• |
ide | kryesore

Hapet hetimi për vrasjen e Tupac Shakur

Paparazzi, Slider


Hetimi për vrasjeen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996 vazhdon ndërsa policia kërkon përgjigje gati 30 vjet më vonë.

Policia e Metrosë së Las Vegasit konfirmoi për ET se një urdhër kontrolli u dorëzua në një shtëpi në Henderson, Nevada të hënën, si pjesë e hetimit në vazhdim për vdekjeen e Shakur. LVMPD nuk pranoi të komentojë më tej. Shakur u qëllua disa herë në Las Vegas në 1996 ndërsa po linte një ndeshje boksi në MGM Grand Hotel në Las Vegas Strip. Reperi i “Dear Mama” ishte në një makinë me CEO të Death Row Records, Suge Knight, kur një Cadillac e bardhë erdhi pranë tyre dhe filloi të qëllonte nga dritarja e pasme, duke vrarë artistin.

Ndërsa autoritetet besonin në atë kohë se reperi 25-vjeçar ishte objektivi i synuar i të shtënave, hetimi mbetet i pazgjidhur, me policinë që vazhdon të kërkojë përgjigje se kush e vrau muzikantin e nominuar për GRAMMY.

Tupac ishte një nga reperët më të njohur në botë kur u vra, duke shitur mbi 75 milionë disqe në mbarë botën. Ai madje u kthye në një hologram për performancën e Snoop Dogg dhe Dr. Dre në vitin 2012 në Coachella. Shakur u fut në Sallën e Famës Rock & Roll në 2017, dhe vetëm muajin e kaluar, ai mori  një yll në Hollywood Walk of Fame.

Përditësimi është i fundit në rastin pas një drejtimi të vitit 2019 nga Greg Kading, një detektiv i policisë në Los Anxhelos, i cili pretendoi për CBS News Los Angeles se vrasja e Shakur tashmë ishte zgjidhur pasi Duane Davis – i njohur gjithashtu si Keffe D – rrëfeu për përfshirjen e tij. Por në atë kohë, policia e Las Vegas tha vetëm se rasti ishte ende një hetim i hapur./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *