• |
ide | kryesore

Angela Basset dhe Mel Brool nderohen nga Oscars

ArkivaAngela Bassett dhe Mel Brooks po vlerësohen për kontributin e tyre në industrinë e filmit.

Të hënën, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit njoftoi se aktorja Bassett, regjisori Brooks dhe redaktori i filmit Carol Littleton do të marrin Oscar Nderi në 14th Governors Awards më 18 nëntor. Michelle Satter, drejtoresha themeluese e Programit të Filmit artistik të Institutit Sundance, do të shpërblehet me Çmimin Humanitar Jean Hersholt. Të nderuarit për atë njohje në vitet e fundit kanë përfshirë Michael J. Fox, Danny Glover, Tyler Perry dhe Geena Davis.

“Bordi i Guvernatorëve të Akademisë është i emocionuar për të nderuar katër pionierët që kanë transformuar industrinë e filmit dhe kanë frymëzuar breza të kineastëve dhe fansave të filmit,” tha presidentja e Akademisë Janet Yang në një deklaratë për shtyp. “Gjatë karrierës së saj prej dekadash, Angela Bassett ka vazhduar të japë performanca të jashtëzakonshme që vendosin standarde të reja në aktrim. Mel Brooks na ndriçon zemrat me humorin  dhe trashëgimia e tij ka bërë një ndikim të qëndrueshëm në çdo aspekt të argëtimit,” shtoi Yang. .

“Karriera e Carol Littleton në montazhin e filmit shërben si model për ata që vijnë pas saj”, tha Yang. “Një shtyllë e komunitetit të filmit të pavarur, Michelle Satter ka luajtur një rol jetik në karrierën e kineastëve të panumërt në mbarë botën.”/Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *