• |
ide | kryesore

Këshillimi Kombëtar/ Rama paguan për të pyetur qytetarët, pastaj bën si do vetë

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama keshillimi kombetarEdhe kur farsa dështon, Edi Rama nuk e ndalon aktrimin. Qeveria ka shpallur sërish se do të vijojë të konsultohet me qytetarët për temat e mëdha shoqërore dhe politike të vendit, ndonëse dy vite më parë mori miratimin e tyre për vijimin e Ballkanit të Hapur një amnisti të thellë fiskale të cilat pastaj i hodhi në kosh pa pyetur askënd. “Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, në buxhetin e miratuar për vitin 2023, i shtohet fondi prej 43.5 milionë lekësh (të reja shënimi Lapsi.al) për financimin e programit të “Këshillimit Kombëtar”, në përputhje me legjislacionin dhe kuadrin rregullator në fuqi,” thuhet në vendimin e qeverisë të botuar nga kapital.al.

Sipas këtij njoftimi nënkuptohet se kryeministri Rama nuk ka hequr dorë nga i ashtuquajturi konsultim me qytetarët, ndonëse eksperienca e parë rezultoi një dështim.

LEXO ME TEJ:

Pikat kryesore/ Çfarë do të arrijë Rama me Këshillimin Kombëtar 

Dy vjet më parë, në 24 dhjetor 2021 Rama e shpalli për herë të parë këtë nismë. Përgjatë gjithë fillimit të vitit 2022, kryeministri informonet me entuziazëm shifrat e qytetarëve që i përgjigjeshin zarfit që ai u kishte dërguar poshtë derës së shtëpisë. Fillimisht tha se e kishin plotësuar 50 mijë vetë, pastaj 90 mijë e në fillim të prillit publikoi shifrën e 563 mijë qytetarëve që kishin dhënë mendimin e tyre.  Nga këta gjysëm milioni shqiptarë u tha se 59 % e tyre kishin votur pro nismës së Ballkanit të hapur.

Por në fillim të korrikut 2023, Rama bëri një kthesë të menjëhershme. Nga Ulqini, kryeministri deklaroi beftasi se kjo nismë e kishte kryer misionin. Papritur 303 mijë e 18 votat pro Open Balkan dolën jashtë loje.

Që një projekt i tillë që formëson politikat kombëtare të merrte mbështetje, pasi ishte kritikuar në mënyrë të ashpër brenda dhe jashtë vendit, Ramës iu desh të shpallë Këshillimin Kombëtar.

 

Me këtë precedent, edhe ndërprerja e kësaj nisme do të duhej të zhvillohej me Këshillim Kombëtar. Por kryeministri u mjaftua me një intervistë mediatike për t’i vënë vulën.

Andi Bushati:Alibia e panevojshme me Këshillimin Kombëtar 

Po e njëjta fabul u përsërit edhe me amnistinë fiskale që sipas shifrave të pakontrollueshme që shpalli Edi Rama në prill 2022 mbështetej nga 332 mijë qytetarë (tabela poshtë). Qeveria pavarësisht mbështetjes masive të tyre u tërhoq nga kjo nismë në vjeshtën e vitit 2023, pas presioneve të forta të ndërkombëtarëve dhe pas një negocimi për ta nxjerrë vendin nga lista gri e pastrimit të parave.

Pavarësisht nga këto shifra, që u përdorën në një moment për propagandë, ose si argument kundër institucioneve perendimore, por nuk u morën parasysh asnjëherë, qeveria këmbëngul që ta vazhdojë talljen e konsultimit me publikun.

Amnistia fiskale/ Tërheqje apo përplasje me ndërkombëtarët 

Madje këtë herë me kosto dyfish më të lartë. Nëse në 2021 u parashikuan 250 milionë lekë për këtë teatër foni i parashikuar për konsultimin e ardhësh ka mbërritur në 430 milionë.

©Lapsi.al15 Comments

 1. Ca lesh keshillimi. I vetmi keshilltar qe degjon ky eshte kokaina qe thith. Keto jane thjesht metoda per te vjedhur ca para e per tu shperndare ca te tjera klienteve te preferuar, patronazhsteve, “opinionistave” e keshtu me rradhe

  1. Edvini I zi tall bolet me ju,varktaret ish komunista ,bllokmeno konservator t konvertuem n djathtista.Po poo ta them un ty.

    1. Nuk eshte pyetsor per “ceshtje strategjike” por per te siguruar informacion dhe te dhena personale per qellim te zgjedhjeve te ardhshme per deputete. Shifra mbi 500 mije eshte tregues i administrates se shtetit qe sherben per te targetuar uljet ne % dhe intimiduar.
     Ky sistem eshte krijuar me heret nga mafia Rama ne Bashki me te ashtuquajturin “adresar i Tiranes”. Sot, me teper akses dhe kontroll, me teper te dhena. Dhe perbejne nje nder mjetet qe permban database online e paligjshme dhe kriminale “Patronazhisti”.

 2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  A ka me u ngopë ndonjëherë kjo monstër!?

  Jo vetëm që është hajdut ordiner dhe i pangopur, por është edhe torrollak, sepse kujton se vërtet na hedh hi syve.

  Mund të ketë ndonjë idiot që e beson, por janë shumë pak, shumë pak janë edhe përfituesit, ndërsa patronazhistët e neokomunistët hanë bar por edin nuk e tradhëtojnë, prandaj edi nuk ka pse e rruan për të bërë të tilla idiotlliqe.

  Edo vidh sa të duash se ne prapa na ke!

 3. Ky i a lexoi mendjen shqiptarevet me mire se EH , e mire ben qe u punon qindin.Beju nenen, te te therrasin baba- eshte nje shprehje popullore. E ky po ben exact kete

 4. Per nje gje Rama meriton respekt, per kembeguljen dhe vendosmerine per te vjedhur pafundesisht,
  pa u lodhur, pa u gopur dhe pa thene mjaft se boll fitova, kam miliarda pa punuar nje dite, pa
  pasur biznes, pa trasheguar prona apo pasuri, te gjitha i kam arritur vete duke shfrytezuar pushtetin
  qe me dhane ca budallenj. Gjithkush pasi te kish arritur gjithe ate pasuri do kishte nje moment
  reflektimi jo per te ndjere keqardhje qe po ua merr njerzve kafshaten e gojes, por nje moment
  reflektimi per te thene mjaft i vodha c’me duhen me teper , kam fituar per te jetuar njeqint breza
  prandaj mjaft. Por jo, ky vazhdon me pangopesine e tij, dhe shpik gjithefare gjerash si ky keshillimi
  fals qe te nzjerre ca lek nga buzheti i taksave tona per ti bere rrush e kumbulla si ti doje qejfi.
  Askush nuk na ka pyetur psh ne keshillimet e tij, as mua, as te afermit e mi, as komshijte e mi, as
  shoket e mi te punes, as shoket me te cilet pi kafe apo shoqerohem , une nuk kam takuar asnje njeri
  qe te jete keshilluar dikush me ta. E gjitha ka qe dhe eshte fallco, fallco, F A L L C O O O O O O O O O O

 5. Sulmet e Berishës ndaj SPAK e GJKKO, Brozi: Drejtësia, zero tolerancë për tiranin që gjakosi vendin e pasuroi familjen e tij,shpellkare berishista maloke e cecene mblidhuni dhe masturbohuni me foton qe lapsi ju ka vene shijojeni jeten,ajo eshte e shkurter,salihu serb ju la shendene,tani revolucionin do e vazhdoje Muli e gei Gazi

 6. doktori nuk ka pasur mëshirë, e ka quajtur hajdut Fatos Nanon, duke përmendur madje se ka vjedhur 10 milion euro, edhe pse euro ka hyrë si monedhë 10 vjet më pas, por edhe se Fatos Nano nuk ka 17 kulla të marrë nga një vendim qeveritar siç ka ndodhur me klubin Partizani.

 7. Në gjithë kalvarin 33 vjeçar të ashtuquajtur demokraci si Fatosi ashtu edhe Rama deri tani nuk kanë vrarë apo kryer ndonjë krim ndaj popullit, ndërsa indirekt ose direkt Saliut yt dhe i gjyshit tënd o Andi Bosh ati nuk i numurohen dhe ti me paturpësi dhe idiotësi vazhdon të n’a i serviresh për njeri të ndershëm.

  1. Shkruan ky bythqiri po kane vjedhur o ju bythqira eshte me keq se vrasja se nuk ke me ça te jetoni o patronazhise e burra kurva po na i beni njerez te mire ju rrobqira qe mbroni kelyshet e Komunizmit e ridhjerjes kujdes Afrikanet se du vijne me Kar ne dore e ju knoqin ju eça keni neper shpija e rracen tuaj mavi .

 8. Berisha fshihet pas Nanos/ Si e akuzoi prokurori Gjokutaj ish-liderin e PS dhe sot mbron ish-kryeministrin si avokat

  1. Ti o ripjerdhes Mavi ngaterron Nanon me Mamin , rri mbas mamit tat Berisha prandaj ju ka bo si hije dhe kur hani karin ke suma na e futi Berisha mendoni mjafton te shkruani kundra Berishes dhe e siguruat rrogen partonazhiste bythqira LGBT ato bo komandojne sot kudo poe do ju vij dita te zhduken nje here e mire Ptuuuuu fare e keqe ,ik shkruj me na nje portal komunist o legen marteniteti

 9. Nese spaku eshte ivestim usa-be ,atehere usa-be rane ne nivelin e putinit Nese spaku eshte ivestim i rama-rilindja atehere jemi kthyer ne 45 ,ne diktature dhe luften e klasave.Spaku perfundimishte eshte nje istrument dhune ndaj plularizmit dhe opozites.Spakut i rekomanduan arestimin me cdo kusht dhe mjet ,te nje njeriu,qe ne keto momente nuk ishte e domozdoshme ,qe spaku te fillonte arestimin e korrupsjonit te pushtetit me te larte,apo kokes qe duhej prere,si gangrena qe qelb trupin,pra gangrena e korrupsionit.Vendi sote kerkonte imediatisht,prerjen e kokes se pushtetit,gangrenes qe po masakron financat e vendit,qe po vjedh taksat dhe gjithe valuten e vendit,po masakron shqiptaret dhe po shpopullon vendin nga shqiptaret.Pra sot emergjenca e vendit kerkonte aresimin e menjehershem te edi rames dhe velise,si kokat e kucedres qe po masakrojne vendin.Arestimin e ministrave qe po vjedhin dhe po masakrojne aktualishte cdo aset ,qe mban shtetin ne kembe.Veprimi i spakut me arestimin e berishes ne kete moment tregoi se aranit cela eshte kthyer dhe po riperserit masakren shtazore 45 vjecare te famkeqes parti komunisto-fashiste te enver hoxhes.Arestimi i berishes mund te jete edhe ndonje mashtrim qe mafja shteterore i ben kerkeses se brukselit,qe kerkon qe drejtesia shqiptare te behet e besueshme ne kancelarite perendimore dhe bruksel,qe duan me cdo kushte nen hekura kryeministra dhe presidente,qe te na besojne qe shteti i drejtesise po funksionon ne shqiperi.Procedimi penal dhe arestimi qesharak qe spaku i ben berishes,tregoi se mafjozet pushtetare,qe e kane vjedhur dhe sot mafjozi rama e ka vjedhur vendin,financat e vendit hapur,pa dorashka pa ju trembur syri dhe pa patur frik se ai do hetohet per keto vjedhje aq brutale,qe ka bere dhe ben.Veprimi i spakut ndaj berishes eshte vetem nje shou mediatik per ti hedhur hi syve te opinionit vendas dhe te huaj,se spaku sot po heton dhe arestoi pushtetin.E filluan me berishen nje plak ne prag te bastunit,qe ne keto momente si eshte ,ose me sakte si e katandisi opoziten usa dhe rama eshte nje kal i ngordhur,qe jo pushtetit dhe financave te vendit nuk i perben ndonje rrezik,por i ka dhene rames nje garanci,qe vetem vdekja mund ta heqi nga froni mbreteror ,si monarku i vetem dhe fuqiplot i vendit.E kopromentuat aq keqe dhe aq rende spakun sa po e mbron vetem mero baze,kreshnik spahiu,mylazim seka dhe lorenc vangjeli.keta kater hienat me qesharake dhe me te peshtira,qe skan as moral dhe as gjini.aq sa dhe baton haxhiu si mbrojtesi me i flakte i rames dhe i urdheruar nga rama ne mbrojtie te spakut po e mbron aq qesharakishte sa dhe vete se mban dote te qeshuren dhe e kthen panelin ne skene humori.Sa turp.Shtet pa dinjitet .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *