• |
ide | kryesore

Kanceri i gjirit, rriten rastet! “Munguan kontrollet gjatë pandemisë”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
tmp_26862-mjekettt-1326578576.jpg225 gra kanë humbur jetën për shkak të kancerit të gjirit gjatë vitit 2021.

Ka pasur raste edhe në moshë shumë të re .Por atëherë kur vdekjet e parakohshme për shkak të kësaj sëmundje patën shënuar rënie për disa vite, pandemia e Covid 19 prishi të gjithë ekuilibrat si në diagnostikim të hershëm dhe në vazhdimësinë e trajtimeve .
“Duhen analizuar me kujdes vitet e pandemisë pasi kemi një rritje të lehtë”– tha Alban Ylli, Instituti i shëndetit publik.

Nuk janë të rralla rastet me kancer gjiri që diagnostikohen në fashën 20 – 30 vjeçare por ekspertët thonë se kjo vjen për shkak të rritjes së ndërgjegjësimit për tu kontrolluar ndërkohe që mosha e mesatare e kancerit të gjirit sipas tyre ka një prirje për tu rritur për shkak të plakjes së popullatës.

“Mosha mesatare është 57- 58 vjeç”- tha Alban Ylli.

Muaji tetor konsiderohet muaji i fjongos rozë ku një pjesë e grave rendin për të bërë kontrolle. Por eskpertët e shëndetit bëjnë thirrje që kontrollet të bëhen gjatë gjithë vitit e jo vetëm në tetor.

Lexo më tej: Një test i ri gjaku zbulon mbi 50 lloje kanceri 

Lexo më tej: Media greke: Rama kërkon ta bashkojë Shqipërinë me agjendën islamike 6 Comments

    1. Epo CovIdjotët do duan edhe disa kohë që ta kuptojnë sa ti dalë kari që kanë në bythë nga goja.
      Shkoni futjani dozën e 4 dhe të 5 kush nuk ka ikur akoma për lesh.

  1. Po mire, ky check up-i per te cilin paguajme miliona Euro, cfare kontributi po jep? Nese nuk zbulon te semuret ne kohe, per cfare na hyn ne pune?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *