• |
ide | kryesore

A mund ta falimentojë Elon Musk X-in?

Arkiva, F1, StilSulmi profan i Elon Musk ndaj reklamuesve që bojkotojnë X-in, i njohur më parë si rrjeti social Twitter, ka habitur ekspertët. Nëse reklamuesit vazhdojnë të largohen dhe nuk kthehen, a mund të mbijetojë X?

Në prill Musk tha diçka që, në retrospektivë ishte mjaft treguese.

Duke folur për reklamat, ai tha: “Nëse Disney ndihet rehat duke reklamuar filma për fëmijë [në Twitter], dhe Apple ndihet rehat duke reklamuar iPhone, këta janë tregues të mirë që Twitter është një vend i mirë për të reklamuar.” 

Shtatë muaj më vonë, Disney dhe Apple nuk po reklamojnë më në X, dhe Musk po u thotë kompanive që janë larguar: “Shkoni q*ni veten”. 

Kompanitë i ndërprenë reklamat pas një hetimi nga një organizatë amerikane, “Media Matters” për Amerikën, duke shënuar reklama që shfaqeshin pranë postimeve pro-naziste. X e sfidoi ashpër raportin, duke vënë në pikëpyetje metodat e kërkimit dhe nisi një padi kundër organizatës.

Në një intervistë të zjarrtë të mërkurën, Musk përdori gjithashtu fjalën falimentim, në shenjë se sa shumë po e dëmton bojkoti i reklamave kompaninë.

Për një kompani që ai bleu për 44 miliardë dollarë vitin e kaluar, falimentimi mund të duket i paimagjinueshëm. Por është e mundur.

Për të kuptuar pse, duhet të shikoni se sa i varur është X në të ardhurat nga reklamat, dhe pse reklamuesit nuk kthehen.

Edhe pse nuk i kemi shifrat e fundit, vitin e kaluar rreth 90% e të ardhurave të X ishin nga reklamat. Është zemra e biznesit.

Të mërkurën Musk më shumë se e la të kuptohet për këtë.

“Nëse kompania dështon… do të dështojë për shkak të një bojkoti nga reklamuesit. Dhe kjo do të jetë ajo që e falimenton kompaninë.” tha ai.

Mark Gay, shefi i klientëve në konsulencën e marketingut në Ebiquity, i cili punon me qindra kompani, thotë se nuk ka asnjë shenjë se dikush po kthehet.

“Paratë kanë ikur dhe askush nuk po vendos një strategji për të riinvestuar atje,” thotë ai.

Të premten, gjigandi i shitjes me pakicë Walmart njoftoi se nuk po reklamonte më në X.

Pasi Musk u tha reklamuesve që u larguan nga X se “çfarë të bënin” në intervistën e së mërkurës në Samitin e New York Times, ai tha diçka që i bëri reklamuesit të tërhiqen edhe më shumë.

“Përshëndetje Bob”, tha ai – një referencë për shefin ekzekutiv të Disney, Bob Iger.

Kur Musk vendos shefat ekzekutivë “në shënjestrën e tij” si kjo, ata do të jenë edhe më të rezervuar për t’u përfshirë me X, thotë Lou Paskalis, nga konsulenca e marketingut AJL Advisory.

Jasmine Enberg, analistja kryesore në Insider Intelligence, shton: “Nuk duhet një ekspert i mediave sociale për të kuptuar dhe ditur se sulmi publikisht dhe personalisht ndaj reklamuesve dhe kompanive që paguajnë faturat e X nuk do të jetë i mirë për biznesin.” 

Pra, a mund të falimentojë vërtet X?

Nëse reklamuesit janë zhdukur përgjithmonë, çfarë ka Musk?

Në një intervistë në prill, ishte e qartë se ai e kuptoi se abonimet në X nuk do të zëvendësonin paratë e reklamave.

“Nëse keni një milion njerëz që janë të abonuar për, le të themi, 100 dollarë në vit, kjo është 100 milionë dollarë. Kjo është një shumë mjaft e vogël e të ardhurave në krahasim me reklamat,” tha Musk.

Në vitin 2022, të ardhurat nga reklamat e Twitter ishin rreth 4 miliardë dollarë. Insider Intelligence vlerëson se këtë vit do të bjerë në 1.9 miliardë dollarë.

Kompania ka dy shpenzime kryesore. E para është fatura e personelit. Musk tashmë ka pushuar mbi 5 mijë persona nga X.

E dyta është kthimi i huave që Musk mori për të blerë Twitter, në total rreth 13 miliardë dollarë. Reuters ka raportuar se kompania tani duhet të paguajë 1.2 miliardë dollarë ose më shumë në pagesa interesi çdo vit.

Nëse kompania nuk mund të paguajë interesin e huave të saj ose të përballojë të paguajë stafin, atëherë, po, X me të vërtetë mund të falimentojë.

Por ky do të ishte një skenar ekstrem që Musk me siguri do të donte ta shmangte.

Ai ka opsione. Deri tani gjëja më e thjeshtë për Musk do të ishte të fuste më shumë nga paratë e tij, por duket sikur ai nuk dëshiron ta bëjë këtë.

Musk mund të përpiqet të rinegociojë me bankat për pagesa më pak të vështira të interesit.

Por nëse rinegocimi nuk funksionon dhe bankat nuk marrin paratë e tyre, atëherë falimentimi mund të jetë alternativa e vetme dhe në atë pikë bankat mund të përpiqen të shtyjnë për një ndryshim në menaxhim.

“Do të ishte shumë e çrregullt dhe komplekse,” thotë Jared Ellias, një profesor i drejtësisë në Shkollën Juridike të Harvardit.

“Dhe do të ishte jashtëzakonisht sfiduese. Do të krijonte shumë lajme sepse ai do të akuzohej vazhdimisht dhe do të duhej të dëshmonte në gjykatë.” 

Mund të jetë e tmerrshme për reputacionin e biznesit të Musk, dhe gjithashtu do të ndikojë se si Musk mund të huazojë para në të ardhmen.

Dhe në një skenar falimentimi, X thjesht do të ndalonte së punuari?

“Më duket shumë e vështirë për t’u besuar,” thotë Ellias. “Nëse kjo do të ndodhte, do të ishte për shkak se Elon vendosi të tërhiqte paratë. Por edhe atëherë, nëse do ta bënte këtë, kreditorët do të kishin mundësinë ta shtynin kompaninë në falimentim, të emëronin një administrues të besuar dhe të kthenin dritat përsëri”, thotë ai.

Çfarë mënyre ka tjetër për Musk?

Zgjidhja e qartë për të gjitha këto probleme për X është thjesht të gjesh një furnizim tjetër të ardhurash, dhe të shpejtë. Musk sigurisht që po përpiqet.

Ai ka lançuar një shërbim të ri të telefonatave audio dhe video. Muajin e kaluar ai transmetoi veten duke luajtur videolojëra. Musk shpreson se X mund të konkurrojë me aplikacione si Twitch.

Ai dëshiron që X të bëhet “aplikacioni i të gjithçkave”, duke mbuluar gjithçka, nga bisedat, postimet, e deri te pagesat online.

Sipas New York Times, e cila pa propozimin që Musk u jepte investitorëve vitin e kaluar, X duhej të sillte 15 milionë dollarë nga pagesat në vitin 2023, duke u rritur në rreth 1.3 miliardë dollarë deri në vitin 2028.

X është gjithashtu i ulur në një thesar të madh të dhënash dhe arkivi i tij i gjerë i bisedave mund të përdoret për të trajnuar chatbots. Musk beson se këto të dhëna janë jashtëzakonisht të vlefshme.

Pra, X ka potencial.

Por në terma afatshkurtër, asnjë nga këto opsione nuk e mbyll vrimën që reklamuesit kanë lënë.

Kjo është arsyeja pse shpërthimi profan i Musk ishte kaq i habitshëm për shumë njerëz.

“Unë nuk kam asnjë teori që ka kuptim,” thotë Paskalis. “Ka një model të ardhurash në kokën e tij që më shpëton mua.”  

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 4 Comments

  1. musk eshte legen materniteti , ja futi njerzve qe bashkpunonin me te si edi rama, shikojeni ndonje dite kur tja fusin preshin se shume po kruhet me shtetin amerikan eshte fillo russ

    1. I LUMTE KARI QE ESHTE FILORUS
      JO PO DO TE JEETE ME HOMOT PEDERASTET AMERIKANE
      QE ENDE NUK E DINE CA GJINIJE KANE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *