• |
ide | kryesore

Pfizer kërkon autorizim në SHBA për dozën përforcuese të COVID-19 tek fëmijët 5-11 vjeç

-Instant, Arkiva, PlanetKompania Pfizer dhe BioNTech kanë aplikuar tek Administrata e Ushqimit të Barnave për autorizim për të përdorur një dozë përforcuese të vaksinës COVID.

Pfizer dhe BioNTech kërkojnë që doza përforcuese të përdoret për fëmijët e moshës pesë deri në njëmbëdhjetë vjeç.

Ndërkohë sipas analizave të kryera nga dy partnerët, doza e tretë e vaksinës në këtë grupmoshë rrit me 36 herë antitrupat e nevojshme për t’ju kundërpërgjigjur variantit Omicron.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *