• |
ide | kryesore

Zbulohet para kurorëzimit pasuria personale e mbretit Charles

Paparazzi, Slider


Mbreti Charles thuhet se ka grumbulluar një vlerë personale neto  rreth 745 milionë dollarë sipas një analize të re për Listën e Pasurëve të Sunday Times.

Pasuria e supozuar e tij neto tejkalon atë të nënës së tij, mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II, e cila u nda nga jeta në shtator në moshën 96-vjeçare. Vitin e kaluar, Sunday Times llogariti pasurinë e saj neto në 460 milionë dollarë. Me sa duket, pasuria e Mbretit tejkalon milionerët e tjerë si David dhe Victoria Beckham dhe Sir Elton John.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në llogaritjen e pasurisë së mbretit – duke përfshirë dy pronat mbretërore private të njohura si  Sandringham Estate dhe Balmoral Castle. Është detyrë e trashëgimtarit të fronit të kujdeset për Dukatin e Cornwall-it, ndërsa Dukati i Lancasterit kontrollohet nga monarku në fuqi, sipas gazetës.

Mbreti gjithashtu fitoi një pjesë të pasurisë së tij nga linja e tij e ushqimeve dhe produkteve të quajtura Duchy Originals, e prezantuar për herë të parë në publik në vitin 1990. Aktualisht, është  marka më e madhe e ushqimit dhe pijeve organike në Mbretërinë e Bashkuar, sipas faqes së internetit.

Kjo sipërmarrje operohet e ndarë nga Dukati i Cornwall-it dhe sipas Tasting Table, të gjitha fitimet e fituara nga partneriteti i tij me Waitrose janë dhuruar për bamirësi. Gazeta pohoi gjithashtu se Charles thuhet se është mjaft “i kursyer” për shkak të dashurisë së tij për mjedisin dhe është parë duke veshur kostumet e tij dhe veshje të tjera më shumë se një herë./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *