• |
ide | kryesore

Rock & Roll Hall of Fame shpall të nominuarit për 2024

Paparazzi, SliderRock & Roll Hall of Fame ka shpallur 15 të nominuarit për klasën e tij të vitit 2024, duke përfshirë Mary J. Blige, Mariah Carey dhe Cher.

Gjithashtu ndër pretendentët për Rock Hall janë edhe Foreigner, Dave Matthews Band, Oasis, Lenny Kravitz, Ozzy Osbourne, A Tribe Called Quest, Jane’s Addiction, Sinéad O’Connor, Sade, Kool & Gang, Peter Frampton dhe Eric B. & Rakin.

Sipas Hall of Fame, artistët duhet të kenë publikuar regjistrimin e tyre të parë komercial të paktën 25 vjet përpara vitit të nominimit për t’u marrë në konsideratë.

Këto nominime të profilit të lartë të grave, duke përfshirë gratë me ngjyrë, janë të dukshme për një institucion që ka marrë kritika prej vitesh për fokusin e tij te artistët meshkuj të bardhë.

“Është diçka që është shfaqur në të kaluarën,” tha Presidenti dhe CEO i Rock & Roll Hall of Fame, Greg Harris në një intervistë për NPR. “Dhe sinqerisht, në vitet e fundit, komisioni emërues dhe trupi i votimit kanë zgjedhur patjetër anëtarë të ndryshëm. Më shumë artiste femra po futen si dhe më shumë njerëz me ngjyrë.”

Sipas të dhënave të ndara nga Hall of Fame, nga viti 2021 deri në 2023, 33% e të pranuarve ishin femra dhe 48% ishin njerëz me ngjyrë. Ndërsa gjatë viteve midis induksioneve të para të Hall of Fame, në vitin 1986, dhe 2020, vetëm 13% e të pranuarve ishin femra, ndërsa 37% ishin njerëz me ngjyrë.

“Ne vazhdojmë të punojmë për të njohur dhe nderuar ndikimin dhe ndikimin e artisteve femra duke futur më shumë në Sallën e Famës Rock & Roll”, shkroi Hall of Fame në një deklaratë. “Siç kanë treguar tre klasat tona të kaluara, ne jemi të përkushtuar të bëjmë një ndryshim në këtë fushë.”

 

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *