• |
ide | kryesore

Dalin në ankand tekstet e shkruara me dorë të David Bowie

Paparazzi, SliderNjë fletë e shkruar me dorë për këngët “Rock ‘n’ Roll Suicide” dhe “Suffragette City” të David Bowie ka dalë në bllokun e ankandeve, duke arritur potencialisht deri në 126,000 dollarë, raporton BBC.

Të dyja këngët janë paraqitur në albumin e Bowie të vitit 1972 “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”. Fleta, e cila përfshin korrigjimet, draftet dhe shënimet e Bowie, do të dalë në shitje të martën përmes Omega Auctions.

Artikuj të tjerë për shitje përfshijnë një libër që dikur ishte në pronësi të Noel Gallagher të Oasis që përmban tekste nga “She’s Electric”, “Going Nowhere” dhe “Champagne Supernova”, mes hiteve të tjera. Një faqe që përmban tekste të shkruara me dorë nga frontmeni i The Doors, Jim Morrison, i cili vdiq në 1971, është gjithashtu i disponueshëm për blerje.

Bowie u nda nga jeta në vitin 2016 në moshën 69-vjeçare pas një beteje me kancerin në mëlçi. Kjo nuk është hera e parë që artikujt e këngëtarit  dalin në ankand.  Vitin e kaluar, u shit katalogi i tij i botimeve Warner Chappell Music për një raport prej 250 milionë dollarësh.

“Të gjithë ne në Warner Chappell jemi jashtëzakonisht krenarë që pasuria e David Bowie na ka zgjedhur të jemi kujdestarët e një prej katalogëve më novator, me ndikim dhe më të qëndrueshëm në historinë e muzikës,” tha bashkëkryetari dhe CEO i Warner Chappell Music, Guy Moot në një deklaratë në janar 2022. “Këto nuk janë vetëm këngë të jashtëzakonshme, ato kanë ndryshuar rrjedhën e muzikës moderne përgjithmonë.”/Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *