• |
ide | kryesore

Akuza ndaj Harry dhe Meghan: Detyruan Mbretin Charles për titujt

Paparazzi, Slider


Princ Harry dhe Meghan Markle janë përballur me akuzat se kanë detyruar Mbretin Charles III t’u japë tituj mbretëror fëmijëve të tyre.

Vajza e çiftit, Princesha Lilibet Diana, u pagëzua në një ceremoni private javën e kaluar në shtëpinë e tyre në Kaliforni. Njoftimi zbuloi gjithashtu për herë të parë se dyshja do të përdorin tituj mbretërorë për fëmijët e tyre. Një zëdhënës i Sussexes konfirmoi pagëzimin dhe deklaroi se fëmijët Archie tre vjeç dhe Lilibet, e cila është një vjeç, gjithashtu kanë titujt e princit dhe princeshës. Megjithatë, autori i Mbreti: Jeta e Charles III, Christopher Andersen, ka pretenduar se çifti e kishte detyruar Mbretin Charles III të njihte titujt mbretërorë të nipërve të tij në përputhje me deklaratën e tyre.

Christopher akuzoi Sussex-ët se “në thelb morën vendimin e mbretit për të”. Ai sugjeroi gjithashtu që disa nga ndihmësit e pallatit  të merren në pyetje. “Oborrtarët kryesisht pa fytyrë që drejtojnë monarkinë u befasuan dhe askush nuk ishte shumë i lumtur që u vendosën në pozitën e vështirë për të përditësuar faqen mbretërore dhe shpejt,” tha autori.

Christopher akuzoi më tej  Harry dhe Meghan Markle, duke deklaruar, “Padyshim që ishte më e rëndësishme për Harry-n dhe Meghan-in që Archie dhe Lilibet të merrnin trajtimin e plotë, gjë që duket shumë ironike pasi Sussex-ët nuk janë më mbretërorë, jetojnë gjysmë bote larg dhe shpenzojnë shumë kohë duke akuzuar pallatin.”/Lapsi.al

Lexo Edhe: https://lapsi.al/2023/03/10/dhurata-e-mbreti-charles-per-harry-dhe-meghan/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *