• |
ide | kryesore

Dita kur e bënë kurban gjeneral Bajramin

1, Arkiva, Ide
andi bushati

Ashtu sikurse pritej emri i presidentit të ri do të përzgjidhej, vendosej, madje dhe shpallej nga një njeri i vetëm, ai që kontrollon gjithçka në këtë vend. Dhe sapo Edi Rama, shqiptoi në mënyrë të beftë, emrin e Bajram Begës, si kreun e ardhshëm të shtetit, komentet pro dhe kundër vërshuan menjëherë. Disa ngrinin atributet e një ushtaraku që kishte në xhep edhe diplomën e mjekut. Ata që shkonin më larg, flisinin për një zgjedhje të servirur nga përtej oqeanit, ku me cilësinë e Shefit të Shtabit të Përgjigjshëm, Bajram Begaj kishte vizituar vetëm pak ditë më parë Pentagonin.


Lexo më tej:Rama nxjerr nga mënga presidentin: Gjeneral Bajram Begaj

Të tjerë shihnin krejtësisht të kundërtën. Për ata ai ishte thjesht gjenerali, që nuk i mbrojti dot territoret e shenjta të ushtrisë shqipëtare, nga grykësia e binomit qeveritarë- oligarkë, që shpesh në mënyrë të paligjshme kanë zaptuar pronat e repartave ushatrke dhe porteve, në heshtjen e plotë të shtabit të përgjithshëm, madje duke anashkaluar edhe nënshkrimin e detyrueshëm të atij që gjeneral Begaj do ti zërë pas disa ditësh vendin. 

Zhvatja e pronave të ushtrisë, kandidati i Ramës për President është kallëzuar në SPAK

Ata që e mbronin këtë version, pra portretin e një kukulle, që vë pushtetin mbi ligjin, i frynë më tepër kësaj hipoteze, kur panë sjelljen e mëshirueshme të ushtarakut të lartë në zyrën e kryeministrit. Përunjësia me të cilën ai falenderonte bamirësin, gjuha e nënshtruar e trupit dhe qëndrimi si i një kadeti para eprorit, e përforcuan idenë fikse se në presidencë po ngjitej një vasal i Edi Ramës.

Në fakt, për të thënë të vërtetën është shumë shpejt të vësh bast për secilin nga versionet. Ata që mendojnë se Bajram Begaj është sot në lartësinë e postit që do të marë mund të përgënjeshtrohen. Historia ka treguar se pesha e pushtetit thyen edhe karaktere të forta, që më parë kanë ditur ti’a dalin me sukses sfidave të jetës që pak njerëz i përballojnë me lehtësi. 

Por, po ashtu edhe e kundërta është e vërtetë, njerëz të destinuar për të qëndruar në hije dhe në dukje pa ambice të mëdha, lartësia e detyrës shpesh i ka sublimuar dhe i ka bërë të duken ashtu sikurse as vetë nuk e kishin imagjinuar të ishin.   

Pra, në këtë kuptim, e shkuara e gjeneral Bajramit, nuk përbën një garanci për të imagjinuar presidentin e ardhshëm Begaj. Ai i ka premisat për një histori suksesi, po ashtu si edhe ato për një dështim spektakoar. 

Ama një gjë e vetme është përcaktuar prej sot kur ai ende se ka marrrë ende detyrën. Ajo është njëherë e përgjithmonë e pakthyeshme. Dita kur ai tha “PO” nuk mund të zhbëhet më. Dhe kjo ditë e vuri atë në pozitë tejet të pakëndshme. Ai, jo vetëm që nuk do të jetë një president i zgjedhur në mënyrë konsensuale, çka që e bën shumë më të lehtë detyrën e një kryetari shteti mbi palët, por ai nuk do të jetë as një figurë e dalë në rrugë demokratike, nga ekuilibri i forcave dhe nga debati i brendëshëm i rrymave të ndryshme të një shumice politike. Ai u bë produkti i një farse, që filloi me hedhjen në kuti të zarfave sekretë dhe u finalizua në një llozhë, pjestarët e së cilës duhet të dorëzonin jashtë mureve telefonat celularë.

VIDEO/ Presidenti i ardhshëm i shkon në zyrë Ramës: Faleminderit shumë…

Emri i tij qe preferenca, kalkulimi, ndoshta kapriçoja e një njeriu të vetëm. Për të ka vendosur Edi Rama, tek pullë dhe këtë e di kushdo përfshirë edhe vetë presidentin e ardhshëm. Prandaj, në momentin që ka pranuar, bashkë me po-në që ka thënë, ndoshta me entuziazëm apo ndoshta me dyshim, ai i është përulur kësaj rruge aspak transparente dhe këtij procesi të denjë për vende autokratike. 

Mund të merret me mend lehtësisht se ky nuk është një augur i mirë për të nesërmen, pasi fakti që gjeneral Bajrami ka vendosur të mbyllë sytë për mënyrën se si u përzgjodh, bën automatikisht kurban një pjesë të vlerave të rëndësishme që ai duhet të mbartë si president i vendit.

Pikërisht për këtë ai nuk do ta nisë dot detyrën në kushtet më të mira të mundshme. Ai nuk do të hyjë në zyrën e tij me këmbën e djathtë. Ai nuk do te jetë i besuar, por i paragjykuar dhe ky është minusi më i madh për dikë që e ka në përshkrimin e vendit të punës, të qenit përfaqësues i unitettit të ne të gjithëve.  

©Lapsi.al   

 41 Comments

 1. Si shumica e shqiptareve as une nuk e dija se ekzistonte ky Bajrami, por pershtypja e pare kur pashe takimin e tij te Edi Rama ishte Meshira per menyren se si qendronte porsi nje kurban para sulltanit.

  1. Sh mire e shkruan Bushati , por na thuaj cila figure eshte e paster, me integritet dhe si duhet??
   Merr pak servilin e Rames e dylberin e tij ne OKB
   Enver Hoxhes Nr. 2 I dalin jarge duke u mburrur e lavderuar thua se cfare po bën dhe lere duke falenderuar Ramen edhe ne perurimin e nje rruge ne NY
   Ne qe jemi ne NY e dimë kush eshte F. Hoxha
   Keta jane legena e Rames

   1. -Respect Z Bushati, e kexova shkrimin tuaj. Por , nje ceshtje nuk e pash te prekur: mendimin tuaj ne lidhje me pretendimin qe mbajti Z. Berisha a e shkeli Z Begaj kushtetuten? Thank you

    1. O bythqir komunist, puna eshte se si Amerika i mblodhi gjithe komunistat si lloji jot qe hani buken e Amerikes dhe te nxirrni syte per Enver Hoxhen e Paulin Ramazanin e kristaq Rames?!

     Ti mor te qifsha grun ne pidh kur shkjove ne Amerike fillove pune drejtor menjehere? Ne Amerike shkojne robt per te punuar cfaredo pune, lajne pjata , bejne pica pikerisht qe mos pranojne te behen servila dhe skllever te nje pushteti qe te jep nje rroge qelbesire 30,000 lekeshe dhe duhet te behesh patronazhist e spiun per Rilindjen Dhe e fundit, maloku Berisha dhe gjithe malsoret e tjere te shkerdhejne robt o qelbanik mashkull a femer ca pidhin e robve te jesh!

  2. @ pertej qymezit ….

   As une nuk e dija se ekzistonte Baromi. Por me erdhi ndermend menjehere titulli i filmit Gjenerali i ushtrise se vdekur. Sepse pa ushtri.

  3. Presidenti Frances Emanuel Macron pret ne Elize presidentin shqiptare Bajram Erdogan Begajn !!!!!!!!
   I cili I thote qe a po fut ne BE Shqiperine pash zotin !!!
   Ec perpara Bajromoo!!!
   Betimi I presidentit te ri do bohet diten e xhuma ne sabah ne xhamine e Ethem beut ne prani te mullah Rama….

 2. Pse i bini kot më qafë gjeneral Bajramit ?
  E thirri në zyrën e tij për ti komunikuar se e ka emëruar president të Shqipërisë, jo një politikan i rëndomtë, si bie fjala T. Balla apo F. Noka, po presidenti aktual i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Edver Rama, dora vetë.

 3. Koha e besnikëve/ Noka zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm. Bylykbashi me Boçin bëhen zëvendësat e Berishës. O bushat po te kishin propozuar bregun po njesoj do te te shkruaje ti dhe shpellkaret mediatik

 4. Llogjika e Bushatit , qe nuk dihet si do sillet eshte thelbi. Ne zyren me te larte nje qe futet per here te pare ne politike, pra nje fillestar, kur duhet te qe e kunderta, pavaresisht se mund ta mburrin ne fusha te tjera qe skane lidhje me kete poste, eshte si te porositesh pica e te caktojne nje kepucar te bej picen se eshte kepucar shume i mire!?
  GJENERALI HOQI SPALETAT E U BE USHTAR I PASHA RAMES.

 5. Andi Bushati nuk eshte vetem gazetar. Andi Bushati eshte me psikolog se sa vete psikologet. E paska vene re shume mire, sepse vertet dukej neveritese se si presidenti i ardhshem rrinte si i frikesuar dje, dhe e filloi qe diten e pare me nje nenshtrim dhe servilitet ndaj Rames. Kurse Rama, si arrogant rrinte kembe mbi kembe dhe e shijionte shfaqjen neveritese. Per fat te keq ,Bushati ka te drejte

  1. Poo me beri pershtypje dhe mua. Duhet te rrinte si jar pompisti qe perdridhte mustaqet si miush para malokut 🤦‍♂️

 6. YMER GELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSJE PER BAJRAMIN JO SO HAJDUT PRONASH POR SO KAR MADHE

 7. NJE PYETJE PER ANDI BUSHATIN ,ARMAND SHKULLAKUN DHE FATOS LUBONONJEN?! thotë:

  Q’FAR MENDOMI KENI PER ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA,YMER GELBAZA KELLIREN ,MUHAMED VELIUN DHE FRROK CUPIN

 8. Edvini I zi I kokains,drogs ,mafis asht ay qy ka fitue.Vetem ju ju besojm ,analistave t vertet qy luftojn regjimin e diktaturs kriptokomuniste puniste ,siq thot kampioni I liri demokracis qy solli demokracin doktori kryetar historik.rama ik ,Rama ik,Rama ik .Ju lutem analistave t demokracis qy t vazhdojn ta denoncojn ramen e Zi t mafis ,sepse kshtu do shtohen votat per shqupin dhe djathten konservatore.fitoreeee,beteja Sapo ka fillu.

 9. ANDI BUSHATI,ALBIN KURTI ,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA TALLIN KARIN ME ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET BATON HAXHIUN DHE YMER G KELLIREN thotë:

  BATON HAXHIU JA VJEDH FOTOT GANIMETE MUSLIUT DHE IK E MASTUBON AFER SHTEPISE SE SAJ ,GJITHE ASHTU YMER GELBAZA KELLIRA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT DHE IK E MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

 10. “Ky sistem qe kemi eshte e pamundur qe njerezit te njihen me pare me presidentin e ardhshem per te shprehur mendimet e tyre” Mire mor doç, ky sistem eshte sitemi yt qe prej 9 vjetesh! Atehere je ti ai ke krijuar kete sistem anadollak, obskur, hajdut! Keshtu qe duhet te thuash qe ky sitem qe kam ndertuar e ben te pamundur zgjedhjen e presidentit me aprovim te shqiptareve,sepse eshte sitemi im…. o qen rrugesh, qe nuk pranon asnje sygjerim nga partite e tjera!

  1. Edvini sigurisht s’esht budalla ta shpalle me ze te larte por afermendsh qe ngriti “sistemin” ku te rigjeneroje vetveten ne pushtet.
   Ketu eshte momenti te ngrihet pyetja:
   Cfare ndryshimi ka ky me Putinin? pervecse qe Putin e pranon hapur, ndersa ky (dhe ambasadoret qe ja mbeshtesin)s’e pranojne shtremokracine qe i perpetuon ne pushtet? Ky dhe perendimi jane me keq se Putin po ta marresh holle holle, se mashtrojne dhe shtiren se punojne per demokraci.

 11. Bujar Nishani kur ishte Minister i Brendshem e nxorri Damir Fazlliçin fshehtas nga Shqiperia, me porosi te Sali shpellarit.Likja ja futi salihut sa krahu e dekretoje dorheqjen,salihu me gisht ne byth

 12. Ja gjeten dhe ketij te ziut cenet qe diten qe i mesuan emrin. Jo mo vlla sbehet ky vend. E kemi ligesine ne gen. Pa u ndrruar geni keq harroje te behet ky vend kurv

 13. Sali Berisha i ka ofruar Shqipërisë si President, dikë që kulmin e karrierës në ushtri e ka pas gradën kapter ndërsa Edi Rama i ka ofruar dikë, që si ushtarak e ka gradën “Gjeneral” dhe ka prekur kulmin e karrierës në ushtri, ndërsa si profesion dhe formim është mjek si Sali Berisha

 14. SI MJEKE BYTHE KY PRESIDENTI ,PUNA E PARE DUHET T’JA MJEKOJ BYTHEN FRROK CUPIT SE YMER G KELLIRA DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROKUT I KA SHKAKTUAR SHUME DHIMBJE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH BAROMIT

 15. Per ndonje budall rilindjot qe akoma ka ne rradake ate gozhden Damir Fazllic –
  Qeveria e Edi Kristaq Rames i ka dhene kompanise se Damir Fazllic tenderin e Interkonjeksionit te Energjise duke i lene me Mut ne goje nga Mero Bazen te parin qe per hater te tij hengri gjobe per shpifje nga ai Fazllic e deri tek budallai i fundit rilindjot . Keshtu e ka Rama, i perplasi budallenjte rilindjot tek kryeministria me nje video Meta-Prifti ne 2011 e me pas u rrasi lopatat me Mut ne goje duke e zgjedhur me pas Meten Kryetar Parlamenti e…President te Republikes!

  1. Sa per dijeni, gallofat socialiste te Nanos vetem me nje funderrine si Edvin Rama munden ti kunderviheshin Berishes qe atebote kish mbeshtetje pa karar nga amerika. Tjeter gje ajo me vone kur gallofat socialiste e zgjodhen me pas per kryetar Edvin funderrinen.
   Iu mungonte sic duket identiteti.Nuk dihet crruge do kishte marre PS nese do kish zgjedh Mejdanin kryetar, atehere alternativa e Edvin thonjpaprerit ne ato zgjedhje vertet demokratike. Nje verejtje, nese ka egzistuar demokracia ndonjehere ne Shqiperine post 90, ajo ka bere vaki ne gjirin e PS-para-Edvin funderrines.

 16. Kapsllëk dhe diarre në Partinë Demokratike,shpellkaret e maloket ne readhe kush lepin dhe ha me shume diarene

 17. Shpellaret e maloket i ke ne rradhe tek dera shtepise per te pallu ty robt ashtu si te kane shkordhy ty gojen qe nuk i rrihet pa Karet e tyre o kurva qe ke harru emrin nga shkordhimet ne bythe.

 18. Qe ti je rrot kari dhe nje buburec i malokut Salih Berisha ,kete e dine te gjithe o Byth-thati dhe kete ske pse e verteton cdo dite me karlliqet qe shkruan …Zaten nipi i Hysni Kapes! Kelyshit te Enver Hoxhes

  1. Ajo qe dijne te gjithe eshte se ti je bythshkordhyer aq fort nga ato shpellaret sa ke harru emrin si e ke duke mbajtur Karin e tyre ne goje dite e nate familjarisht moj kurva e Rames.

 19. Pas zgjedhjes se Bejromit president, vjen “sihariqi” i rradhes kete here nga RTSH! Ky i vetshpalluri “televizion publik” nuk do transmetoje ndeshjen e ekipit kombetar ne Reykjavik, ashtu sic pati paturpesine mos transmetonte as Finalen e Konference League gjvilluar ne mes Tiranes per shqiptaret. Dhe qe u merr gjithe shqiptareve taksen vjetore per tu servirur keto poshtersira.

 20. Babi Zenit s’mund të fshihet dhe të bëjë sikur nuk dëgjon dhe s’kupton, po na izolon partinë ndërkombtarisht,shpellkare e maloke gezohuni se me ne fund pd po fiton,nga mos njohja e salih karaxhic berishes dhe nga europa

 21. YMER MOS SHKRUAJ KETU PO IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ZENI I BABIT JA FUT KARIN ME PIDH ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE PASTAJ GAZ BARDHA JA PASTRON KARIN ME GOJE YMER G KELLIRES

 22. E di si duket ky, si rrot karuci, pu pu pu çe ka gjetur kombin e shiten te serbet, duhet revolucion ndryshe do hani karin e kryetarit te frontit bashke me kimeten,president per gojore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *