• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta aktori i “Peaky Blinders”

Paparazzi, Slider



Benjamin Zephaniah, i cili luajti rolin e Jeremiah Jesus në shfaqjen televizive “Peaky Blinders”, ka ndërruar jetë në moshën 65 vjeçare.

Aktori britanik vdiq të enjten pasi tetë javë më parë u diagnostikua me një tumor në tru. “Gruaja e Benjaminit ishte pranë tij gjatë gjithë kohës”, thuhet në një deklaratë në llogarinë e tij zyrtare në Instagram. “Ne e dimë që shumë do të tronditen dhe trishtohen nga ky lajm. Benjamin ishte një pionier dhe novator i vërtetë, ai i dha botës kaq shumë.”

Deklarata përfundonte: “Përmes një karriere të mahnitshme, duke përfshirë një numër të madh poezish, letërsie, muzike, televizioni dhe radioje, Benjamin na lë me një trashëgimi të gëzueshme dhe fantastike”.

Zephaniah ishte gjithashtu një poet dhe aktivist politik. Ai botoi të parin nga 14 librat e tij me poezi, “Pen Rhythm”, në vitin 1980 në moshën 22-vjeçare.  Ai gjithashtu shkroi romane dhe drama të shumta si dhe një autobiografi në vitin 2018, “Jeta dhe Rhymes of Benjamin Zephaniah”.

Në vitin 2013, aktori iu bashkua kastit të “Peaky Blinders”, duke u shfaqur në 14 episode.  “Peaky Blinders” i krijuar nga Steven Knight u drejtua nga Cillian Murphy, i cili luajti patriarkun e familjes së krimit Tommy Shelby në dramën e periudhës, e cila u shfaq për gjashtë sezone nga 2013 deri në 2022. Seriali u transmetua në Britani në BBC Two për katër sezone dhe më pas u transferua në BBC One për dy sezonet e tij të fundit./Lapsi.al



Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *