• |
ide | kryesore

Golden Globes shton dy kategori të reja

Paparazzi


Golden Globes njoftoi shtimin e dy kategorive të reja: arritjet kinematografike dhe arkeologjike në filma dhe humoristi më i mirë në televizion.

Do të ketë tetë të nominuar dhe filmat kanë të drejtë të konkurrojnë edhe në kategori të tjera. Për t’u përshtatur në këtë seksion të ri, filmi duhet të ketë fituar mbi 150 milionë dollarë në arkë dhe të dhënat nga “burimet e njohura të industrisë” do të konsultohen për filmat në transmetim.

Çmimet e 81-ta Golden Globe do të transmetohen drejtpërdrejt  më 7 janar. Nominimet do të shpallen të hënën, më 11 dhjetor.

Helen Hoehne, presidentja e Golden Globes, tha në një deklaratë: “Golden Globes ka një histori të pasur të mbështetjes dhe festimit të punës së humoristëve, dhe ne jemi të emocionuar të nderojmë shkëlqimin e tyre së bashku me shfaqjet e jashtëzakonshme të filmit dhe televizionit të vitit”.

“Për më tepër,” tha Hoehne, “ne jemi krenarë të njohim punën e palodhur dhe inovacionin që shkon për të bërë një film që është njëkohësisht një blockbuster dhe artistikisht i jashtëzakonshëm.”

Tim Grey, nënkryetar ekzekutiv i Golden Globes, shtoi: “Çmimi i ri i arritjeve në kinematografi dhe arkë është më shumë sesa thjesht shpërblyesi i filmave me fitimet më të larta dhe më të shikuarat e vitit. Këta filma zakonisht nuk janë njohur në mesin e çmimeve të industrisë, por ata duhet te jenë.”

Deri më tani, filmi me fitimin më të madh në arkat e brendshme këtë vit është Barbie, i ndjekur nga Filmi Super Mario Bros, Spider-Man: Across the Spider-Verse, Guardians of the Galaxy Vol. 3, Oppenheimer dhe Sirena e Vogël./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *