• |
ide | kryesore

Video/ Rrihen me grushta e shkopinj, pas sherr pas dy sekondash lojë në hokej: 8 lojtarë të përjashtuar

Sport, Video
HOKEJMadison Square Garden në New York ishte skena e një përleshjeje të madhe në hokej mes lojtarëve të Rangers dhe New Jersey Devils. Dy sekonda, aq sa ishte koha që arbitri të hidhte topin në fushën e akullit. Kaq zgjati ndeshja e hokejit para se të gjaknxehtësia dhe dëshira për hakmarrje për precedentë të pafalur të merrte kot.

Pesë kundër pesë, dukej si një sherr rruge, por gjithçka ishte e vërtetë. E nëse në këtë disiplinë situata të tilla janë pjesë e lojës, edhe tolerohen brenda kufijve të caktuar të rregullave, ajo që ndodhi kapërceu çdo kufi të tolerueshëm. Shumë të përjashtuar (8) dhe penalitete të përkohëshme (5 minuta).

SI NISI GJITHÇKA…

Rrahja filloi kur Matt Rempe i Rangers dhe Kurtis MacDermid u përplasën me njëri-tjetrin pa goditje të ndaluara, në mënyrën e vjetër, duke lëshuar grushte në ajër. Kësaj radhe ata e nxorrëm mirë inatin me njëri-tjetrin, pasi më 11 marsin e kaluar qendra njujorkeze goditi me bërryl kundërshtarin (Jonas Siegenthaler) dhe u skualifikua për katër ndeshje.

Së bashku me Rempe, u larguan nga arbitrat edhe mbrojtësit e New York Jacob Trouba dhe K’Andre Miller dhe sulmuesi Barclay Goodroë. Menjëherë jashtë fushës përfunduan edhe mbrojtësit e New Jersey, Kevin Bahl dhe John Marino, sulmuesit Chris Tierney dhe MacDermid. Trajnerët e Rangers, Peter Laviolette dhe trajneri i përkohshëm i Devils, Travis Green ishin gjithashtu të përfshirë në përleshje. Ishte ky i fundit që komentoi në mars ekseset e Rempe: “Të gjithë ata që e njohin lojën e dinë që lojtari ishte në një pozitë vulnerabël. E mendoj se në një farë mënyre kishte qëllim për të bërë dëm”.

REKORDI I ZI

New York është macja e zezë për Rempe, kur ai e ka përballë i erren sytë. Në tre ndeshje të karrierës së luajtur kundër Djajve ai ka luajtur vetëm 5’03” dhe u përjashtua çdo herë. Fama e tij i paraprin: në 10 ndeshje të karrierës të luajtura në NHL është bërë i famshëm për grindjet që e shohin shpesh në rreshtin e parë.

“Nuk e imagjinoja se do të ndodhte. Ishte një gjë e improvizuar,” shpjegoi MacDermid për pesë luftimet simultanë që i shtuan adrenalinën dhe spektaklin ndeshjes. A ishin në gjendje të përfundonin ndeshjen dy skuadrat? Po, pavarësisht sfondit të stuhishëm. E ndeshja përfundoi 4-3 për Rangers falë një goli me forcë të Chris Kreider. Pastaj të gjithë në dush për të ftohur gjakrat e tyre të nxehtë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *