• |
ide | kryesore

Sa kushton akullorja më e shtrenjtë në botë

F1, Stil


Mbani duart të shtrënguara fort rreth saj. Një lugë e kësaj kënaqësie të ngrirë ndoshta do të kushtojë më shumë se e gjithë akullorja që do të keni gjatë verërave të shumta.

Ëmbëlsirë e ngrirë, e quajtur byakuya – “nata e bardhë” në japonisht – aktualisht po kushton 880,000 jen (6,380 dollarë) për një shërbim, duke e bërë atë zyrtarisht akulloren më të shtrenjtë në botë, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

Marka japoneze e akullores Cellato e quan natën e bardhë një gelato në faqen e saj të internetit dhe emri është një aluzion i origjinës së saj italiane.

Me burim ekskluzivisht nga Alba, shtëpia e asaj që shumë e konsiderojnë tartufin e bardhë më të mirë në Itali, vetëm ky përbërës mund të grumbullojë deri në dy milionë jen (14,500 dollarë) për kilogram, thuhet në një artikull të botuar në faqen e rekordeve botërore Guinness javën e kaluar.

Akullorja mbulohet me një gjethe ari të ngrënshme, dy lloje djathi dhe “Sakekasu”, një përbërës i ngjashëm me pastë që rrjedh nga procesi i bërjes së sake.

“Na u deshën mbi 1.5 vjet për t’u zhvilluar, me shumë prova dhe gabime për të marrë shijen e duhur,” tha një përfaqësues nga kompania për Guinness World Records më herët.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *