• |
ide | kryesore

Tiktok padit Montana pas ndalimit

F1, Stil


TikTok ka ngritur një padi duke sfiduar ndalimin e shpallur së fundmi nga Montana të aplikacionit për ndarjen e videove.

Firma e mediave sociale argumentoi se ligji i ri, i cili do të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit të ardhshëm, është një shkelje antikushtetuese e fjalës së lirë. Kompania, e cila është në pronësi të ByteDance me bazë në Kinë, tha se përpjekja për të bllokuar përdoruesit nga aksesi në TikTok bazohet në “spekulime të pabaza” se qeveria kineze mund të ketë akses në të dhënat e tyre.

 

Padia nga vetë TikTok pason një padi të paraqitur javën e kaluar nga pesë krijues të përmbajtjes të cilët parashtruan të njëjtat argumente, duke përfshirë se shteti i Montanës nuk ka autoritet për të ndërmarrë veprime për çështjet e sigurisë kombëtare. Të dyja paditë u ngritën në gjykatën federale në Missoula. Guvernatori republikan Greg Gianforte nënshkroi projektligjin të mërkurën e kaluar dhe padia e krijuesve të përmbajtjes u ngrit disa orë më vonë.

TikTok nuk ka ndarë dhe nuk do të ndajë të dhënat e përdoruesve të SHBA me qeverinë kineze dhe ka marrë masa për të mbrojtur privatësinë dhe sigurinë e përdoruesve të tij, duke përfshirë ruajtjen e të gjitha të dhënave të përdoruesve të SHBA në Shtetet e Bashkuara, deklaroi kompania në ankesën e saj. Disa ligjvënës, FBI dhe zyrtarë në agjenci të tjera janë të shqetësuar se aplikacioni i ndarjes së videove mund të përdoret për të lejuar qeverinë kineze të aksesojë informacionin për qytetarët amerikanë ose të shtyjë dezinformatat pro Pekinit që mund të ndikojnë në publik./Lapsi.al

 

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *