• |
ide | kryesore

Pallatet pa leje/ Gazetarja e VOA bllokon Spiropalin: Keni 10 vite në pushtet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Voa


Ministrja Elisa Spiropali është vënë pozitë të vështirë gjatë një interviste për Zërin e Amerikës. Ajo u pyet për aksionin e fundit të shtesave pa leje në pallate. Spiropali tha se ky është “një problem serioz të trashëguar”. Por gazetarja e VOA, Keida Kostreci i kujtoi se “kjo mazhorancë ka 10 vjet në pushtet”. Spiropali u justifikua se “kjo ishte një punë e bërë në vjimësi”.

Sërish gazetarja e VOA ndërhyri duke i shpjeguar se “kjo nuk shpjegon faktin pse tani pasi këto ndërtime kanë marrë disa vjet”. Gazetarja e VOA i kushtoi vëmendje edhe bazës ligjore ku qeveria po e mbështet aksionin. Për ndërtim pa leje në Shqipëri dënohesh sipas Kodit Penal. Në këtë rast qeveria po hyn në marrëdhënie biznesi me ndërtuesit duke u ofruar atyre ta shesin pjesën pa leje. Ministrja e shmangu përgjigjen se për këtë “opozita mund t’i drejtohej Gjykatës Kushtetuese”.

PJESE NGA INTERVISTA

Zëri i Amerikës: Në Shqipëri ka patur një debat të gjatë lidhur me një vendim të qeverisë sa u takon ndërtimeve pa leje. Për konfiskimin e tyre, ofrimin e mundësive ndërtuesve për të riblerë sipërfaqet pa leje me çmimin e tregut. Së pari, si ka mundësi që këto ndërtime janë lejuar të kryhen në vende shumë të dukshme të Tiranës? Në zona të populluara dhe si ka mundësi që policia, policia bashkiake, inspektoriatet për mbrojtjen e territorit dhe të mjedisit, pra e gjithë makineria shtetërore nuk ka vepruar për t’i parandaluar ato?

Elisa Spiropali: Ne kemi një problem serioz të trashëguar sa u takon ndërtimeve pa leje në territorin e Republikës së Shqipërisë. Ç’ka ka sjellë ndërtimin e një agjencie të tërë. Në kushte normale nuk do të ishte e nevojshme. Agjencia e Legalizimeve tani e bashkuar me Kadastrën, e cila edhe ajo ka nisur një proces digjitalizimi për çështje të pronësisë. Kemi një ulje drastike të numrit të ndërtimeve pa leje. Për shkak të kontrollit dhe vëmendjes, që ne i kemi dhënë. Mund të kemi edhe raste abuzimi, të cilat duhen shqyrtuar dhe hetuar deri në fund.

Zëri i Amerikës: Isha më shumë e interesuar për përgjigjen e qeverisë. Duhet të kemi parasysh se shumica që është tani në pushtet ka pothuaj 10 vite në qeverisje. Nuk besoj që të gjitha ndërtimet (pa leje) janë bërë në atë kohë.

Elisa Spiropali: Nuk është vetëm çështje vitesh. Nuk po them që është vetëm çështje e qeverisë së mëparshme. Ky është një problem në vijimësi. Për ndërtimet pa leje dhe me zhvillimin e territorit. Ne e kemi patur përparësi mbrojtjen e territorit. Po të krahasosh shifrat e ndërtimeve pa leje si në Tiranë ashtu edhe në qytetet e tjera të mëdha. Sepse aty ndodhin për shkak të pagesave të larta dhe vlerës së shtuar të pronës. Shikon që kemi një rënie drastike.

Ama ka edhe raste të tilla, të cilat ne duhet t’i adresojmë përmes një legjislacioni. Kjo që të frenojë, minimizojë, e pse jo, të zerojë mundësitë apo fitimet që vijnë nga ndërtime pa leje. Ky legjislacion, kjo VKM dhe të tjera që mund të nxjerrim në vijim bëjnë pikërisht këtë. I detyrojnë ata që kanë ndërtuar pa leje, që mos të vazhdojnë më të ndërtojnë e të fitojnë në këtë mënyrë. Siç kanë bërë para shumë vitesh dhe si janë mësuar të bëjnë, por në këtë kuadër të ri ligjor të mos kenë asnjë interes për të ndërtuar pa leje. Ne nuk jemi as prokurori as polici. Ata kanë të gjithë hapësirat që të bëjnë gjithë hetimet e tyre për mënyrën se si janë ndërtuar objektet pa leje.

Zëri i Amerikës: Kjo që thatë nuk shpjegon faktin pse tani dhe këto ndërtime kanë marrë disa vjet. Në çfarë kuadri ligjor bazohet ajo që ata t’ia kalojnë qeverisë me një euro dhe pastaj t’ua blejë. Në ligjin për planifikimin dhe zhvillimin e territorit ka një nen ku flitet për konfiskim, por ju po shkoni përtej konfiskimit dhe po hyni në marrëdhënie financiare me ndërtuesit…

Elisa Spiropali: Nuk është vetëm ai opsion, janë disa opsione, që rrjedhin nga ky VKM, apo vendime të tjera, që mund të pasojnë, dhe që zvogëlojnë në minimum hapësirën për ndërtime të tilla në të ardhmen. Ka ardhur koha që këto ndërtime të zerohen dhe që të kuptohet nga kushdo, i pasur a i varfër, biznesman apo qytetar i thjeshtë: nuk mund të ndërtohet më pa leje në Republikën e Shqipërisë. Drejt kësaj synojmë të shkojmë me mjete ligjore. Patjetër këshilli i ministrave i ka në dorë dhe është aty për të bërë këtë punë. Autoritetet e tjera që mund të kenë dështuar në kryerjen e detyrës së tyre duhet të mbajnë përgjegjësi.

Zëri i Amerikës: E kisha fjalën pikërisht tek kuadri. Duket se vendimi nuk përputhet me kuadrin ligjor. Dhe përtej kësaj, duket se ngrihet një marrëdhënie mes qeverisë dhe ndërtuesve, ndërkohë që Kodi Penal parashikon që këta ndërtues duhet të ndëshkohen.

Elisa Spiropali: Nuk mund të gjykojmë kushtetutshmërinë e këtyre vendimeve. Nëse ka dyshime të tilla, ka autoritete dhe ka opozitë që mund ta çojë në Gjykatë Kushtetuese.

Zëri i Amerikës: Por cila ishte nxitja e qeverisë në këtë rast?

Elisa Spiropali: Kemi vetëm një synim. Vullenti ynë i plotë për t’i thënë Boll më dhe Ndal çdo ndërtimi pa leje. Jo vetëm pallat, por edhe kat, edhe shtesë, edhe aneks etj. këto janë bërë në masë. Ka një rënie drastike, për shkak të forcimit të ligjit, që ne kemi bërë. Por nuk janë zeruar dhe ne duhet të shkojmë drejt këtij zerimi.

Zëri i Amerikës: Pse të mos ecet thjesht me atë që parashikon Kodi Penal. Që këta njerëz të ndëshkohen, se kështu përçohet edhe më tej mesazhi? Ka edhe raste në Shqipëri, si ai një gruaje mbi 80 vjeç në Shqipëri. Ajo kishte ndërtuar një kotec ne oborrin e shtëpisë së saj, policia ndërhyri. Ndërkohë që me pallatet duket sikur u jepet një shans këtyre ndërtuesve që të dalin nga ajo pozitë ku janë dhe përsëri të marrin disa të ardhura.

Elisa Spiropali: Masat janë për të mbyllur çdo shans në të ardhmen, që njerëzit sado të fuqishëm të jenë, të mos u shkojë mendja që të ndërtojnë pa leje. Ky është synimi, ndërsa për mjetet, ka edhe një autoritete të tjera, ku mund të gjykohet kushtetueshmëria e një vendimi apo një ligji.

Duhen parë mekanizmat që të çojnë drejt asaj rruge. Unë mund të flas për vullnetin politik, të këshillit të ministrave, të çdo ministri dhe të kryeministrit. Të cilët kanë prioritet mbrojtjen e territorit të Shqipërisë dhe zgjidhjen përfundmtare të çështjes së pronës përmes digjitalizimit të plotë të Kadastrës shqiptare. Së bashku me reformën në drejtësi do t’i japin mundësi zhvillimit të mëtejshëm ekonomik dhe nxitjes së biznesit në vend. 

LEXO EDHE:

A janë të Edi Ramës kullat që po legalizohen?

 Mediat po i mbyt binomi pushtet-biznes


19 Comments

 1. Ketyre te ps ju ka plas delli i ballit, dhe si pasoj nuk skuqen kur genjejn por krenohen, kjo dukuri ishte ke sllavet(serbet) por prej pas lufte me xhaxhin u instalu te ne, ndoshta miladini u perkujdess…!

  1. O injorant po me ato gjykata qe kishte ven sali berisha ishte e veshtir saper fjalen genjeshter ate mbajeni dhe futeni ne xhep ju pjellat e sali berishes se ju e keni per zakon te genjeni te shpifni dhe te trilloni historira shpellare te ndyre

   1. O te qift saliu ne byth,po si ore edhe per pallatet 10 kat pa leje ne tirane saliu e ka pas 10 vitesh o ripjells i ka…it.
    Kaq shume ju ka q… edrama ju sa keni harru se ku jetoni po ju paski qene nje rrace me e poshter se komunistet mor trushplare 🤮🤮🤮🤮

    1. Jo more tani që sali non grada na qenka ne opozit na u pastru e di ti more se çfar llumi ka len sali non grada ne kete vend ai me verte ka 10 vjet ne opozit po rrenjet e llumit i ka akoma aty dhe kjo qeveri kete po ben po pastron llumin e sali non grades dhe që ta dish ti more kokerr injoranti me shkaterru nje shtet e shkaterron shum shpejt por me ndertu nje shtet esht shum e veshtir se ju mostrat e sali non grades kete keni ber kur ishit ne pushtet e shkaterruat mir e mir vendin e bet cop cop dhe e dini shum mir qe qeverija e re do vuaj piken e zez me ven ket vend ne vi dhe ju pa piken e turpit beni gam gam gam gam gam si qener o injorant te ndyre te sali non grades po kjo qeveri me zi po ven ne vi kete vend se se aq keq e keni shkaterruar o mostra te ndyre te sali non grades

  1. O injorant ku jeton ti apo te ka marr sali berisha nga pylli dhe te solli po sali berisha dhe me ato gjykata qe kishte ven sali berisha ishte e veshtire o idjot

   1. ja njerëzit e partise demokratike ja cfar lloji injorantesh qe jan ja si shajin neper rrjete socjale ja me cfar fjalori te piset parti burdello sakandaloze mjer shqiperija po te vini ju pjellat e sali berishes ne pushtet larg qoft

    1. Nuk jam me PD as me LSI ore idiot. Ti nuk arrin ta konceptosh jeten pa ia mbajtur ne goje Fuges, prandaj kujton se te gjithe jemi militante si puna jote.

 2. O injorant ku jeton ti apo te ka marr sali berisha nga pylli dhe te solli po sali berisha dhe me ato gjykata qe kishte ven sali berisha ishte e veshtire o idjot

  1. Do ju qelben breket ne bythe o zgjyrat halestanit.
   Te perfundoje ps ne dore te jevges, iha….
   Ashtu si perfundoi pd dhe me rradhe.
   Spiuna sigurimsa hajdute fshatareintrigante sadiste perversa qyetareqyrre oficerelegena provesoremanjake.
   A mund te behet nje shtet i shendetshem me keta?

   1. o ti sali berisha duhet ti lepije piçken Elises pastaji Elisa tja marri ne goje karin sali berishes dhe sali berisha rri shtrrire Elisa hypen siper zhyd piçken ke kari i sali berishes dhe kaleron fort te kari i sali berishes oh oh Elisa vazhdo me fort ja ben sali berisha ah ah po sali ja ben Elisa ku ta derdh spermen i thot sali berisha Elises Elisa brenda ne piçke ma dredh sali sali berisha kenaq karin kur e qin Elisen ne piçke dhe Elisa kenaq piçken kur ha karin e sali berishes

 3. Paska fillu spiropidhi dora vete me bo koment pergjigje.. ketyre i kan mbaru dhe genjeshtrat e po behen perdite e me qesharake ne arsyeqimet qe nxjerrin

 4. Gjithshka behet per te irrituar,nervozuar,sfrustruar njerezit,qe njerezit te jene gjithe kohen ne nivel shume te ulet energjetik,dhe arsyeja eshte qe te ushqehen te ligjte qe komandojne,dhe kjo jo vetem tek ne,por ne gjithe boten.
  Thjesht te ligjte tane jane me te zellshem per ta bere kete,parate ndoshta nuk u duhen me,se kane zhvatur aq shume,por vazhdojne te zhgrapin si te babezitur vetem qe te na mbajne ne gjendje te mjeruar,te pa shprese dhe me kete gjendje te renduar shpirterore,kte negativitet qe ata krijojne artificialisht,ata ushqehen,behen me te forte.
  Mos u beni ushqim per ta,ruani te pa prekur esencen tuaj,qe ne thelb eshte drite,mos lejoni tju cenojne,mos shisni shpirtin se atehere do jete fundi.
  Por nese rezistoni,ai do jete fundi tyre,pasi nuk do kene ushqim dhe siç duket,ata jane drejt fundit meqe kane dale kaq hapur me ligesite e tyre,jo vetem tek ne,ne gjithe boten tone.
  Eshte shume e veshtire,e di,por nese gjithe njerezit normale,shprehin me shpirt,deshiren qe bota te kete paqe,harmoni,dashuri,do shohim qe do kthehet realitet,thjesht duhet ngritur niveli energjetik shpirteror,dhe drita do ta zhduke erresiren.
  Na prifte e mbara ❤🙏🙏🙏

 5. Mos harxhoni frymen kot me cecenat komunist o VOA se jane informal dhe kane bere nje komb te tere hajdut informal. Duhet ti cosh ne Mars per riedukim planetar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *