• |
ide | kryesore

Franca lëshon urdhër-arrest për Bashar Al-Assad

Arkiva, Planet
Bashar_al-Assad-600x386.jpgAutoritetet franceze kanë lëshuar një urdhër-arresti për presidentin sirian Bashar al-Assad, i akuzuar për bashkëpunim në krime kundër njerëzimit për sulmet kimike në vitin 2013.

Mediat vendase raportojnë se urdhër arrest është lëshuar edhe për vëllain e tij Maher al-Assad dhe dy zyrtarë të tjerë të lartë lidhur me përdorimin e armëve kimike kundër civilëve në Siri. Ato pasojnë një hetim për sulmet kimike në qytetin e Douma dhe rrethin e Ghouta Lindore që vranë më shumë se 1,400 njerëzit.

Aktivistët në vitin 2013 postuan video amatore në YouTube që tregonin se pasojat e sulmit. Pamjet shfaqin dhjetra kufoma në rrugë, shumë prej tyre fëmijë.

Forcat e rendit iu përgjigjën protestave që filluan në vitin 2011 me një goditje brutale që ekspertët e OKB-së kanë thënë se përbënin krime lufte. Gjykata në Paris ka hetuar sulmet kimike që nga viti 2021.

Siria mohon përdorimin e armëve kimike, por një hetim i mëparshëm i përbashkët i Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike zbuloi se qeveria siriane përdori agjentin nervor sarin në një sulm të Prillit 2017 dhe ka përdorur atë në mënyrë të përsëritur gjatë sulmeve të tjera.5 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *