• |
ide | kryesore

Gjermania i bën kërkesë BE-së të sanksionojë uraniumin rus

Lajme, Planet, Të funditVendosja e sanksioneve, për t’i dhënë fund varësisë së vendeve evropiane nga uraniumi rus, u sugjerua sërish nga ministri gjerman i ekonomisë, Robert Hambeck, Ai theksoi se Moska nuk mund të konsiderohet më një partner i besueshëm, veçanërisht në sektorin e energjisë.

“Rusia po përdor disa varësi në sektorin e energjisë si një mjet për të ushtruar presion politik,” i tha Hambeck Agjencisë Gjermane të Lajmeve dhe i bëri thirrje Bashkimit Evropian të vendosë sanksione kundër industrisë bërthamore të Rusisë.

“BE-ja duhet të bëhet plotësisht e pavarur nga Rusia në çështjet e energjisë. Ne kemi bërë një rrugë të gjatë, por sektori bërthamor është ende i hapur dhe nuk mund të justifikohet”, shtoi ai.

Në Evropë, Franca, Belgjika, Zvicra, Britania e Madhe, Spanja, Suedia, Holanda, Finlanda, Bullgaria dhe Sllovakia, ndër të tjera, përdorin uraniumin rus për centralet e tyre bërthamore, duke e bërë këtë çështje të diskutueshme për Bashkimin Evropian.

Ndërkohë, tre centralet e fundit bërthamore të Gjermanisë do të mbyllen sonte, por ka ende 12 vende anëtare të BE-së që ende përdorin energjinë bërthamore për të prodhuar energji elektrike.7 Comments

    1. O skit, ai surratmiu bastardi i Stalinit e kishte anulluar paraden e tankeve kete vit…..
      Di gje ti? Cfare i keshillove?

          1. Ku keni kar ju kurvat mavi. Ju qiheni ne bythe si kurva. Zoti juaj eshte bythqirrlliku. Moter skam.po do pyrs babane mos kam ndonje moter andej me mamin tend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *