• |
ide | kryesore

Marvel përballet me sfidën e rradhës teksa përpiqet të kalojë atë aktualen

-Instant, F1, PaparazziIdeja e një Universi Kinematik Marvel u ka dhënë që në fillim filmave të tij një aromë operistike, ku shablloni i ndërlidhur ishte më i madh se çdo titull apo personazh i vetëm. Megjithatë, zbulimi zyrtar i studios i “fazave” të reja të planeve të saj madhështore në Comic-Con nënvizoi se si sfida e lidhjes së shumë filmave në një organizëm të përhapur mund të ishte bërë një kurth, për të marrë hua nga një ekskluzivitet e Disney-t.

Marvel ndërtoi me ngulm “Avengers: Infinity War” dhe “Endgame”, duke dhënë një përfundim masiv me dy pjesë, pesë orë më shumë, çdo hero-të imagjinueshëm për sagën Thanos në 2019. Rezultati ishte një sukses mahnitës komercial.

Çfarë mund të bëjë studioja për një bis?

Faza 4, kapitulli i fundit në marshimin kinematografik të Marvel-it, kishte për qëllim ta trajtonte atë, duke shërbyer si një pastrues i qiellzës së shumë filmave ndërsa rivendoste tabelën duke prezantuar personazhe të rinj dhe duke përfituar nga ato ekzistuese.

Megjithatë, tre evente të rëndësishme pasuan “Endgame”, dy përtej kontrollit të kujtdo dhe tjetra mbi shkallën specifike të pagës së Marvel: Një pandemi globale që hodhi në lak në të gjithë industrinë e filmit; vdekja tragjike e yllit të “Black Panther” Chadwick Boseman; dhe lançimi i Disney+ në fund të 2019-ës, një shërbim transmetimi që, si një përparësi kryesore për Disney-n, prindin e Marvel-it, u bë një tjetër gojë shumë e uritur për t’u ushqyer.

Aq verbuese sa dukej filmimi i “Black Panther: Wakanda Forever” i zbuluar në Comic-Con, humbja e Boseman krijoi një dilemë pa përgjigje, duke turbulluar të ardhmen e një ekskluziviteti që pas filmit të parë dukej i gatshëm të ishte i madh pika kryesore e planeve të Marvel-it.

Pandemia, ndërkohë, bëri kërdi me oraret e studiove, duke shtuar shkallë vështirësie në publikimet e “Black Widow”, “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” dhe “Eternals”, dhe duke e bërë të vështirë vlerësimin e kutisë së tyre.

Më në fund, e mbështetur nga rekordi i saj i lakmueshëm i filmave, Marvel jo vetëm që e furnizoi në mënyrë agresive Disney+ me shfaqje origjinale, por zgjodhi t’i trajtojë ato si zgjerime të mëtejshme të universit të saj, duke shtuar pengesat logjistike që lidhen me këtë.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *