• |
ide | kryesore

Përpjekja e fundit e TikTok rreth ndalimit të aplikacionit

F1, Stil


TikTok po nis një përpjekje të fundit për të bindur politikanët amerikanë që të mos e ndalojnë plotësisht aplikacionin.

Ligjvënësit kanë argumentuar se aplikacioni përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare për SHBA-në dhe se ai duhet të ndalohet plotësisht. Tashmë është bllokuar nga pajisjet zyrtare të qeverisë në SHBA dhe shumë vende të tjera. TikTok, i cili ka më shumë se 150 milionë përdorues amerikanë, është përballur me akuza të ashpra se të dhënat e përdoruesve të tij në SHBA do të ndahen me qeverinë kineze dhe se nuk arrin t’i mbrojë fëmijët në mënyrë adekuate nga dëmtimi.

“Kufizimi i aksesit në një platformë të folur që përdoret nga miliona amerikanë çdo ditë do të krijonte një precedent të rrezikshëm për rregullimin e sferës sonë publike dixhitale më gjerësisht,” tha Jameel Jaffer, drejtor ekzekutiv i Institutit Knight First Amendment në Universitetin e Kolumbisë. Senatori demokrat Mark Warner tha të mërkurën dy senatorë të tjerë mbështetën legjislacionin e tij dypartiak me republikanin John Thune për t’i dhënë administratës Biden kompetenca të reja për të ndaluar TikTok – duke e rritur totalin në 10 demokratë dhe 10 republikanë.

Mirëpo TikTok ka thënë se ka shpenzuar më shumë se 1.5 miliardë dollarë në ato që i quan përpjekje rigoroze të sigurisë së të dhënave nën emrin “Project Texas” që aktualisht ka rreth 1500 punonjës me kohë të plotë dhe është kontraktuar me Oracle për të ruajtur të dhënat e përdoruesve të TikTok në SHBA. Ai gjithashtu thotë se kontrollon me rigorozitet përmbajtjet që mund të dëmtojnë fëmijët./Lapsi.al

Marrë nga: Independent

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *