• |
ide | kryesore

Lista e të nominuarve të Golden Globes 2024

Paparazzi, Slider


Shoqata e shtypit të huaj të Hollivudit ka shpallur të nominuarit për çmimet e 81-të Golden Globe. Të hënën, pesë të nominuarit për të gjitha 29 kategoritë u prezantuan nga Cedric the Entertainer dhe Wilmer Vanderrama në CBS Mornings.

Disa nga filmat e shquar të vitit 2023 përfshijnë Barbie, Oppenheimer dhe Killers of the Flower Moon. Nga ana televizive, të preferuaritt e rikthyer si The Crown, Succession dhe Ted Lasso, si dhe të sapoardhurit si Daisy Jones & The Six, Lessons in Chemistry dhe Jury Duty ishin ndër seritë televizive të suksesshme që u njohën.

Këtë vit, Golden Globes zbuluan gjithashtu të nominuarit në dy kategori të reja: Arritja në kinematografi dhe Box Office dhe Performanca më e mirë në Stand-Up Comedy në televizion.

Fituesit e Golden Globes 2024 do të shpërndahen drejtpërdrejt në CBS dhe Paramount+  të dielën, 7 janar. Ngjarja tre-orëshe do të zhvillohet në Beverly Hilton, me një mikpritës që ende nuk është shpallur. Më poshtë është lista e të nominuarve:

BEST MOTION PICTURE – DRAMA

Anatomy of Fall
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
Zone of Interest

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

Air
American Fiction
Barbie
The Holdovers
May December
Poor Things

BEST MOTION PICTURE – ANIMATED

“The Boy and the Heron”
“Elemental”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“The Super Mario Bros. Movie”
“Suzume”
“Wish”

 

AKTORJA MË E MIRË

Emily Blunt – “Oppenheimer”
Danielle Brooks – “The Color Purple”
Jodie Foster – “Nyad”
Julianne Moore – “May December”
Rosamund Pike – “Saltburn”
Da’Vine Joy Randolph – “The Holdovers”

AKTORI MË I MIRË

Willem Dafoe — “Poor Things”
Robert DeNiro — “Killers of the Flower Moon”
Robert Downey Jr. — “Oppenheimer”
Ryan Gosling — “Barbie”
Charles Melton — “May December”
Mark Ruffalo — “Poor Things”

REGJISORI MË I MIRË

Bradley Cooper — “Maestro”
Greta Gerwig — “Barbie”
Yorgos Lanthimos — “Poor Things”
Christopher Nolan — “Oppenheimer”
Martin Scorsese — “Killers of the Flower Moon”
Celine Song — “Past Lives”

SKENARI MË I MIRË

“Barbie” — Greta Gerwig, Noah Baumbach
“Poor Things” — Tony McNamara
“Oppenheimer” — Christopher Nolan
“Killers of the Flower Moon” — Eric Roth, Martin Scorsese
“Past Lives” — Celine Song
“Anatomy of a Fall” — Justine Triet, Arthur Harari

KËNGA MË E MIRË

“Barbie” — “What Was I Made For?” by Billie Eilish and Finneas
“Barbie” — “Dance the Night” by Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson and Andrew Wyatt
“She Came to Me” — “Addicted to Romance” by Bruce Springsteen and Patti Scialfa
“The Super Mario Bros. Movie” — “Peaches” by Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond, and John Spiker
“Barbie” — “I’m Just Ken” by Mark Ronson, Andrew Wyatt
“Rustin” — “Road to Freedom” by Lenny Kravitz

SERIALI MË I MIRË TELEVIZIV

1923
The Crown
The Diplomat
The Last of Us
The Morning Show
Succession

AKTORJA MË E MIRË TELEVIZIVE

Helen Mirren
Bella Ramsay
Keri Russell
Emma Stone

AKTORI MË I MIRË tELEVIZIV

Pedro Pascal — “The Last of Us”
Kieran Culkin — “Succession”
Jeremy Strong — “Succession”
Brian Cox — “Succession”
Gary Oldman — “Slow Horses”
Dominic West — “The Crown”

MUZIKALI/KOMEDI

ABBOTT ELEMENTARY
BARRY
THE BEAR
JURY DUTY
ONLY MURDERS IN THE BUILDING
TED LASSO

AKTORJA MË E MIRË MUZIKAL /KOMEDI

Ayo Edebiri — “The Bear”
Natasha Lyonne — “Poker Face”
Quinta Brunson — “Abbott Elementary”
Rachel Brosnahan — “The Marvelous Mrs. Maisel”
Selena Gomez — “Only Murders in the Building”
Elle Fanning – “The Great”

AKTORI MË I MIRË MUZIKAL /KOMEDI

Bill Hader
Steve Martin
Jason Segel
Martin Short
Jason Sudeikis
Jeremy Allen White

BEST TELEVISION LIMITED SERIES

“Beef” (Netflix)
“Lessons in Chemistry” (Apple TV+)
“Daisy Jones & the Six” (Amazon Prime Video)
“All the Light We Cannot See” (Netflix)
“Fellow Travelers” (Showtime)
“Fargo” (FX)/ Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *