• |
ide | kryesore

VIDEO/ Peshkatari brazilian gjendet 11 ditë pas mbytjes së varkës në një frigorifer

Arkiva, Lajme, Të fundit


Mediat perëndimore kanë raportuar një ngjarje të pazakontë të ndodhur në Brazil.

Romualdo Macedo Rodrigues, një peshkatar 44-vjeçar thuhet se mbijetoi 11 ditë në Oqeanin Atlantik muajin e kaluar duke u strehuar në një frigorifer pasi varka e tij u mbyt.

Udhëtimi i peshkimit në fillim të gushtit supozohej të zgjaste 3 ditë, por për shkak të një çarjeje, varka filloi të mbushej me ujë derisa u fundos në brigjet e Brazilit verior.

Peshkatari mundi të futej brenda frigoriferit për të qëndruar gjallë dhe një grup peshkatarësh e gjetën atë 11 ditë më vonë në brigjet e Surinamit.

Ai tha se nuk dinte të notonte dhe se brenda në frigoriferin e tij filloi të futej ujë të cilin e kishte hequr me duart e tij.

“Kam lindur përsëri. Mendova se nuk do ta tregoja këtë histori, por jam kthyer këtu. Isha i dëshpëruar. Mendova se po më vinte fundi, por falë Zotit…

Zoti më dha një shans më shumë. E pashë që frigoriferi nuk po fundosej. U hodha brenda, ra në njërën anë dhe u mbajt normalisht. Ai ngrirës ishte Zoti në jetën time. E vetmja gjë që kisha ishte ngrirësi. Ishte një mrekulli”, – tha Rodrigues për mediat. ©LAPSI.al

Pictured: Romualdo is rescued by Surinamese fishermenPictured: Romualdo climbs out of the fridge he hid in when his boat sank in order to survive Dehydrated, disorientated and sporting torn clothes, the man also had sunstroke and pleaded with his rescuers for a drink on the boat- they gave him water and porridge. Pictured: Romualdo Pictured: The fridge is seen floating in the waterPictured: The fridge was on the boat that began to sink and Romualdo clambered in

Romualdo had vision problems due to the heat, salt and light but was safely rescued. Pictured: The fridgeThe wounds Romualdo had on his body were related to the sun and quickly began to heal. Pictured: The fridgeA disorientated Romualdo on board the Surinamese ship which rescued him (pictured)The fridge adrift in the Atlantic Ocean (pictured)


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *