• |
ide | kryesore

Profili/ Gjeneral Bajram Begaj zgjidhet president me 78 vota

Kryesore, LajmeIsh-shefi i Shtabit të përgjthshëm, gjeneral-majori Bajram Begaj do të jetë presidenti i ri i vendit.

Ai mori 78 vota, nga të cilat 74 llogaritet të jenë të socialistëve, 3 të partisë Socialdemokrate, dhe një votë në favor mendohet të ketë kaluar nga 6 deputetët e opozitës (3 të LSI-së dhe 3 të PDIU-së) që morën pjesë në votim. 1 votë tjetër ishte abstenim dhe 4 kundër.

Dita kur e bënë kurban gjeneral Bajramin

Kandidatura e tij u propozua një ditë më parë nga Edi i Rama pas mbledhjes së Kryesisë së PS.

Presidenti i zgjedhur e ndoqi procesin e votimit në sallën e parlamentit. Ai do të marrë detyrën më 24 korrik. Kryeministri Edi Rama tha pas seancës së sotme se “i kemi dhënë Shqipërisë një president normal, një figurë të pakontestueshme në aspektin e integritetit, humanizmit dhe patjetër dhe të përkushtimit për vendin dhe për njerëzit”.

Bajram Begaj mori detyrën e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare në vitin 2020  .

Ai më parë shërbeu si Komandant i Komandës së Trajnimit dhe Doktrinës, Shef i Njësisë Mjekësore Ushtarake, Drejtor i Inspektoratit Shëndetësor dhe Kryeinspektor dhe Këshilltar i Inspektoratit Shëndetësor në Shtabin e Përgjithshëm të Forcës së Armatosur Shqiptare. Bajram Begaj është Profesor i Asociuar i Mjekësisë. Ai është i martuar me Armanda Begaj dhe kanë dy fëmijë të rritur.

Ai mban gradën “gjeneralmajor”, vendim të cilën e ka dekretuar Presidenti Ilir Meta në 3 korrik të vitit 2020.

Duke përligjur zgjedhjen e tij Rama përmendi shembullin e Moisiut që vinte nga radhët e ushtrisë. “Gjithçka që rodhi pas tij shkoi keq e më keq” tha kryeministri duke i konsideruar si të tilla presidencat, Nishani, Topi dhe Meta.

Ndonëse Rama evokoi shembullin e ushtarakëve në drejtimin e shtetit, emri i Begajt është përfolur në transferimin e pronave të ushtrise tek privatët me bekimin e qeverisë.

Ish ushtaraku i lartë Artur Meçollari qe ka denoncuar në Spak tjetërsimin e pronave të portit te Sarandës dhe atij të Shëngjinit ka renditur si një gga përgjegjësit edhe shefin e shtabit Begaj.

©Lapsi.a53 Comments

 1. Po pse me kete emer? Ti sikur nuk i kishe qejf kapterret? Pastaj ky shume i bute dhe servil me eshte dukur gjithmone

    1. Po lartgjatesia e tij per te transferuar pronat e ushtise do behet president. I a paska mare doren qe me perpara,paska experience.Edhe me grekun e regullojme punen,Dendias kete priste e tha vete.Mburuni shqiptare me trimerine e folklorit. Cfare ndryshimi kemi me porta patty te Dubait ne na dhjet falas ne goje gjithe popullit i “nipi” i Ahmet Zogut.

   1. Ku e gjeten me kete emer kaq perendimor presidentin e ri mor aman. Apo shba keshtu emrash ekzotik duan se dhe u mesuan ne lindjen e mesme dhe afganistan me te tille.

  1. Nga emri nuke duket Shqiptare shume keq që një Bajram të na perfajsone me and emer Turku në bote thotë:

   Une për veti nuke e njoh si njeri këta gjeneral. Por nga EMRI nuke duket Shqiptare. Shpresoje që mose të jet një filo Turke ose edhe më keq një Turke shqip foles. Siqe eshte edhe Edi Rama.

  2. Sterr,sterr,sterr,sterr,sterr me keto lloj stilesh I terbon kryeministri Rama gamoret qy lpijn sumen e saliut.Ec para zotri Rama se deri ne 2033 I ke te fituara zgjedhjet

   1. Po Nishani ishte nje USHTARAK.
    Moisiu .
    Ana MBETE INJORANTE …..dhe komuniste….dhe pak turke ….

  3. Ky emer me gjase ja dal nga goja e Mimi kodhelit dikur min. E mbrojtjes, se dhe gradimin ne spaleta ja paska ven personalisht kurva ridhjerese mimi kodheli.

 2. Rama ka bere nje pune te mrekullueshem Bajram Began nje emer shume I denjte njeri me vlera te medhaja per shqipri

  1. Gezuar President Baromin! Ushtaraket Jane pordhacer te super paguat te shoqerise.Mbeturina qe rrjepin taksa paguesit.

 3. Kam besim se presidenti i ri do te jete i duhuri per vendin tone. Nje ushtarak per president sishte pare ndonjehere ne vendin tone. I uroj shume sukses

 4. I vetmi lajm i mire eshte qe nuk propozoi pjeshken e radhes. Gjithsesi, duke qene se Rama e ka kthyer paparashikueshmerine ne vitrtyt ( estetikl, e vetmja menyre qe t’i qendronte ketij reputacionit pasi emeroi lloj lloj bushtre ne qeveri eshte te bente nje zgjedhje brenda kufinjve tradicionale. Nje tjeter arsye , eshte qe te na beje te besoje qe Rama eshte i konturuar kur perzgjedh figura te kesaj rendesie edhe pse ne e dime shume mire qe ne keto kushte po t’i donte bytha me bekim parlamenti e ambasadash zgjidhte president edhe qenin stanit te Surrelit, ashtu sic e dime shume mire qe ky president do te jete edhe me I bindur se qeni i tij. Si zakonisht per te , eshte me shume zgjedhje estetike se politike. Ceshtje kontrasti. Nuk mund te ishte ndryshe, sepse per fat te keq ne Shqiperi nuk ka me politike.

 5. Jam e bindur qe nuk do zgjidhte nje kriminel si likja dhe do bente zgjedhjen e duhur. Keni ber nje zgjedhje te mire pse jo nje ushtarak p3r postin e presidentit

 6. Sikur vetem per emrin Bajram nuk duhej te ishte president. Edhe kerkojme te hyjme ne Europe, edhe te

  perfaaqesohemi me nje Bajram .

 7. Mendoj se eshte ajo per cfare ne kemi nevoje! Nje person me eksperience ushtarake si Bajram Begaj do te ishte gjeja e duhur per zhvillimin e Shqiperise.

 8. Njeri me dinjitet dhe i paster per vendin qe ka kontribuar per vendin te ishte per opoziten pale ca emri do kishin then

  1. Turp i madh.Qenkan shtuar shume keta patronazhistet, duan rroga, ndaj shqiptareve nuk ju ulen taksat e ushqimeve,karburanteve dhe energjise. Duhet paguar propaganda se tani ju doli boja dhe anal- isteve. Mjere ky popull ne cfare .bataku jeton.

 9. jo vetem qe eshte nje kandidature plot vlere dhe nje figur goxha me peshe ne vendin tone por ne jemi te lumtur qe postin e presidentet e mer z.begaj i cili njekohesisht eshtei emeruar dhe me graden gjeneralmajor

 10. nje zgjedhje e mire duke ditur pozicionet qe ai ka mbajtur ne forca e armatosura , te hiqet sa me shpejt ky qe eshte se na e solli ne maje te hundes duke i dale skandale perdite

 11. dolen patronazhistet. sikur te kishin zgjedhur nje mut ju perseri te tnjejtat fjale do thoshit sepse nuk mendoni me trurin tuaj por ate te partise . jeni bere per te ardh keq o lepiresa pa te voglin dinjitet .

 12. Cfare turpi o Andi.
  Kush i ben keto komente. Turp i papare. Vetem centrifuga bytheqire mund te beje nje komedi te tille.
  E majta nje corbe bytheqirash apo bordello kolektive.

 13. Gjesti i shëmtuar në kufitjë e neverisë në një ceremoni mortore, është identiteti real i Sali Berishës.

  Nuk ka lënë njeri që ka vdekur në këtë vend dhe e ka pas kundërshtar, pa e përbaltur.

  Dikujt duke i përmendur dashnore, të tjerëve baballarë, nëna e motra.

  Bujar Nishanin që e kishte mik, e përdori edhe të vdekur për të sulmuar armikun e tij.

  Ky është respekti real që Sali Berisha ka për Bujar Nishanin.

 14. Nje president kukull, ushtarak pra klluf, me kujtohet kadareja qe propozonte lleshajn.
  Nje president qe sja ka haberin as ligjevr as ekonomise, thjesht vetem yes Edo, firmosni edhe ketu ju lutem, hajt ik tani mos na caj garin me.

  P.S
  Edhe Tahiri shkoi ne amerike biles beri edhe foto me obamen, per ata qe shkruajne qe ka qene ne amerike

  1. Koha e besnikëve/ Noka zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm. Bylykbashi me Boçin bëhen zëvendësat e Berishës. Ta gezoni njeriun e ri komunistoDemokrat perfaqesuesin e shpellkareve e malokeve te salihut kudo ndodhur,tani shkoni lepijini bythen mulit per ndonje cop byrek pa llalle dhe prisni vendimin e apelit

 15. Bujar Nishani kur ishte Minister i Brendshem e nxorri Damir Fazlliçin fshehtas nga Shqiperia, me porosi te Sali shpellarit.

 16. Sali Berisha i ka ofruar Shqipërisë si President, dikë që kulmin e karrierës në ushtri e ka pas gradën kapter ndërsa Edi Rama i ka ofruar dikë, që si ushtarak e ka gradën “Gjeneral” dhe ka prekur kulmin e karrierës në ushtri, ndërsa si profesion dhe formim është mjek si Sali Berisha

 17. Është dëgjuar Rama dje ta përsërisë disa herë se gjenerali Begaj e meriton zgjedhjen si president sepse është një njeri …….normal ???????.
  Po a mund ti lihet në dorë përzgjedhja e një njeriu “normal” si president, një kryeministri anormal ?

 18. 3 te Partise Socialdemokrate ?? Mos se ne beni te qeshim me lot!
  Ata jane 3 socialiste rajonale te sjelle ne parlament nga cantat me Leke qe shperndau Tom KoDoshi ne 1 muaj fushate (aq sa ja lane me qira ate particken e Gjinushit) …apo ka dyshim ndokush se mos Toma shperndau ide Socialdemokracie nder te varferuarit der ne palce?

 19. Kapsllëk dhe diarre në Partinë Demokratike,shpellkaret e maloket ne rradhe kus behet lepirsi ekselent i salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *