanizmin, antiimperializmin. Luften brenda llojit Andi i Bushateve e kthen ne lufte kunder Amerikes. Cfare mund te presesh tjeter nga nje opnionist (jo gazetar) i shartur me DNA partizance, Bolshevism’s, Enveriane, Berishiane? Edhe ai vete ai nuk e di se cfare eshte.

 2. Eee si na ben xhumhur (kaos), ne keta amerikanet. Kosoven na e hoqen e ja dhan serbis. Ne na hoqen demokracin e na sollen komunizmin. Mbroheshim me forcat tona shume mire nga fqinjet tan. Tani ja kemi friken te gjithve se na futi ne nato amerika. Kishim drejtesi te shkelqyer, keta do na bejn drejtesi alla amerikance.
  Mire e ka rushiti me lart. Ci do, kot per bela.

  1. Kur nuk ke mend nuk cfare te ruash. Amerikanet na hoqen Kosoven dhe ja dhane Serbise… a mund ta thote njeri me mend kete gje???

  2. Ndaji pak gjerat. Kosven e ben se i begej vone apo donin te shperbenin jugosllavine??
   Edi qe ka dhe marreveshje per tu pavaresuar?

   Kosova ishte ne te drejten e saj, por kjo ceshte ngrire per dekadat e ardhshme. Nuk eshte zgjodhur me marreveshje me serbet dhe rusine dhe nuk i injoron dot per sa kohe jane faktore.

   Sa per drejtesine e re mos na bej te vjellim

   Drejtesi pa drejtesi… Me ish aiguromsa dhe shoket e rames.hoqet te gjithe per te vene tuajt tw rames.
   Qytetari nuk ka aksea dhe nuk merr drejtesi.

  1. Po a nuk është pikërisht DASH, (Departamenti Amerikan i Shtetit) që në çdo deklaratë të tij zyrtare e ka cilësuar Ramën e qeverinë e tij, si një nga qeveritë më të korruptuara në botë ?
   Mos ju a ka fajin SHBA ju deleve të Shqipërisë që votoni akoma komunistët e hajdutët ?

   1. ShBA jo por departamenti i shtetit qe jane gjithe ushtare te Sorrosit. Athere si shpjegohet qe Kimetja e ambasades te nxjerr syte po ja shave Ramazanin? Ja ka kaluar dhe Spiropalit ne propagande per Rilindjen.

   2. 780 mije zemra votuan per ramen. ske ci thua ktyre 780 mije kurvave kur basha lideri i opozites ishte ne prehrin e rames

 3. Keto Kimet vijne si Ambasadore dhe shnderrohen ne Guvernatore!
  Kete shnderrim ja garanton politika dhe media. E para i jep atributet e Plotfuqishmit ne vend, e dyta i mba neper ekrane dhe hap edicione lajmesh me to. As ne shtetet afrikane e republikat e bananeve ambasadoret Amerikane nuk trajtohen si Jezus a Pejkamber si ne Tirane.

 4. Politika e jashtme eshte foshnjarake dhe arrogante keshtu ndodhi me Kurtin e Berishen
  Amerika ka ngelur tek gay dhe lgbt
  Nuk kupton qe po ndryshon sistemi boteror
  Pas Rusise ka lufte edhe Kina por po vuajne popujt qe per 18 muaj do mbeten pa grure e vaj do e shihni
  Sa per Kim eshte nje zhgarravine e peshtire

 5. Yuri Kimbu emerua nga Zoti Donald Trump.Vetem kur erdhën demokratët u shperfytyrua.Pra e dobët si diplomate,por jo shkaktare,thjesht pasojë.

 6. :::)))lapsi ka vendosur te korrigjoj gabimet e departamentit te shtetit .ka hap nje think tank per gabimet e imperializmit amerikan…bir selman i nenes.ky popull ka dashur e ka qar 45 vjet enver hoxhen,keshtu qe mos u habisni pse sali berisha ka mbeshtetes ne pd.ne jemi nje shoqeri primitive pa kulture dhe pa shoqeri civile,me nje arsimim te pergjithshem shum te ceket e nje injoranc te thelle.gje qe shpjegon pse kemi ende ne krye ramen berishen meten dhe qurrashet e ketyre te treve.sala mund ta mar pd,po un do ti jap te drejt lapsit po arriti te mar pushtetin ne 2025.ateher po kjo analize do te jete e drejt..deri ateher pd do jete e izoluar ne idet e mbrapshta te nje komunisti te kamufluar qe ka prioritet interesat e veta personale.ate e kuptoj sh mire pse lufton deri ne fund kunder amerikes,po nje demokrat nuk arrij.por 95 perqind ne shoqerin jane dele pa kok per shkak te nivelit kulturor.nderkoh qe kemi kemi sistemuar eliten politike tone kemi gjithe te drejten llogjike te korrigjojm politiken amerikane::)))primitiv..

  1. Shume e drejte. Dhe per me teper, fatkeqesi e madhe qe me rikthimin e Berishes, vendi mbeti pa opozite dhe do te vuajme dhe per nje mandat tjeter Ramush arogantin.

  2. Pse Amerika eshte e paqortueshme o skllav? Ti qenke nje vemje e peshtire o idiot. Po shikoje ke ka president Amerika nje qe nuk mban mend as emrin e vet. Shikoje je ka zevendes oresidente nje rrobqire zezake qe ka marr vendin vetem nga ngjyra thotë:

   I

  3. te korrigjojme politken amerikane jo nuk kemi te drejte sikunder skemi te drejte ti themi te zezes te bardhe dhe te berdhes te zeze (nese i kemi syte ne balle). ne rastin konkret analiza e lapsit eshte gjeniale dhe e thelluar. ishte kimetja qe hapi gropen per te varrosur doktorin dhe u varros vete bashke me ndjeksin besnik te saj lul braven. kam bindjen absolute qe si diplomate e falimentuar tashme (pasi deshtoi misionin) do ta terheqin shume shpejt qe ketu, madje habitem qe se kan bere akoma

 7. Ky shkrim,shton ne opinionin shqiptar,mendim te qarte per Kimeten.Po t’i shtosh edhe fyerjen ,sy-ne sy-,ne Universitetin bujqesor te Kamzes,prej vete kryeministrit,qe sic del i paska ardhe ne maje te hundes,nderhyrja ,vend e pa vend ,e ambasadores amerikane,kjo duhet te marre plackat,e te shporret prej Shqiperise,me,apo jo te miratimit ,prej shefave te saj.Dhe Amerika,te dergoje nje ambasador “SAGLLAM”,diplomat,e jo turist,per te shkel neper Shqiperi,per te pare bukurite e saja,dhe provuar ushqimet dhe pijet e shqiptareve.Te respektoje detyrimet qe ka vendi i ambasadorit,prej ligjeve nderkombetare,e te mos fuse hundet ku ti teket,te mos dale neper TV,me shume se ambasadoret e vendeve te tjera dhe sidomos ne fushata elektorale,apo ditet e votimeve,te mbaje vendin e ambasadorit,krah delegacionit te OSBE,e te mos beje propagande votuesve,se per ke dhe pse do votojne.Ketu,jemi ne Shqiperi,aspak ne ndonje fshat kinez,apo korean.

 8. Hajt se dardha e ka nje bisht dhe do ja degjoni prap krismen amerikes dhe kimetes ju konvintoret e lapsit edhe maloket e pd. Se prap do ja u zhyse sallomin brenda sa tju dalin syte amerika qe sprjerdh fare per miza si ju

   1. Keta qe shajne konviktoret jane rritur ne barraka pupuliti, kurse neper rrethe ka shtepi e kulla guri, ndaj une lindur ne Tirane zgjedh nje shtepi guri e jo kasollet ne mes te Tiranes dikur, e cila mesoi ndertimin kur erdhen dibranet e qytetaret e Shkodres, Korces, Vlores, Beratit e Gjirokastres.

   2. Ketu zgjedhjet vidhen.
    Juri shyqyr qe erdhe ne allbnani e rregullove dhomet dhe tani quhesh qimete. Dhe per ju amrikardashesit besoj se e dini qe pjesa me e modhe e atyre qe jane ne amerika jane komunista spiuna sigurimsa oficera.

   3. Renato – shko ha preshin e Berishes dhe djathin e prishur te Lapsit, pi ilacet dhe futja nje gjume. Boll e mbrojte Bushatin

  1. Ti shallvare tironc leshi,je copa e mishit.Dije mire se edhe budallallekut tat dhe sojit tat,po i vjen fundi.
   Fillon nga amerika,sigurisht,se ne sna pjerdh kush ne,por kur fillon ama,ju zvarranikeve ju dridhen leqet e kembve.Wind of change…

  2. Te na haj Karin se kemi zgjidhje tani. Vjen Kina dhe investon. Te qifsha ameriken hompseksuale qe vetem na vjedh dhe na rrjep. Buce e LGBT

 9. Njerezit qe nuk kujtojne historine jane te destinuar ta vuajne ate. Tju rroje Berisha e ta mbani me shendet edhe per 20 vjet te tjere se e meritoni!

 10. Whatever, NEEEXXTT!!!!

  Leverage me i madh qe ka sot ambasada ndaj Shqiptareve eshte mosdalja e llotarise per amerike

 11. o “Tirons” besoj e di shprehjen per veten tende, ” Nje carac, nje gote raki dhe nga nje budalla per shtepi”

 12. sot ka feste kooperativa socialiste me kryetar sali berishen , bar dhe kurr nuk tradhtojne idete antiamerikane

 13. Gjakmarja eshte nje e kaluar e hidhur e shqiperise,jo e demokracise amerikane.Gjakmarja ne shqiperilindi dhe u ushqye per qellime te caktuara e kupton kush eshte i zgjuar sdua ti futem kesaj eresire te eger,qe pushtusi i huaj fqinje dhe mercenaret e tyre brenda e mbajten qe ta linin popullin ne vllavrasje ,si e vetmja menyre per ta mbajtur te pushtuar dhe per te qene ne pushtet.Prandaj sme pelqen ky titulli.Me duket tamam si qellim i mbrapshte ,per te mbajtur te percare opoziten dhe ne pushtet ramen njeriun e pushtusit serbo-ruse.Jo vetem demokratet por dhe shume socialiste te masakruar nga rilindja e rames i luten zotit rrezimin e rames i luten zotit qe usa ta bashkoje PD se vendi jo vetem ka nevoje per nje opozite te forte por do me cdo cmim rrezimin e qeverise.Te gjithe keta lapanjoza qe dalin me tituj dhe ne analiza si ky titulli lart,kane vetem nje qellim te nxisin Amb.Kim te shkaterroi opoziten,ta mbaje shqiperin jashte europes ne varferi ekstreme dhe lufte politike vrastare.Me sa kuptoj une njerzit e rames e shfrytezuan bukur sorosin per te realizuar poshtersine e tyre,per te mbajtur pushtetin perjete pavaresishte se populli po masakrohet ekonomikishte,fizikishte,shpirterishte,se e dine mire se duke eleminuar Berishen do kene vetem kryetar opozite qe i terheqin zvare si qener si lulin e 17 majit deri me sote.Ta kini te qarte se pa miratimin e Amb kim berisha sdo e mirte PD .Prandaj kot i meshoni helmit tuaj.Sot Amb.Kim dhe usa si la bashen ka lene dhe ramen dhe do PD e Berishes ne Pushtet e do PD antikomuniste,antiserbe,antiruse.Ju kujtohet humori i jovan bregut kur i tha sander mafishes po ti o gjydyrum cpate.Keshtu i tha dhe Ambas Kim rames ne ate seminaruin i tha tekstualishte: Po ti o gjydyrim cpate.Prandaj ju o femije te prinderve te shkollave ruse,sot agresioni rus ne ukrahine ka ndryshuar shume gjera dhe nje nga keto eshte qe usa nuk u beson me komunisteve dhe bijve te tyre.Kam dyshim se ardhja e djalit te soros dhe takimi me rames i dha driten jeshile dhe rames i tha boll mbrojte lulin ,luli si duhet me asnjerit.Alibeaj nese eshte naiv se kupton.Turp per injorancen tuaj o injorante qe trumbetoni ide te tilla si kjo larte .Shqiperia me ameriken eshte si nje pike uje ne oqean. Keshtu jane berisha,meta,rama, nje pike uji ne oqean perpara forces se Amb Kim.

 14. Pafytyrësi e madhe! Në mëngjes shkojnë në gjykatë, dhe pasdite në negociatë.
  Çfarë do bashkojë Sali Berisha kur e ka shkarkuar kyresinë dhe gjithë drejtuesit përfshirë Lulzim Bashën, në një stadium me 5900 vota?
  A i shkarkove? Ku do i ngarkosh tani?
  S’ka bashkim me ata që dje divorcuat në gjykatë.
  Çështja është që, ju bashkimin po e bëni nga halli pasurisë dhe jo i Shqipërisë!
  Bashkim çelësash dhe bravash me pak fjalë….Amerika ja fut shkopin ne bythe salihut dhe e pjek ne hell,damken non grada ja ka vene te gjithe familjes deri ne ngordhjen e brezit te katert o shpellkare,shkoni puthni posterin e salihut ne shkoder tani

 15. A ka bir kurve qe i lexon keto komente si karlliqe?
  Po presim Rajersonin ose Fazllicin qe te qetesoje Shkulakun.

  1. Poshte komunistet e Sales qe shan Ameriken. Hhhaaaa ne kete shekull po shahet Amerika. Ngriu Enver se te erdhen pasardhesit.

 16. Meqe dikush paska mall per Fazllicin duhet te sqarohet se – Qeveria Rama i ka dhene bujarisht kompanise drejtuar prej tij tenderin e Interkonjeksionit te energjise. Pikerisht atij pra, Damir Fazllicit (e keni degjuar me Ramen ta permende?)
  Rilindjoteve pra (fale Edi Rames) u duhet shpejt te nderrojne kurs e te lepijne c’kane peshtyre kunder Fazllicit .

 17. O komentues derraaa të lirilindjes këtu bëhet fjal për sorosianen Kim që s’po përfaqëson Amerikën po kriminelët qeveritar he corona ua martë shpirtin së bashku me këtë zëdhënse të kriminelit Ram derrrrriiiii

 18. Kimkë mooooj
  Kimkë mooooj
  Ta mbushën gojën me spermë moj pise!
  Nga lesbiane shterpë anorgazmike….
  Shqiptarët e vertetë të lanë shtatzënë nga bitha.
  Noterja e dobichëve të bllokut të shkërdhatave bolshevikë.
  Ptuuu gonorre e qelbure.

 19. Eshte mendjemadhesia dhe arroganca qe i ben keta njerez (fut ambasadoren ketu) te sillen keshtu dhe pikerisht kjo do te sjelle edhe fundin e tyre.

  Donin t’ja fusnin Sales, ja si i doli per hundesh…. Vazhdoni keshtu mos ndaloni!! … Ka prap xhevahire.

 20. dje në darkë kur ka hyrë e dalë në zyrat e PD me një shpurë tropojanësh, pa llogaritur Flamur Nokën, dhe kur ka kuptuar se PD nuk e pranon legjitimitetin e tij, ndryshoi tërësisht gjuhë dhe u zotua se nuk do t’i thërrasë më me epitete Lulzim Bashës por do t’i drejtohet si deputeti Basha.
  Menjëherë në kor, gjithë eunukët e tij filluan ta përsërisin se ai tani quhet zoti Basha dhe jo Lul Pengu, Lul Brava, Lul Kimiku, Lul Bllofi etj. Shpellkaret e salihu me Prasin ne bythe po masturbohen duke share ameriken

 21. Fatos Nanon e ka linçuar për vite të tëra, duke i bërë dhe akuza të rënda si vrasës I Azem Hajdarit, dhe pastaj tha që ato kanë qenë akuza politike. A thua se ekziston një licensë për një politikan, që të fitojë duke ngjallur urrejtje përmes linçimit dhe pastaj pasi të arrijë qëllimin, të thotë që gënjeva. Kështu ka bërë me Edi Ramën, Bamir Topin, Alfred Moisiun, Ina Ramën, dhe gjithkënd tjetër që ka pasur një betejë me të.

  Për 30 vite resht, çdo betejë e tij është e mbështetur mbi urrejtjen dhe mbi linçimin e kundërshtarëve,bythgrisurit shpellkare te salihu vazhdojne e masturbohen me ameriken te bodrumi i shqupit

 22. Ksaj here Bushati ka vendos me i dhone leksione dipllomacie Kimetes edhe DASHit… ashtu si gjyshi vet nja 40 vjet me pare.

 23. Naskë Afezolli ka folur për marrëveshjen që Shqipëria ka bërë më TAP-in. Afezolli shprehet se në Shqipëri kalon TAP dhe se ne nuk përfitojmë gaz prej tij. Për shkak të marrëveshjes që është firmosur nga pala shqiptare. Kjo marrëveshje e la Shqipërinë pa asnjë përfitim.

 24. Berishizmi përfaqëson përpjekjen individuale për krijimin e një partie politike për t’i shërbyer ngjitjes në pushtet të një individi dhe, pastaj, përdorimin e asaj partie politike kryesisht për interesat politike, dhe jo vetëm, të atij individi, sipas parimit të përsëritur të vetë Sali Berishës se “Pas meje u bëftë kiameti” dhe se “Me familjen dhe veten time nuk vë PD-në dhe asgjë tjetër”.

  Jo vetëm Berisha, por edhe bërthama e “elitës” politike partiake që i vjen rrotull dhe i bën fresk janë individë politikë të sprovuar dhe të diskredituar.

 25. Arsyeja e vetme e atij sulmi, është pikërisht mesazhi ndaj Xhemal Bushatit, i cili kohët e fundit ka mbajtur qëndrime të qarta politike, të cilat kanë qenë në krah të kundërt me qëndrimet e “Shtëpisë së Lirisë”, Foltores dhe Sali Berishës…

 26. PD ka rënë në dorë të shoferit. Kur isha kryeredaktor i RD-së, atë e kisha shofer, të shoqen e kisha financiare. Ai ishte shofer i PD-së, rrinte aty për shkak të së shoqes. Ishte një njeri dru me pre, krejt i pakultivuar, ai është gjyqtari që vendos për PD-

  1. Po pra sa keq!:( Ishte mire ne dore te pilotit te formula Uno-s, Lul Braves dhe po shkonte ne drejtimin e duhur madje dhe me shpejtesi sketerre. Pjerdh o prif pjerdh🙈😂

   Robt sufllaqeve😂😂

 27. Po ti si kryeredaktor nga fshatrat e Mirdites apo gozhde-bullonat e Kavajes, kur hype ne makine per here te pare?

 28. ket narrativen qe te ndash kombin ose ne pro-usa ose ne antishqipetar e thot propoganda e pushtetit; dhe sipas interesit mund te ndryshoj. Europa dikur ishte kunder nesh dmth fuqit e medha sot jan pro. Edhe usa sot esht ndoshta neser ndryshon. ose mendoni me kryt tuj per interesat e kombit ose lijani te tjereve. Berisha nuk esht problemi, problemi esht te mendohet sipas standarteve demokratike e jo ramiste. nese doni ta fusni edhe salen; ja futeni; nje vend te vogel e zuri ne historin e shqiperis : si km i par shqipetar pas komunizmit;(beri edhe keq….) ai gomari i gjat plas per kete….; kush e njeh y kim ?

 29. ambasadorja Kim ja futi ne bythe Salih Malokut dhe ju tha “demokrateve” tani mbajeni po te doni kete ndyresire Me vone do shofim cfare dhuratash te tjera ka SHBA per shqiptaret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *