• |
ide | kryesore

Studimi zbulon faktet e frikshme, Nju Jorku po fundoset për shkak të ndërtesave

Lajme, Të funditQyteti i Nju Jorkut po fundoset nën peshën kolektive të të gjitha ndërtesave të tij, ka zbuluar një studim i ri.

Ky proces gradual mund të sjellë telashe për një qytet rreth të cilit niveli i detit është rritur më shumë se dy herë më shpejt se norma globale – dhe parashikohet të rritet midis 8 inç dhe 30 inç deri në vitin 2050.

Për më tepër, shkencëtarët presin ngjarje më të shpeshta dhe ekstreme të reshjeve , si p.sh. Pashkët dhe uraganet për shkak të krizës klimatike të nxitur nga njerëzit.

“Ne jemi shumë larg nga oqeani thjesht duke hyrë brenda,” tha autori kryesor i studimit Tom Parsons, një gjeofizikan kërkimor në Shërbimin Gjeologjik të SHBA. “Por ne kemi pasur disa ngjarje të mëdha uragani me Sandy dhe Ida në Nju Jork, ku reshjet e dendura shkaktuan përmbytje në qytet dhe disa nga efektet e urbanizimit kanë lejuar që uji të hyjë.”

Punimi, i botuar në revistën Earth’s Future, synon të tregojë se si ndërtesat e larta në zonat bregdetare, buzë lumenjve ose liqeneve mund të kontribuojnë në rrezikun e përmbytjeve në të ardhmen dhe se duhen marrë masa për të zbutur ndikimet potencialisht të rrezikshme.

Studiuesit llogaritën masën e 1,084,954 ndërtesave që ekzistonin në pesë lagjet e qytetit të Nju Jorkut në atë kohë, duke arritur në përfundimin se ato peshonin rreth 1.68 trilion paund (762 miliardë kilogramë) – ekuivalente me afërsisht 1.9 milionë Boeing 747-40 të ngarkuar plotësisht.3 Comments

 1. “……….Për më tepër, shkencëtarët presin ngjarje më të shpeshta dhe ekstreme të reshjeve , si p.sh. Pashkët dhe uraganet për shkak….”

  Hahahahah gazeptaret e Lapsit qe pine kafe te Blloku dhe bejne plazh ne Dhrimadhes mhahahahahaahahhahahaha

  Termi “nor’easters” qe ju keni perkthyer nga burimi(ne shume mundesi CNN) do te thote “erëra ose stuhi qe fryjne nga Veri-Lindja, prej ketej termi “Nor’Easter” = “VeriLindore”…

  Seç hyjne Pashket ketu……..

  Fali o Zot, se s’dine shqip!

  1. Kam pershtypjen se kan perdor “Google Translate”, sepse nje kerkim i thjeshte ne Google te tregon se ca domethene “nor’easters”.
   Fatkeqesisht ky eshte niveli i gazetarise Shqiptare, mir qe perkthejne me “Google Translate”, por as nuk e lexojne ate cfar shkruajne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *