• |
ide | kryesore

Ç’lojë po luan Basha me Ramën për zgjedhjet e ardhshme

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama basha reforma zgjedhoreSa më shumë kohë kalon aq më i qartë bëhet qëllimi i shumicës rilindase, për të njohur si trashigimtarë të PD një grup deputetësh minoritarë të mbetur rreth Lulzim Bashës. Objektivi nuk është vetëm mbajtja peng e vulës, flamurit, financimeve dhe komisionerëve, që me sa duket gjykatat nën zgjedhë do ti zvarrisin edhe përtej verës 2025. Synimi është që të ndryshohet sërish ligji elektoral. Pikërisht për këtë Edi Rama dhe Lindita Nikolla këmbëngulin për të mbajtur Enkeleid Alibeajn, të zgjedhur që në shkurt të 2022-shit, si bashkëkryetar të komisionit të reformës zgjedhore.

LEXO ME TEJ:

Reforma Zgjedhore/ Bardhi letër Nikollës: Të ndryshojë komisioni

Ndonëse kërkesat nga grupi në shumicë dërrmuse i opozitës kanë insistuar për zëvendësimin e tij, PS po e shtyn me të gjitha format vendimarrjen. Dhe nga lartësia e këtij posti ku e mban me paterica Rama, Enkeleid Alibeaj ka bërë propozime për ndryshimin e ligjit të ri zgjedhor. Thelbi i tij konsiston në kalimin e sistemit elektoral nga proporcional rajonal që është sot, në proporcional kombëtar me lista të hapura. “Zonë zgjedhore është tërësia e territorit të Republikës së Shqipërisë për zgjedhjet për Kuvend dhe bashkia për zgjedhjet e organeve të qeverisjes vendore,” thuhet në propozimin e Alibeajt, që nënkupton sistem proporcional kombëtar.

Po çfarë fshihet pas një ndryshimi te tillë që me siguri bëhet me bekimin e kryeministrit që po e mban me ç’do kusht “fraksionin e vulës” si përfaqësuese të opozitës.

Duke e ditur se tashmë janë një pakicë brenda elektoratit demokrat, Basha dhe Alibeaj përfitojnë nga proporcionali kombëtar. Kështu, në një krahasim të thjeshtë, nëse marrin një minimum me vetëm 2.3% të votave ata mund të çojnë në kuvend 2 deputetë. Ndërsa nëse marrin një maksimum 10% ata mund të çojnë 14 të tillë. Kjo do të qe një përfitim indirekt për Ramën, i cili do të kishte sërish në opozitë një fraksion të saj tepër indulgjent kundrejt tij. Pra, ndonëse do vijojë ti dhurojë vulën, financimin, komisionerët, Rama do i qepte Bashës si kostum me porosi edhe një ligj elektoral, duke vulosur një “garë” pa konkurencë për 2025. Gjithashtu burime të pakonfirmuara flasin se pjesë e këtij “deal” Rama- Basha është edhe vendosja e një sistemi me “prim”, sipas modelit grek, ku partisë së parë edhe po s’mori mbi 50 përqind të votave të shqiptareve, i shtohen deputetë më shumë sesa rezultati real, për ti siguruar një qeverisje të qetë dhe stabël. Nëse kjo ndodh të dyja palët do të dilinin të fituara. Basha siguronte mbijetesën në politikë, ndërsa Rama vazhdimësinë e qeverisjes.

Reforma zgjedhore në ‘pikën zero’, opozita kërkon konsensus të ri

Por nga ana tjetër ky do të qe një amoralitet i madh njësoj si ai i opozitës së kërpëratave, Kujtim Gjuzit dhe Jenisherit që i bashkuan votat me qeverinë, duke hedhur poshtë marëveshjen e 5 qershorit 2020. Kjo do të ishte hera e tretë që Rama do të ndëronte në mënyrë të njëanshme rregullat e lojës, kur pengoi koalicionet në 2017 për skadim afati dhe kur i ndaloi ato me ndryshimet kushtetuese të 2021. Tani plani po bëhet të ndryshojë krejtësisht sistemi zgjedhor.  

©Lapsi.al

 33 Comments

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Banditët më të mëdhenj janë idiotët dhe patronazhistët fukarenj muti që mjaftohen me paga minimale, asistenca e 50 mijë lekë të vjetra shpërblim në fund të vitit.

  2. La benzina sotto 1,8 euro al litro, ai minimi dell’anno — po ketu ka levizur gje apo nuk lene kucedrat qe te ulet cmimi. Ata qe kerkuan cfuqizimin e komitetit te cmimit te naftes duhet te na bejne tani llogarite sa do ishte cmimi i naftes sot qe ne burse ka rene ne $72 dhe ku euroja dhe dollari jane ne piken e tyre me te ulte.

 1. Ca rendesie ka, se kush do jet shumica nga opozita.
  Ne 2025, Rama mer te pakten 100 deputet.
  Me Berishen apo me Bashen. Opozita do jet e dhjer.
  Se ku eshte interesi ketu un nuk e kuptoj.
  Po e vetmja gje qe te vjen ne mendje. Eshte se te gjitha keta. Si Rama Berisha apo Basha. Vdesin per cik karrige.
  Po nuk doli nje rrym tjeter politike. Rama behet mbret. Berisha mjafton mos ta arrestojn.
  Basha lolua i perhershem dhe pa turp.

   1. Berisha nuk eshte mace por qelbes, edhe si i gtille do iki, edhe kur iken qelbesi nga shpia mere rrobi rehat fryme.

 2. Ti o shoku agron me ripjerdhjen po knoqesh tu mor fryme tamom dhe po ushqehesh ska me mire prit dhe pak sa te vijne Afrikanet se do te pallojne me Kar te zie do moresh fryme rehat .

  1. Qytetar ku e di ti mbase jam une nje Arikan, me palle te gjate edhe te zi? edhe te qi ty edhe ata qe ke perreth, apo do dergosh numrin qe te te palloje ty edhe Bradhen bashke me Argiten

 3. VIDEO/ ‘’Të ngrihemi për të ardhmen e fëmijëve’’, qytetarët pas thirrjes së Argita Malltezit: Të ngrihemi kundër saj, është hajdute.nuk eshte loje o shkulLlak por bisedime normale midis pozites e opozites zyrtare dhe jo me politikanin serb e kriminel salih qe eshte me Damken non grada nga bota

  1. 16:47_ Çdo te thote “Opozite Zyrtare” ? Opozita ose eshte ose nuk eshte. Kjo “Zyrtare” nga prapa na sjell jo vetem ere qelbesire por edhe shume erresire.

 4. Ku jeni o idiotet e Berishes qe pellisnit nga mengjesi deri ne darke qe Basha do jete kryeministri ardhshem?

 5. Nuk pellisnin demokratët por vetë Basha duke ulëritur që më mbështet Amerika. E ku t’a dinin ata që kishin kolonën e 5 dhe kalin e Trojës vetë Bashën që ka pas qëllim pasurimin e tij dhe shkatërrimin e PD. Dhe kjo sigurisht ishte akorduar me Ramën o patronazhist 17:43!!

 6. Akoma vazhdoni me PD ju.
  Iku mbaroi. Nuk ka me.
  Jo po do vinte berisha ta shpetonte. Me mut e beri e telendisi fare.
  Po militantet e shkret thuaj. Qe bar po han, ama idealet nuk i trdhtojn.
  Te keqen e barit. Po ferra per gomer po han qe nga shtatori i 2021.

 7. ky vendim ka shërbyer vetëm për të ndihmuar Berishën të premtojë revolucion, dhe për të djegur në Kuvend, herë karriget e rivalëve e herë tavolinën e Lulzim Bashës.

  Ah po! Edhe për të bërë Argitën kryetare të partisë.

 8. Sot, si Sali Berisha, ashtu edhe fëmijët e tij, nuk kanë asnjë hapësirë për të bërë politikë. Kjo sepse janë të sanksionuar nga qeveritë e dy prej vendeve më të fuqishme të botës siç janë SHBA dhe Britania e Madhe.

  Aktivizimi aktual, është thjesht rreshtim, një mënyrë për të bërë avokatinë e akuzave penale që kanë nisur ndaj tyre.

 9. Me plera si rama dhe balla shqiperia do uli breket te rroj neo diktatura komuniste dhe ja pafshi hajrin o legena shqipetar rrofte konica

 10. Sistemi zgjedhor proporcional kombëtar me lista të hapura që kërkon PD zyrtare, është krejtë e kundërta me sistemin e sotëm rajonal që kanë vendosur socialistët.
  Sistem proporcional kombëtar në zgjedhje, do të thotë që bie poshtë abuzimi i Ramës për të nxjerë në një rajon me 3 mijë votues një deputet e në një rajon tjetër , një deputet në mbi 10 mijë votues , ashtu siç ka ndodhur deri tani..
  Listat e hapura, hedhin poshtë marëveshjen e dikurëshme midis Ramës e Berishës , që kandidatët e partive ti përzgjedhin kryetarët, po të propozohen e zgjidhen nga baza.
  Shqipërisë nuk ju nda edhe pas përmbysjesë së diktaturës enveriste, abuzimi me kultin e individit të kryetarëve.
  Nuk është e interesuar vetëm PD zyrtare për këtë ndryshim të sistemit zgjedhor, por janë të interesuara edhe të gjitha partitë e vogla që deri tani kanë bërë bedelin e dy partive të mëdha.
  Boll më me palo pluralizmin të ndarë në dy parti, ku me komandën e kryetarit , të gjithë antarët e deputetët miratojnë si robotë, çfardo marrëzie të kryetarit.
  Demokraci funksionale mund të kemi vetëm atëhere , kur për ligje të veçanta me interes publik e jo partiak, mund të bashkojnë votat një pjesë e deputetëve të majtë apo të djathtë .
  Boll më me mendësinë bollshevike në fetishizimin e liderëve.
  “Partia është Lenini e Lenini është partia”

  1. Kur i beri ndryshimet fatale kushtetuese Berisha me Ramen brenda nates fshehtas si bandite nuk reagoni ju sllever te injorances dhe poshtersise, apo ato i beri lideret e medhenj te poshtersive dhe vullneti i tyre eshte dhe i slleverve.

 11. “Në vitin 1979 Hysni Kapo ndodhej i shtruar në spital në Paris të Francës. “Ilaçi” më i mirë për gjyshin Kapo, që ia kishin çuar për ta patur pranë në ditët e fundit të jetës, ishte nipi 9 vjeçar. Për të treguar devotshmërinë ndaj Hysniut, Berisha “derdhi” gjithë përkëdhelitë dhe dashurinë e tij mbi Andin, madje duke u bërë edhe kaluar “mamit të mirë”, sepse… i lante atij edhe të ndenjurat.

  “Dy herë në ditë”

 12. Te lexosh komentet bajate ketu te patronazhisteve, bije kodoshesh, kupton si veprim e djallezi , por me hapur, se kjo rrace litari kuqalesh eshte lidhur keqas pas kokes se krimit me te tera te zwzat qe ka. Sic eshte pushteti, ashtu i ka dhe keto kerrma komentuesish qe vetem me kohen. situaten, veprimet me banale e gangstereske qe ben ky pushtet, keta servile nuk e jetojne..Per ti kuptuar me qarte lexoni se si bejne biografite, se si konkurojne se kus e kush te shpife e sajoje, trilloje.Pra keta jane skorije ne kete shoqeri gjoja demokratike, keta jane vete vemje e trshegimtare te partise shkerdhate, te paster pare, litari mbi varr qe ia ka lene banditi tyre qe sot i ka mbledhur ishet e trashegimtaret ne qeveri e kudo, ky USHKURI GJATE, pasardhes i tyre.

  1. Si ka mundesi qe Shqiperia eshte ne doren e ketyre njerezve? Shqiptaret ku jane? Kane te pakten 2000 vjet qe ekzistojne si popull dhe 111 si shtet. Keto nenat tona nuk arriten te lindin burra ndonjehere, po vec shurra…

 13. u shfaq Sali Berisha, dhe duke i ndërprerë fjalën, lëshoi përroin e tij psikik për Mirush Kabashin, duke e trajtuar atë si udhëheqës të “Foltores”.

  Përtej gjestit të ndyrë të fyerjes së një artisti të madh, ajo skenë flet shumë më tepër se aq, për karakterin, paturpësinë, hipokrizinë dhe përdhunimin e shoqërisë shqiptare nga Sali Berisha.Morrat e kuq te bere me boje blu nga salihu per ti perdor neper mitingje rrugesh dhe porHalet qe salihu paguhet,prap Morra te kuq ngelin.

  1. Foltorja rezulton si ushtrim i shprehjes me çlirte dhe me demokratike i gjithe ketyre 33 viteve pluralizmi mendimi dhe zgjedhjeje politike per qytetaret. Me Foltoren, rifilloi te flase dhe te ekzistoje zeri opozitar.

   Berisha di te udheheqe, te tjeret diktojne. Arritjet me te afatgjata te vendit jane kryer nen qverisjet Berisha. Ndersa me anen e majte te qeverisjes dy here kemi perfunduar si te paret te Europe per krim, droge, trafik. Me Nanon ishin gomonet. Me kete te sotshmit jane nendetese, avione çarter, makina ministrash e policash kufiri, etj etj.

   Nese me Berishen morrat, maksimumi beheshin shofere, sot jane ne podium me frenat e shetformimit.
   Medet per ne, medet per ta.

 14. E lexoke mire Mer Bolinon, i ruake mbas dere o spiun, patronazhit, qe je stropio fare, po ne se je pa buke gjej pune, apo nga e keqia fare, del te lypesh, po der ne kete derexhe qe tregohesh, vaj me det se ckomentues marioneta qe ini.Ateher, nese ke ndo pak grimce, te gjitha akuzat qe ka bere Berisha e PDja, kur e keni hedhur poshte me argumenta, dhe perse kryehajduti tuaj po theme apo partise sekt nuk ballafaqohet me to, perse nuk prano kontrollin me komision parlamentar, perse abuzon mbi opoziten me urdhera te nendheshem.Zarbo, behuni me llogjike, demokracia po rreshqet nga rracatuaj kodoshe, sepse kodoshe u lindet, ne gen keni vetem poshtersine.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *