• |
ide | kryesore

Grammy Awards shton 5 kategori të reja cmimesh

-Instant, Paparazzi, Slider


Akademia e Regjistrimit njoftoi së fundmi pesë kategori të reja çmimesh “si pjesë e angazhimit të organizatës për të evoluar me peizazhin muzikor në ndryshim”.

Pas shqyrtimit të “propozimeve nga krijuesit e muzikës dhe profesionistët që përbëjnë organin e saj të anëtarësimit”, Akademia e Regjistrimit zbuloi se çmimet e reja do të përfshijnë: Kantautori i Vitit (jo klasike), Performanca më e mirë muzikore alternative, performanca më e mirë amerikane, kolona zanore më e mirë për video lojëra dhe media të tjera ndërvepruese, dhe albumin më të mirë të poezisë së folur.

Këto ndryshime janë vendosur të hyjnë në fuqi menjëherë, që do të thotë se çmimet do të prezantohen në Çmimet e 65-të Vjetorit GRAMMY që do të zhvillohen në 2023.

Së bashku me kategoritë shtesë, Akademia  po krijon një çmim të ri të veçantë për këngën më të mirë për ndryshimin social. “Ky Çmimi Special i Meritës do të përcaktohet nga një Komitet Blue Ribbon dhe do të ratifikohet nga Bordi i Administratorëve të Akademisë së Regjistrimit”, thuhet në njoftimin për shtyp. “Dorëzimet duhet të përmbajnë përmbajtje lirike që trajton një çështje sociale në kohën e duhur dhe promovon mirëkuptimin, ndërtimin e paqes dhe ndjeshmërinë.”

“Ne jemi shumë të emocionuar për të nderuar këto komunitete të ndryshme të krijuesve të muzikës përmes çmimeve dhe ndryshimeve të sapokrijuara, dhe për të vazhduar kultivimin e një mjedisi që frymëzon ndryshimin, përparimin dhe bashkëpunimin,” deklaroi në Harvey Mason Jr., CEO i Akademisë së Regjistrimit. “Prioriteti kryesor i Akademisë është të përfaqësojë në mënyrë efektive njerëzit e muzikës të cilëve u shërbejmë, dhe çdo vit, që kërkon të dëgjojmë anëtarët tanë dhe të sigurohemi që rregullat dhe udhëzimet tona pasqyrojnë industrinë tonë gjithnjë në zhvillim.”/Lapsi.al

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *