• |
ide | kryesore

Elon Musk kërcënon se do të padisë Microsoft

F1, Stil


Elon Musk ka kërcënuar se do të padisë Microsoft-in pasi gjigandi i teknologjisë zbuloi se po heq faqen e mikroblogut nga një prej platformave të tij reklamuese. Musk gjithashtu pretendoi pa dhënë prova se Microsoft po trajnonte programet e tij të AI në mënyrë të paligjshme duke përdorur të dhënat e Twitter.

Tweetet e tij vijnë pasi Microsoft njoftoi këtë javë se duke filluar nga 25 prilli, platforma e tij e reklamave Smart Campaigns nuk do të mbështesë më Twitter. Fushatat Smart të Microsoft-it janë përdorur nga reklamuesit për të menaxhuar fushatat e tyre të reklamave në mediat sociale, duke përfshirë Twitter, Instagram dhe Facebook.

Por gjigandi i teknologjisë vuri në dukje se punonjësit nuk do të ishin më në gjendje të hynin në llogarinë e tyre në Twitter përmes mjetit të menaxhimit social pa shpjeguar pse po mbyllte mbështetjen. Sidoqoftë, Microsoft tha në një njoftim se kanalet e tjera të mediave sociale si Facebook, Instagram dhe LinkedIn do të vazhdojnë të jenë të disponueshme.

Lëvizja e kompanisë vjen  në një kohë të vështirë për Twitter-in, i cili vazhdimisht është përpjekur të rrisë të ardhurat e tij me strategji të reja dhe ulur kostot, duke përfshirë pushimet masive nga puna dhe shitjen e infrastrukturës së zyrave. Javë pasi Musk mori drejtimin e Twitter si kreu i ri, kompania ka humbur një pjesë të madhe të 1000 reklamuesve të saj kryesorë mes shqetësimeve për moderimin e përmbajtjes në platformën e mediave sociale./Lapsi.al

Marrë nga: Independent

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *