• |
ide | kryesore

Pse pas korruptimit të zyrtarit të FBI-së qëndron Edi Rama

-Instant, 1, Arkiva, Ide
andi bushatiDyshimet se regjimi i Tiranës ka arritur të korruptojë zyrtarin më të lartë në historinë e FBI-së, që hetohet për këtë krim, e ka vënë në një vështirësi të dukshme Edi Ramën. Ai po akuzohet se ka arritur të bëjë atë për të cilën nuk i’a kanë dalë deri më tani, as Pekini dhe Moska, duke thyer rekordin e blerjes me para të pista të shefit të kundërzbulimit të njërës prej agjensive më prestigjoze në glob.

Fillimisht, në një status të varfër në Twitter, Rama shpalli se kishte vendosur të mos merrej me budallenjtë që i hidhnin këto gurë në lumë, duke paralajmëruar se nuk do prononcohej më për këtë temë. Të njëjtën gjë bënë edhe kamikazët e tij mediatikë duke u zhdukur si me komandë nga debatet e mbrëmjes që trajtonin çështjen e Charles McGonigal. Por, kjo strategji, nuk zgjati dot as 24 orë. Miza që i digjte e bëri kryeministrin të japë shpjegime të tjera, për mikun e tij të arrestuar në Amerikë. Ai prtetendoi se as vetë personalisht, as qeveria e Shqipërisë nuk kishte lidhje me akuzat që rëndonin mbi zyrtarin e arrestuar. Se, McGonigali, 225 mijë dollarët i kishte marrë si borxhe private. Se ai vetë, i njihte dy ndërmjetësit që kishin “financuar” zyrtarin e FBI-së, por ama, ata nuk kishin punuar për llogari të tij. 

Lexo me tej:

Alibia e Edi Ramës për t’iu shmangur implikimit në çështjen “McGonigal” 

Lapsi.al i është drejtuar me një email zyrtar pytejesh edhe ambasadës amerikane në Tiranë edhe Departamentin të Drejtësisë në SHBA, për të mësuar mbi axhendën e ish zyrtarit të lartë të FBI-së në Tiranë, nëse ai është shoqëruar nga diplomatë në këto biseda me kryeministrin apo ato kanë qenë takime private me qëllime të tjera. Pasi pyetja më e rëndësishme është se për ç’arsye kryeministri i Shqipërisë duhet ta takonte një zyrtar të lartë të FBI-së në praninë e personave privatë, që i kishin dhënë para apo paguar udhëtimet këtij të fundit?

Por edhe me kaq informacione sa mund të lexohen në përshkrimin e detajuar të aktakuzës kundër Charles McGonigal, del e qartë, se ndryshe nga ç’pretendon kryeministri shqiptar, ai është i dyshuari kryesor për korruptimin e këtij zyrtari.

Skandali i shpjeguar thjeshtë/ Lidhja e Ramës me agjentin e arrestuar të FBI   

Pika më e fortë për këtë gjendet në atë paragraf të aktakuzës kundër Charles McGonigal ku dëshmohet se ai u angazhua për të investiguar në dëm të një partie të opozitës. Nuk ka asnjë dyshim se bëhet fjalë për hetimin e çështjes se pagesave që Lulzim Basha i bëri lobistit Nik Muzin. Edhe datat edhe interesi për çështjen përkojnë me periudhën kur shpërtheu ky skandal. 

Pra ka një pyetje që qartëson gjithçka: çfarë leverdie do kishte një person privat si Agron Neza ti jepte 225 mijë USD Charles McGonigalit, për të hetuar kundër PD-së? Vetëm kaq mjafton për të kuptuar se njeriu i interesuar të dëmtonte rivalin e tij politik, qe një dhe vetëm një: Edi Rama. Partia e tij e përdori më pas këtë çështje për të anatemuar partë ruse të Bashës dhe për të denoncuar deputetët e rublave. Pra nuk ka dyshim se Charles McGonigal është korruptuar nga regjimi i Tiranës, për ti shërbyer luftës së brendshme politike në Shqipëri. Ky version përforcohet edhe më tej në aktakuzë ku theksohet fjalë për fjalë, se në 22 janar 2018, Agron Neza, i dha zyrtarit të FBI-së informacione që i kishte marrë drejtpërdrejt nga zyra e kryeministrit. Pra njeriu që e kishte paguar me dollarë cash McGonigalin, po e furnizonte atë edhe me me informacionet që kabineti i Edi Ramës prodhonte kundër PD-së.

Zëri i Amerikës: Si e përdori Rama zyrtarin e FBI për akuzat kundër Nick Muzin dhe Bashës 

A mund të ketë më dyshime pas kësaj? Natyrisht që jo. Ish zyrtari tashmë i arrestuar i FBI-së, nuk ka marrë para, as për biznes, as për interesa personale, ai është paguar si lobist politik i pushtetit. 

Këtë e dëshmojnë edhe fakte të tjera në aktakuzë. Kështu, ai që në dokument rezulton si dëshmitari B, por që tashmë është njohur si këshilltari informal i kryeministrit, Dorian Duçka, i ka paguar shpenzimet dhe udhëtimet zyrtarit të FBI-së. Po pse një njeri i afërt me Ramën, të cilin ai e ka pajisur me pashaportë diplomatike, të cilit i ka lënë të drejtën e përdorimit të një adrese emaili të kryeministrisë, u dashkërka të financoka Charles McGonigal? Natyrisht për realizimin e objektivave që i ka caktuar për të realizuar shefi.

Mediat ndërkombëtare/ Ish-agjenti i FBI-së u korruptua në Tiranë 

Për të gjitha këto, jo më kot, kryeministri i Shqipërisë përmendet plot  14 herë  në aktakuzë. Jo më kot ai ka bërë plot 4 takime me McGonigal, jo me tagrin e postit që ai mbane në FBI, por për ta përdorur këtë pozicion për interesa okulte lobimi.

E gjithë vija logjike e kësaj marëdhëieje të çon në një pikë: se Edi Rama është në origjinë të korruptimit të zyrtarit më të lartë të FBI-së të akuzuar ndonjëherë për këtë krim. Me anë të njerëzve të tij ai dyshohet se e pagoi atë për ta përdorur në luftën e brendëshme politike të Tiranës, për të goditur opozitën dhe përforcuar pozitat e pushtetit të vet. 

©Lapsi.al52 Comments

 1. Bolsheviket jane turrur te mashtrojne dynjane se media nderkombetare i ka nxjerre keto dokumente per te hedhur balte per pergjimet e Tan Kokboles.🤣🤣🤣🤣😍😍😍😍😍😍😍
  Rilindja në panik!

  1. po hyre ne fokusin e korrupsionit ne amerike , ik me mire vete, , raa ska me kthim. do veje ne biruce duke qeshur me kimeten perdore

   karte e djegur

    1. Kam pershtypjen Labo se ska mbete gje per ne. Ia ke perthare ti dhe ky gjyqi ne SHBA qe e permend 14 here Rrockes tende si arsyen e shkeljes se ligjit amerikon. eDrama Non Grata de fakto qe ne momentin qe iu lexua akt akuza ketij lummikut McKoqes

   1. Hahahaha njerez truthare .Sa te jete Sali krimineli ne opozite edhe Ver llapen te vendosi kandidat Rilindja do fitoje.Ju o truthare qe masturboheni pas Sali qenit , komunistit te oreve te para dhe pas ketij dobiçit te bllokut ,nipit te Hysni Kapos djalit te Mehdi Bushatit komunist dhe hetues .
    Andi te qifsha motren e bukur kaçurrelse

    1. plasja të plastë.
     Berisha kryeministër rama në burg, bashkë me nja 1000 rilindas me dosje vjedhje e abuzimi

  2. Vlleh bastard , I pabese , tradhetar, pis , maskara , do ngelesh pa ATDHE si parardhesit e tu Vlleh thotë:

   Edvin kristaq Rama , je limon i shtrydhur , por nuk do te hedhin ne kosh te plehrave por ne nje burg americon .

 2. Analize perfekte dhe llogjike.

  Rama duhet te dorehiqet perpara se ta bejne gjykatat amerika dhe vete FBI

  Po ashtu edhe pjese te trupit diplomatik amerikane ne Tirane me Kim ne krye duhet te dorehiqen si sponsor te Rames dhe te kesaj qe ndodhi.

  Nuk kalon kaq lehte kjo situate, keni kunder FBI qe nuk pyet as per Presidentin e SHBA.

  1. Flori e shkuar floririt eshte ky muhabet or taj.Tani qe filloi te qartesohet mjegullnaja e spin doktorrave te upuzits dhe doktorit ,Rama me sa duket do fitoje edhe zgjedhjet e 2033.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    edhe 100 herë të fitojë rama ti edhe më idiot do të bëhesh

     1. Dy here: Wishful thinking. Vazhdo Jorgo por asnjera nuk behet

 3. Lexoje kot Bushatin sepse dihet se çfarë shkruan. Njëlloj si telenovelat e vjetra Turke të ricicluara në Shqipëri, Bushatit nuk i del dashuria që ka për Edi Ramën, gjithashtu dhe mllefi për dashurinë e pakthyer. Është pak a trishtueshme dhe komike.

  Ndoshta duhet vlerësuar Bushati sepse po krijon një zhanërr të ri në literature duke zhvilluar tragjikomedinë në mërzikomedi.

 4. zhurma nuk kishte lidhje me ngjarjen, nuk kishte synim të sulmonte Ramën, por kishte një efekt Big Brother, për të sfumuar thirrjen në SPAK të Shkëlzen Berishës. Po kjo ndodh vetëm për titrat apo trasmetimin live, pasi çdo fakt e çdo e vërtetë nuk mund të fshihet dot. Sot, më 26 janar 2023, ka ndodhur zhvillimi më i rëndësishëm që prej vitit 2008. Pasi është thirrur në Prokurorinë Speciale kundër Krimit dhe Korrupsionit për çështjen e Gërdeci,bushat ti e di me mire se amerikonet o loqe,

   1. fajin e ka sa iu.

    kan pjerdhur fare nga perfshrja e rames ne hetimin e FBI. jane rende fare. i parapriu artan hoxha me kasetat e ardi veiut

    1. Andi na doli dhe hetues edhe gjykues. Skam asnje dyshim qe kto do thoshte i shtyre nga inati e jo nga llogjika. Faktet ne ne te vertete jane ndryshe nga interpretimi qe i ben me emocionalitet and palla

 5. Kjo tregon se Rama eshte i zoti. I lumte. Plasni nga inati. E qe ta dini ju ky eshte korruptimi me

  i vogel qe Rama ka bere. Ky ka shkuar “ma nal o burre” sipas udhezimeve te shokut Ulsi.

  Keto per KM -ne jane para zhepi, kaq e me teper i kishte ne dyshek edhe nje kellislltare ministri.

  Po e nenvleresoni si shume KM-ne, nuk korrupton me kaq pak para ai, e ka doren me te rende.

  1. Thjeshte dhe sakte!
   Kush e njeh ramen e kupton qe eshte dora è tij hajdute .
   Te presim reagimin zyrtare American.

  2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Kjo tregon se nqs ka një çmim tregu për korupsionin, ta zemë, rama paguan minimumi 10 herë më shumë dhe kështu nuk ka nënpunës të lartë në botë që nuk mund ta korruptojë, siç ka bërë me vllahutinin, lu kinezin, kim koreanen, sorekën, e dhjetra të tjerë.

   ky çmim korupsioni në këtë nivel paguhet se ky mut populli që jemi edhe pa bukë të na lejë nuk e ngremë zërin.

 6. Karma quhet Edi Rama!!!!
  Jep dorheqjen o i gjati ine !!!
  Ti je nje grop septike qe sa here hap e mbyll kapakun(gojen) qelb gjithe dynjane .

 7. Karlliqe shqiptaresh. Fbi ka 20000 nepunes, na doli qe njeri vendoska per cdo gje qe ndodh ne shqiiperi. Lol. Usa ka dhjetera institucine serioze qe bashkepunojne ngushte kur piketojne politikat ndaj nje vendi. Po shqiptret sic jane pis vet duan ta bejne pis ter boten ne imazhin e tyre.

 8. ANALIZE 1000% E SAKTE!
  Edvin shkerdhRam MAFIA asht miku i POROFIRIES dhe VUCICIT.
  KANCERI EDVIN MAFIA asht e keqja te gjithe shqiptareve,jo vetem brenda kufirit,por EDHE ne 4 SHTETE te tjera te banuar nga shqiptaret.
  Kjo quhet MAFIA E VOTAVE,te cilen Edvin shkerdhMAFIA,jo vetem nuk do t’kishte marre pushtetin,por nuk do t’i ishte afru as 30%-shit per te pasur nji opozite te forte ndaj PD-se.
  Dollaret n’Amerike,50 mije lekshat n’Shqipni,shantazhet,nxitjet,vjedhjet,patronazhistet qelbesiristet e bene kryeshkerdhatMAFIEN Edvin-Edi-Paulina BilalRama kryeqenefin e shqiptareve.
  Te na RRUAJE Yuri Kim sa gropat e gjirizeve te ridhjersave.

 9. Tani mesa duket lekët nuk pinë ujë më.
  Të huajt në Shqipëri kanë marrë milionë pafund vetëm që këtij pallës të mos i prishej rehati.

 10. Imagjinoni sa para do ket Marr kimetja dhe eskobari NGA kaninibali rama qe Tani bashke me gjiknuret .spiropallat taopallat Po brejne kockat e shqiperise si qent e terbuuar

 11. KSHTU I SHPERDOROI LEKET E KTIJ POPLLI FUKARA KY BYTHSHKLY. PO LEXOJA NJI ARTIKULL PER ATO KRIMINELAT E FORUMIT EKONOMIK BOTROR KU THOJTE QE PER TE SHKU ATJE KAN PAGU NGA 250000 EURO EDHE KTO BASTARDET MORRACAKE TE BALLKANIT

  1. Ku merr vesh tina se car osh forumi I kapitalistave qy drejtojn boten,or katnar qy pas 90 njofe se car osh bananja.

 12. nuk e shpeton dot Salih Shpellarin me karlliqet qe shkruan ti o bythqiri i Hysni Kapos Burgu po i afrohet atij dhe djelit tij Dosja e tyre ka ardhur nga Amerika

 13. TE SQAROJSH KETE EMER HUMBURIN E FUNDIT ESHTE E KOTE. KY EMER HUMBUR ESHTE MO TAMAM SI KULISHI I1 S, NGJELES, SI LE GJE MANGUT. KA AFTESINE E TE MENCURI BUDALLA, TE MBUSHUR ME KALBESIREN RILINDASE SEKT. ME KERE I THEME KETIJ SERVILI PATRONAZHIST SE ME BERISHEN JO TI, QE JE DHOGE, POR DHE SHEJTANI , I PA MORALSHEM NJEREZOR, RAMA AS I AFROHET NE ARME, E JO ME NE NDERSHMERI.E ARDHEMJA PO VJEN, DHE TE VERTETAT PO DALIN, LEKUREN E MASKES SUAJ AJO AMERIKE PO UA HEQ.PRAPASKENAT, VJEDHJET, RYSHFETET, PUCET, DROGA DO U HANE KOKAT TUAJA HIPOKRITE. U KA RENE KALLAISJA, MASKAT PO U CIRREN, E FYTYRAT DO UA PESHTYJE POPULLI.

 14. Dhe se ai (Meta) “e dha një herë dorëheqjen për sebep të të birit, Shkëlzen Berisha, por herën e dytë jo”.

  “A të kujtohet si më the atëherë? ‘Na mori në qafë ky budallai im’, kështu më the” – vazhdoi Meta duke iu drejtuar Berishës.

  Dhe Berisha ngriti në çast frenat e dorës. Protesta në sallë u shndërrua në qumësht të thartuar dhe ish-kryeministri u tërhoq.

 15. Ne shtator 2021 ketij McGonigal ju dha titulli “Mirenjohja Tropojes” nga bashkia Tropoje.
  Ne krah te FBI-stit ishin Damian Gjiknuri dhe Agron Neza.
  I pari si emisari direkt i Rames kurse i dyti si nderlidhesi mes qeverise Rama dhe McGonigalit .
  Per me tej e ka sot gazeta DITA lexojeni e do bindeni sa qesharake jane perpjekjet per ta mbuluar kete zullum me nje foto te Agrones me Berishen ne 1991.

  1. Te lumte Bedri Islami,ne se je ti i njejti!
   Maskat kane ra’ me kohe,kryeshkerdhata Edvin Mafia bashke me ridhjersat,me tesere te PS-se,kane dale PICULLAK.
   Ti’u rroje Kimja me Duckat e kuckat ….!

 16. Shpellkare e cenene te malokut spiun salih metaj mos rrini e hani mut salihu ketu te lapsi behuni gati per revolucionin demokratik te salihut kazmat sfurqet lopatat per ta bere shqiperine si salihu,shishen e shurres per salihun ta keni gati ju shpellkaret e kamzes

 17. Kanë ndërruar grykat armëve! Punë e madhe. Kanë vrarë njerëz të paarmatosur dhe krejt të parrezikshëm për “zinxhirin komandues”! S’na bëhet hiç vonë. Kanë fshirë serverat dhe gjithë provat e tjera! E çfarë pastaj?! Kanë shpikur një grusht të paqenë shteti për të mbuluar krimin e vet! Ohuha, na mërzitët me të njëjtin refren. Ka dalë kreu i tufës dhe ka thënë se do të vrasë sërish po i vajtën te gardhi! Mirë ka bërë, ashtu e meritoni.

 18. Komente te tipit Pune jevgjish,gjelle per Qen shpellkare e cecene kane tre dite qe masturbohen me kete te FBI te dalur prej 4 vjetesh ne pencion,lapsi meret me nje grua qe vete FBI ja ka futur ketij pencionisti,por salihistet e salbanistanit hane mut salih metaj per dite e nuk pushojne vetem nje revolucion i vertet per cfarosjen e kesaj rrace te qelbur shpellkaresh

 19. ESHTE CUDI ME KETE VOKOBOLARO INJORANTIN, PERCARES TE SHQIPTAREVE ME EPITWTIN SHPELLARE, POR TE DWFORMUAR QELLIMISHT NE URREJTJE. KJO TREGOHET ME SE QARTE. MENYRA E SHPREHJEVE TE KETIJ KRIMBI TE GJERIZIT RILINDAS, NUK I SHPETON METODOLOGJIA E TRADHETAREVE KUQALE QE I KANE BERE KETIJ VENDI E KOMBI. JANE TE DOBET SI NJEREZ, TE POSHTER E ME TE GJITHE TE ZEZAT FETARE E LIGJORE. PO KJO LLOJ MONSTRE KU KERKO TE NA COJNE, NE SERBI, APO NE RUSI. E HIQEN SI ME AMERIKANE, SE AMERIKANET. NGJARJA ME BANDITIN RAMA ESHTE ME SE E QARTE KETU, E NE BOTE. TYMENAJAT TUAJA JANE PER SHEJTANET E JO PER PERPARIMTARET OBJEKTIV. SHKERDHATO KRACIA TUAJ KA MARRE FUND, E AJO PO U VJEN EDHE NGA AMERIKA KU JU HORRA TE NJEREZIMIT KENI BERE SKANDALIN NEN SHEMBULLIN RUS.

 20. “Ato 225 mije Dollare atij McGonigal ja kam dhene borxh une ” deklron ai maloku Agron Neza duke marre persiper te laje sa surratin e baltosur te Rames. Pra ai goxha-Shef i FBI-se atje ne Amerike ka mik per koke e merr borxhe nga nje malok Neza (!) Dhe nuk perton e vjen ne Tirane e takon te vetmin kryeminister qe ka takuar ndonjehere sa ishte ne detyre, prap i shoqeruar nga ai maloku Neza (!) Per te vazhduar me nje dekorim te shefit te FBI-se atje ne Tropojen e Nezes (kjo e fundit per c’fare merite, e di ai derdimeni kryetar i Bashkise atje)
  Ja pra, ku ka degjeneruar nje palo-Shef FBI-je! Ne favorizime per oligarkun rus e ne borxhe ndaj nje maloku Tropoje si Neza.

 21. Prestigjiozja “NYT” rrëzon akuzat e opozitës shqiptare: Lidhjet e McGonigal me oligarkun rus nuk provohen

 22. DHE PER TI VENE VULEN E KOMENTEVE, KY I FUNDIT QENKA TAMAM NE RRACEN E VET. E C,PRESIM NE ME SHUME KUR KEMI KESI BUTAKESH MENDORE QE SI POPULL TE ECIM PER EUROPE.

  1. Uollsh do siguronte strehim në SHBA edhe per guvernatorin Bankës Kombëtare, Kristaq Lunikun, pasi ai pranoi të depononte për gjithçka që dinte nga transaksionet e Berishës si me një Bankë Arabe, por edhe për vjedhjet e mëdha me firmat Piramidale. Uollsh do përdorte Gramoz Pashkon në tryezat e organizuara nga departamenti, sa herë duhej që zyrtarët amerikanë ta dëgjonin nga goja e Pashkos se: “Berisha është i çmendur dhe kriminel”.Xixa bythelepirsi klasik i salihut sefundmi dhe njeri nga mbajtesit e shishes se shurres per soiunet salih metaj

 23. Sali Berisha ka deklaruar se Fatmir Mediu ka zbatuar me përpikmëri vetëm porositë e tij si kryeministër në procesin e ngritjes së fabrikës së vdekjes në Gërdec. Me këtë deklaratë Berisha shfajësonte Mediun, duke veshur me përgjegjësi veten. Dy deklaratat janë një tjetër element shtesë të krijojnë dyshime të forta se Sali Berisha me të birin ishin ‘pronarët’ e Gërdecit, ndërsa ministrat e tij Fatmir Mediu dhe Aldo Bumçi thjeshtë zbatues të ‘planit të biznesit’.

 24. Ishte i ri, por amerikanët e donin. Xhezi Helms, ikona e senatit, për Hajdarin fliste me respekt. Kjo do ta xhelozonte Berishën.

  Hajdarit në vitin 1995 iu tha se Berisha levizte kundër linjës amerikane, në një takim ne New Jersey. Ai do deklaronte: “Nëse Berisha tradhëton çështjen tonë dhe Amerikën, unë ia derdh plumbin në gojë”. Kjo deklaratë u përcoll te Berisha, nga një punonjëse e Ambasadës Shqiptare. U bë problem atëherë sepse kjo doli në orën 1 të natës nga dhoma e hotelit kur rrinte Berisha, pasi i kishte “spiunuar” të gjithë më shumë dashuri.

 25. Sali Berisha ka flirtuar hapur me shoqërinë e lidhur me oligarkun rus duke i hapur dyert e Shqipërisë, plot 10 vite më parë se Edi Rama të njihte agjentin e FBI-së që pikërisht sipas Berishës ka qenë kanali i përdorur nga oligarku rus për t’u futur në Shqipëri. Ja përse nuk është habi që mes 2010 dhe 2013 kur Berisha ishte në pushtet, dy shoqëritë e lidhura me oligarkun rus fituan në Shqipëri tendera të drjetpërdrejtë për 55 milionë euro

 26. Eh si do kishim sokellitur neve socialistet sikur ate McGonigal ta kishte pritur jo EDI Rama, por Sali Berisha ne Tirane. Sikur ta kishte shoqeruar jo Damian Gjiknuri por Mul Noka atje ne Tropoje. Sikur ato 225 000 Dollare mos t’i kishte dhene atij Agron Neza i Rames por Agron Shehaj i Sales…por c’e do! Megjithate jemi duke bere c’mos qe ate Kopilin McGonigal t’ja heqim nga preheri i Rames e mundesisht ta veme tek prehri i Sales!
  (e kemi porosi nga Nana-PPSH qe Kopilin tone t’ja rrasim ne preher tjereve…)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *