• |
ide | kryesore

Policia vret 3 nga agresorët në veri të Kosovës

Arkiva, Lajme, Të fundit
KosovësPolicia e Kosovës konfirmoi vrasjen e tre sulmuesve në veri, arrestimin e një sulmuesi tjetër dhe kapjen e 4 personave tjerë të dyshuar se ishin lidhur me radio me agresorët. Policia e Kosovës njofton edhe për identifikimin e një sasie të konsiderueshme të armeve, municionit dhe pajisjeve të ndryshme. Policia e Kosovës vazhdon t’iu bëjë thirrje “grupeve kriminale që të dorëzohen para organeve të drejtësisë”. 

“Në zonën e fshatit Banjska situata e sigurisë vazhdon të qëndrojë e tensionuar, po ashtu sulmet me armë zjarri ndaj njësiteve policore po vazhdojnë në intensitet të njëjtë, varësisht nga lëvizjet e grupeve kriminale.

Veprimet policore po realizohen sipas planifikimeve dhe zhvillimeve në terren, duke u përgjigjur në vetëmbrojtje ndaj sulmeve të adresuara ndaj zyrtarëve policorë, të cilëve po iu rrezikohet jeta e tyre e drejtpërdrejtë.

Sipas informatave zyrtare nga terreni gjatë shkëmbimit të zjarrit konfirmohet vrasja edhe e dy sulmuesve të tjerë, të cilët kanë qenë të maskuar, të uniformuar dhe të armatosur rëndë, e po ashtu konfirmohet edhe arrestimi i një sulmuesi të uniformuar dhe të armatosur. Si pasojë e sulmeve një zyrtar policor i PK-së ka pësuar lëndime kryesisht të lehta.

Gjatë veprimeve policore në një lokacion banimi i cili është përdorur nga sulmuesit, janë gjetur pajisje logjistike, mjete të dyshuara ushtarake, uniforma ushtarake si arme dhe municion të kalibrave të ndryshëm.

Po ashtu njësitet policore gjatë ushtrimit të pikë kontrollit rutinë të automjeteve, në zonën e fshatit Rudare ka ndaluar katër persona të dyshuar të cilët janë hasur nën posedim ilegal të radiolidhjeve, të cilët dyshohet se ndërlidhen me grupet kriminale, ku të gjitha veprimet e mëtejme ndaj tyre do të ndërmerren në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë.

Informacionet zyrtare të deritanishme konfirmojnë vrasjen e tre sulmuesve, arrestimin e një sulmuesi, arrestimin e katër personave të dyshuar të cilët janë hasur nën posedim të radiolidhjeve, si dhe identifikimin e një sasie të konsiderueshme të armeve, municionit dhe pajisjeve të ndryshme.

Policia e Kosovës vazhdon t’iu bëjë thirrje grupeve kriminale që të dorëzohen para organeve të drejtësisë dhe njëkohësisht fton qytetarët që të bashkëpunojnë me organet e rendit, në interes të qetësimit të situatës dhe sigurisë së përgjithshme.

Hetimet dhe ekzaminimi i vendit të ngjarjes po vazhdon në bashkëpunim dhe koordinim me të gjitha institucionet relevante, përfshirë Inspektoratin Policor të Kosovës” – thuhet në njoftimin e policisë së Kosovës. 

Kujtojmë se në orët e para të mëngjesit ky grup agresorësh sulmuan policinë e Kosovës duke vrarë një efektiv dhe plagosur një tjetër. Më pas ata u strehuan në manastirin e Banjskës ku u rrethuan nga policuia. /LAPSI.al6 Comments

  1. Kështu po e duan kriminelat e terroristët. Bravo policia.Te mos presin të marrin këshilla e sugjerime nga burokratët amerikanë e europianë.Ata deri tani janë sjellur duke përkëdhelur serbët dhe arrogantë me Kosovën.

  2. Tani po bej lidhjen perse Kurir-i, nje media qelbesire serbe, si me thene Gazeta 55… i meshonte shume faktit para 2 ditesh qe Vucici po conte trupa ne krahinen serbe ngjitur me Mitrovicen. Me telekamera gjoja te rastesishme nga korrespondentet e tyre, nderkohe qe e gjitha ishte nje show i organizuar.

    Pu pu pu sa primitive!

    Fiks mentalitet Berishe!

    Maloke sllave! Debila te lindur!

    1. Qirje , po thote qe ka vrare tre kriminele te kishes tende . Ndonje koment rreth ngjarjes .. apo ??? Fajin gjithmone e ka Berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *