• |
ide | kryesore

Mbretëresha Elizabeth II: Një jetë e tërë në fotografi

-Instant, Arkiva, F1, PlanetMbretëresha Elizabeth II e jetoi jetën e saj në qendër të vëmendjes. Me këto foto që Lapsi.al sjell nga BBC ditën e sotme, do të shohim mbretërimin e saj, nga foshnje tek monarkja më jetëgjatë e Britanisë. 1px transparent line
The Queen Mother (then the Duchess of York) with her husband, King George VI (then the Duke of York), and their daughter Queen Elizabeth II (then Elizabeth Alexandra Mary Windsor) at her christening in May 1926
Elizabeth Alexandra Mary Windsor lindi më 21 prill 1926, në një shtëpi pranë sheshit Berkeley në Londër. Ajo ishte fëmija i parë i Albertit, Dukës së Jorkut – djali i dytë i George V – dhe gruas së tij, Zonjës Elizabeth Bowes-Lyon.
1px transparent line
HRH Princess Elizabeth, circa 1929 aged about three years old. Artist Marcus Adams.
Në vitet e saj të hershme, froni nuk ishte fati i saj
1px transparent line
Princess Elizabeth being greeted by an official, Windsor.
Megjithatë, thuhet se ajo ka treguar një ndjenjë përgjegjësie që në moshë shumë të re
1px transparent line
Princess Margaret and Princess Elizabeth, the Royal sisters, as children, 1930s.
Si Elizabeth ashtu edhe motra e saj, Margaret Rose, e cila lindi në vitin 1930, u arsimuan në shtëpi
1px transparent line
The Royal Family on the balcony at Buckingham Palace after the coronation of King George VI of England. Shown are (from left to right): Queen Elizabeth; Princess Elizabeth; Queen Mary the Queen Mother; Princess Margaret; and King George VI.
Pas abdikimit të mbretit Edward VIII në 1936, babai i Elizabeth u bë Mbreti George VI dhe ajo u bë trashëgimtare
1px transparent line
Princess Elizabeth (right) and Princess Margaret during a wartime broadcast for Children's Hour on the BBC
Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Elizabeth dhe motra e saj Margaret u evakuuan në Windsor. Kjo foto i tregon ato duke folur në radio me kombin, në Orën e Fëmijëve në BBC
1px transparent line
Princess Elizabeth changing the wheel of a military vehicle during World War Two, in an unknown location. 1940s
Princesha e re iu bashkua për pak kohë Shërbimit Territorial Ndihmës (ATS) në fund të luftës, duke mësuar të drejtonte dhe të shërbente një kamion
1px transparent line
Princess Elizabeth (later Queen Elizabeth II) and Philip Mountbatten (later Prince Philip) make their way down the aisle of Westminster Abbey, London, on their wedding day, 20th November 1947.
Në vitin 1947 ajo u martua me një kushëri të largët, Philip Mountbatten, i cili u bë Duka i Edinburgut
1px transparent line
Princess Elizabeth holds her son Prince Charles after his Christening ceremony in Buckingham Palace, 1948
Fëmija i tyre i parë, Charles (në foto), lindi në 1948, i ndjekur nga një motër, Anne, e cila erdhi në vitin 1950
1px transparent line
Queen Elizabeth and Princess Elizabeth hold on to their hats as they arrive at Westminster Abbey to attend the wedding of Lady Caroline Montagu-Douglas-Scott to Mr Ian Hedworth Gilmour
Elizabeta mbeti shumë afër nënës gjatë gjithë jetës së saj. Ata janë fotografuar këtu në vitin 1951 duke marrë pjesë në një martesë
1px transparent line
Princess Elizabeth and the Duke of Edinburgh pause on the rustic bridge in the grounds of the Royal Lodge, Sagana, their wedding present from the people of Kenya.
Në janar 1952, Elizabeta dhe Filipi u nisën për një turne jashtë shtetit në vend të babait të saj, i cili kishte qenë i sëmurë. Mbreti vdiq në gjumë vetëm disa ditë më vonë
1px transparent line
The Queen arrives back in Britain from Nairobi following the death of her father George VI, and is met by the politicians (second l to r) Lord Woolton, Anthony Eden, Clement Atlee and Winston Churchill.
Elizabeta u kthye menjëherë në shtëpi. Mbretëresha e re ishte vetëm 25 vjeç
1px transparent line
Queen Mary (centre) watches as the body of her son, George VI, is brought to Westminster Hall, London, for the lying-in-state. By her side, the Queen Mother, right, her eyes closed in grief. Queen Elizabeth II, veiled, stands behind her grandmother.
Së pari erdhi funerali i mbretit. Këtu Mbretëresha Mari, nëna e tij, shikon ndërsa trupi i George VI sillet në Westminster Hall, Londër. Mbretëresha Elizabeth qëndron pas gjyshes së saj dhe Nëna Mbretëreshë është në të djathtë
1px transparent line
Queen Elizabeth II during her coronation. 1953.
Më pas, në qershor 1953, Elizabeth u kurorëzua në Westminster Abbey
1px transparent line
Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh make their appearance on the Buckingham Palace balcony and wave to the cheering crowds around the gates.
Pas kurorëzimit, Mbretëresha Elizabeth II dhe Duka i Edinburgut u shfaqën në ballkonin e Pallatit Buckingham dhe përshëndetën turmat brohoritëse
1px transparent line
Queen Elizabeth II, ascending the Grand Staircase at the Opera in Paris during a state visit to the French capital, 8 April 1957. The image is a montage of 15 separate pictures.
Megjithëse Britania po i duronte ende masat shtrënguese të pasluftës, disa komentues e përshkruan kurorëzimin si agimin e një epoke të re elizabetiane. Këtu, Mbretëresha Elizabeth II ngjitet në shkallët e mëdha në Opera në Paris, Francë
1px transparent line
The Queen seen on a television screen as she concludes what became her traditional Christmas day broadcast to her people, which was televised in 1957 for the first time and carried by both the BBC and ITV.
Në vitin 1957, Mbretëresha bëri të parin nga shumë transmetimet televizive të Ditës së Krishtlindjeve për kombin
1px transparent line
A Union Jack planted in the garden caught the Queen's attention, but she is the object of the neighbours' gaze. They watched as she arrived to visit the home of Mr and Mrs Eddie Hammond at Crawley New Town, Sussex after opening Gatwick Airport. 1958
Shoqëria britanike dhe qëndrimet ndaj monarkisë po ndryshonin dhe termi “Monarki” u zëvendësua gradualisht nga “Familja Mbretërore”. Mbretëresha është objekt i vështrimit të fqinjëve gjatë vizitës në shtëpinë e zotit dhe zonjës Eddie Hammond në Crawley New Town, Sussex në 1958
1px transparent line
Queen Elizabeth II and her daughter Princess Anne at Frogmore, Windsor Castle, 1959
Mes angazhimeve zyrtare, Elizabeth kaloi kohë me familjen e saj – këtu me vajzën e saj Princeshën Anne në Frogmore, Windsor Castle
1px transparent line
England captain Bobby Moore holds the Jules Rimet Trophy, collected from the Queen, after leading his team to a 4-2 victory over West Germany in the World Cup Final that went to extra time at Wembley, London
Në vitin 1966, në Wembley, Mbretëresha i dha trofeun Jules Rimet kapitenit të Anglisë, Bobby Moore, pasi ai udhëhoqi ekipin e tij në një fitore 4-2 në finalen e Kupës së Botës ndaj Gjermanisë Perëndimore
1px transparent line
The Queen and Prince Philip visiting Aberfan. 29 October 1966.
Më 29 tetor 1966, Mbretëresha vizitoi fshatin Aberfan të Uellsit, tetë ditë pasi një rrëshqitje e qymyrit përfshiu Shkollën Junior Pantglas duke vrarë 144 njerëz, 116 prej tyre fëmijë. Mbretëresha u prek dukshëm dhe mbetet një nga momentet më emocionuese të mbretërimit të saj
1px transparent line
BBC & ITV co-production, the 'Royal Family' was first transmitted on 21 June 1969. The documentary gave audiences an unprecedented view of a year in the private and public life of the Queen and her family. The 110-minute film was shown with a two-minute tea break interval, and was watched by 23 million people.
Në vitin 1969 u transmetua për herë të parë dokumentari Familja Mbretërore. Ai i dha audiencës një pamje të paprecedentë të një viti në jetën private dhe publike të Mbretëreshës dhe familjes së saj
Queen Elizabeth II formally invests her son Prince Charles with the Coronet of the Prince of Wales during a ceremony at Caernarfon Castle in Cardiff
Mbretëresha e investoi zyrtarisht djalin e saj Princin Charles me Kurorën e Princit të Uellsit gjatë një ceremonie në Kalanë Caernarfon. Ai mori titullin kur ishte nëntë vjeç, por mbretëresha këmbënguli që ceremonia të priste derisa të kuptonte plotësisht rëndësinë e saj
1px transparent line
Queen on board HMY Britannia in March 1972
Në vitin 1972 Mbretëresha u fotografua në bordin e HMY Britannia si pjesë e serisë së fotografive të marra për përdorim gjatë festimeve të saj të dasmës së argjendtë.
The Queen, sitting on a grassy bank with the corgis, at Virginia Water to watch competitors, including Prince Philip in the Marathon of the European Driving Championship, part of the Royal Windsor Horse Show, 1973
Gjatë gjithë mbretërimit të saj, Mbretëresha është fotografuar me korgi në krah. Lidhjet e familjes mbretërore me racën filluan kur George VI i ardhshëm bleu një korgi të quajtur Dookie për vajzat e tij në 1933
1px transparent line
Queen Elizabeth II on a walkabout in Portsmouth during her Silver Jubilee tour of Great Britain
Në vitin 1977 vendi festoi Jubileun e Argjendtë të Mbretëreshës, duke shënuar 25 vjet në fron. Mbretëresha u takua nga turma entuziaste ndërsa ajo vizitonte vendin
1px transparent line
Queen Elizabeth II watches bathers in a pool at Parade Gardens, Bath, during her Silver Jubilee tour of Great Britain.
Madhëria e saj vizitoi 36 qarqe për 10 javë – duke përfshirë Avon, ku ajo vëzhgoi njerëzit që shfrytëzonin sa më shumë motin e verës. Ajo gjithashtu udhëtoi 56,000 milje nëpër botë për të festuar
Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh wave as Concorde flies by the Royal Yacht Britannia as the royal couple neared Barbados
Mbretëresha dhe duka ishin gati për të përshëndetur ndërsa Concorde fluturoi pranë jahtit mbretëror në Britani, ndërsa çifti mbretëror iu afrua Barbados
1px transparent line
Queen Elizabeth II, wearing a cloak of brown kiwi feathers, with Maori warriors at Rugby Park, Gisborne, when she and the Duke of Edinburgh received a New Zealand Maori welcome at the opening of the Royal New Zealand Polynesian Festival.
Vit pas viti, detyrat publike të Mbretëreshës vazhduan. Madhëria e saj dhe Duka i Edinburgut pritën një mirëseardhje maori të Zelandës së Re në hapjen e Festivalit Polinezian Mbretëror të Zelandës së Re
1px transparent line
The flag-draped coffin of Lord Mountbatten rests on a catafalque during the funeral service in Westminster Abbey. Royal mourners (l-r) Queen Elizabeth II, her husband the Duke of Edinburgh, Queen Elizabeth, The Queen Mother, and the Prince of Wales, 5 September 1979
Në gusht 1979, xhaxhai i Princit Philip dhe një kushëri i Mbretëreshës, Louis Mountbatten, Earl Mountbatten 1 i Birmanisë, u vranë nga një bombë e IRA-s ndërsa ishte në varkën e tij në Irlandë. Përveçse ishte një anëtar i ngushtë i familjes, Lordi Mountbatten kishte mbajtur shumë poste të larta ushtarake dhe funerali i tij u mbajt në Westminster Abbey
1px transparent line
Prince Charles And Princess Diana kissing on The balcony of Buckingham Palace, 29 July 1981. They are surrounded by their bridesmaids and pageboys as well as Queen Elizabeth II, Prince Edward and the Queen Mother.
Në vitin 1981, djali i madh i Elizabeth, Charles, u martua me Lady Diana Spencer. Charles dhe Diana kishin dy djem, William dhe Harry, përpara se të divorcoheshin. Diana vdiq në një aksident automobilistik në Paris në 1997
1px transparent line
The Queen is escorted by the chief fire officer around the grounds of Windsor Castle as fire fighters battle a fire, 20 November 1992.
Gjatë fjalimit të saj për Krishtlindje, Mbretëresha e përshkroi vitin 1992 si “annus horribilis” e saj, duke shprehur dhimbjen për një vit që pa prishjen e martesave të tre fëmijëve të saj dhe një zjarr në Kështjellën Windsor.
1px transparent line
HM Queen Elizabeth II fires a rifle during a visit to the Army rifle association at Bisley, England July 1993
Opinioni publik ishte kundër pagesës së qeverisë për riparimet e kështjellës. Monarkia ishte në mbrojtje dhe Pallati Buckingham u hap për vizitorët në mënyrë që të mblidheshin fondet. Mbretëresha qëlloi të shtënat e fundit në një pushkë standarde SA80 me Shoqatën e Pushkave të Ushtrisë në Bisley
1px transparent line
Britain's Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh view the floral tributes to Diana, Princess of Wales, at Buckingham Palace, 1997
Pas vdekjes së Dianës, Princeshës së Uellsit, në vitin 1997, Mbretëresha u përball me kritika për mos paraqitje në publik. Përfundimisht ajo pa homazhe jashtë Pallatit Buckingham dhe bëri një transmetim të drejtpërdrejtë për kombin
The Queen joined Mrs Susan McCarron (front left ) her ten-year-old son, James and Housing Manager Liz McGinniss for tea in their home in the Castlemilk area of Glasgow. 7 July 1999.
Mbretëresha iu bashkua zonjës Susan McCarron për çaj në shtëpinë e saj në zonën Castlemilk të Glasgow, ndërsa Familja Mbretërore eksperimentoi me një qasje më intime dhe joformale për të takuar publikun
1px transparent line
Princess Margaret (L) and Queen Elizabeth (R) stand next to the Queen Mother as she waves to admirers on the occasion of her 100th birthday celebration 4 August, 2000 in London.
Në vitin 2000, Nëna Mbretëreshë festoi ditëlindjen e saj të 100-të – këtu me vajzat e saj Princesha Margaret dhe Mbretëresha Elizabeth
Queen Elizabeth II (front, C) leads her family as she follows pall bearers carrying the coffin of Queen Elizabeth, the Queen Mother out of Westminster Abbey after the funeral service in London 09 April 2002.
Në vitin 2002, Mbretëresha u përball me vdekjen e motrës së saj, Princeshës Margaret, dhe nënës së saj, Nënës Mbretëreshë, të fotografuar këtu, vetëm me javë diferencë.
Britain's Queen Elizabeth and Prince Philip ride in the Golden State Carriage at the head of a parade from Buckingham Palace to St Paul's Cathedral celebrating the Queen's Golden Jubilee, on 4 June 2002, along The Mall in London.
Mbretëresha gëzoi një valë mbështetjeje atë verë teksa festoi Jubileun e saj të Artë. Numra të mëdhenj dolën për një paradë dhe një milion njerëz u mblodhën në The Mall në mbrëmjen e Jubileut më 4 qershor
1px transparent line
Marriage of Prince Charles and Camilla Parker Bowles, 2005Në vitin 2005, Mbretëresha Elizabeth pa djalin e saj të madh të martohej për herë të dytë. Princi Charles dhe Camilla Parker Bowles u martuan në një ceremoni civile në Windsor Guildhall, e ndjekur nga një bekim në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor
1px transparent line
Britain's Queen Elizabeth II, her husband the Duke of Edinburgh, the Prince of Wales and the Duchess of Cornwall attend the Braemar Highland Games
Elizabeth, Duka i Edinburgut, Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornwall ndajnë një moment në Lojërat Braemar Highland në Aberdeenshire
Queen Elizabeth II stands in the rain as guests take shelter at the opening of the Lawn Tennis Associations new headquarters in Roehampton, London, 2007
Në vitin 2007, mbretëresha u fotografua duke u strehuar nga shiu gjatë hapjes së selisë së re të Shoqatës së Tenisit në Lon në Roehampton
1px transparent line
Queen Elizabeth II sits in the Regency Room at Buckingham Palace in London as she looks at some of the cards which have been sent to her for her 80th birthday
Mbretëresha citoi thënien e Groucho Marksit për plakjen në një fjalim për të festuar ditëlindjen e saj zyrtare të 80-të duke thënë: “Çdokush mund të plaket; gjithçka që duhet të bëni është të jetoni mjaftueshëm”.
1px transparent line
Prince William Duke of Cambridge and Catherine Duchess of Cambridge bow in front of Queen Elizabeth II at Westminster Abbey on April 29, 2011 in London, England.
Një nga ngjarjet më të lumtura në vitet e saj të mëvonshme ishte dasma e nipit të saj Princit William me Catherine Middleton në vitin 2011. Këtu Princi William dhe nusja e tij i përkulen Mbretëreshës
1px transparent line
Britain's Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh arrive at a windy RAF Valley in Anglesey, to visit their grandson Prince William at the base.
Mbretëresha gati humbi kapelën e saj kur mbërriti në një luginë RAF me erë në Anglesey, ku ajo dhe Princi Philip po vizitonin Princin William, i cili ishte dërguar në bazë në atë kohë
Queen Elizabeth II reacts as she is given some flowers as she visits Leicester Cathedral on 8 March 2012 in Leicester, England.
Një vizitë në Leicester shënoi fillimin e turneut të saj të 60-vjetorit Diamond Jubilee në MB në 2012
1px transparent line
James Bond was at Her Majesty's service as the Queen joined the opening ceremony of the London 2102 Olympic Games.
Kjo u pasua nga afër me një paraqitje në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike të Londrës, në një sekuencë të filmuar së bashku me një tjetër ikonë britanike, James Bond, të luajtur nga aktori Daniel Craig
1px transparent line
Britain's Queen Elizabeth II with her racing manager John Warren after her horse, Estimate, won the Gold Cup, 2013
Gjashtëdhjetë vjet pasi gëzoi fituesin e parë të Royal Ascot si pronar, kali i Mbretëreshës Estimate fitoi Kupën e Artë të 207-të, duke sjellë gëzim të madh si për veten ashtu edhe për menaxherin e saj të garave John Warren
1px transparent line
Queen Elizabeth II, on the day she became Britain's longest-reigning monarch, seen on the Scottish Borders Railway
Në orën 17:30 BST më 9 shtator 2015, Elizabeth kishte mbretëruar për 23,226 ditë, 16 orë dhe afërsisht 30 minuta, duke tejkaluar mbretërimin e stër-stërgjyshes së saj Mbretëreshës Victoria. Ajo e kaloi ditën në Skoci duke hapur një hekurudhë të re
1px transparent line
Queen Elizabeth II joins members of the Royal Family, including the Duke and Duchess of Cambridge with their children Princess Charlotte and Prince George, on the balcony of Buckingham Palace, central London after they attended the Trooping the Colour ceremony as part of Her Majesty's birthday celebrations
Mbretëresha u bashkua me anëtarë të tjerë të familjes mbretërore për festimet e saj zyrtare të ditëlindjes në qershor 2016. Ajo kishte mbushur 90 vjeç në fillim të atij viti
1px transparent line
Queen Elizabeth II watches her horse Sparkler compete in the Flat Ridden Sport Horse class on day one of the Royal Windsor Horse Show in Home Park on 9 May 2018 in Windsor, England.
Mbretëresha vazhdoi me detyrat e saj publike, shpesh vetëm pas daljes në pension të Dukës së Edinburgut. Mbretëresha pa kalin e saj Sparkler të konkurronte në Royal Windsor Horse Show në 2018
1px transparent line
The Duke and Duchess of Sussex are joined by her mother, Doria Ragland, as they show their new son, born Monday and named as Archie Harrison Mountbatten-Windsor, to the Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh at Windsor Castle. 3 May 2019
Kishte gëzim ndërsa familja e saj rritej – këtu ajo është fotografuar me Dukën dhe Dukeshën e Sussex, djalin e tyre Archie dhe nënën e dukeshës Doria Ragland. Por kishte gjithashtu tendosje të vazhdueshme në familje – duke përfshirë miqësinë e Princit Andrew me financierin amerikan dhe shkelësin seksual të dënuar Jeffrey Epstein, dhe zhgënjimin në rritje të Princit Harry me jetën në familjen mbretërore.
1px transparent line
Queen Elizabeth II takes her seat for the funeral of the Duke of Edinburgh in St George's Chapel, Windsor Castle, Berkshire. 17 April 2021.
Princi Philip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth II, vdiq më 9 prill 2021, në moshën 99-vjeçare dhe pas më shumë se gjashtë dekadash në krah të saj. Imazhi i vetë mbretëreshës në funeralin gjatë pandemisë Covid rezonoi me dhjetëra mijëra familje që duhej të nderonin të dashurit në mënyrë të ngjashme
1px transparent line
Pictured (left to right) Prince George, Prince Louis being held by Queen Elizabeth II, Savannah Phillips (standing at rear), Princess Charlotte, the Duke of Edinburgh, Isla Phillips holding Lena Tindall, and Mia Tindall. 14 April 2021
Mbretëresha ka lënë pas katër fëmijët e saj, tetë nipër e mbesa dhe 12 stërnipër
BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *