• |
ide | kryesore

Video/ Leverkusen i pandalshëm në Bundesligë: fiton përsëri në minutat e fundit

Sport, Video
LeverkusenJava e 18-të e Bundesligës ofron një ndeshje drithëruese për tifozët e Bayer Leverkusen, të cilët me përmbysje mposhtën Rb Leipzig 3-2 në minutën e 91’. Këtë herë lojtari vendimtar ishte Hincapié, me devijimin që e çoi Xabi Alonson + 7 nga Bayern (me dy ndeshje më pak). Shembet Stuttgart: 1-0 përballë Bochum pas ndalesës prej 45′. Borussia Dortmund mposhti Këlnin 4-0 të udhëhequr nga dygolëshi i Malen. Në ndeshjet e tjera fitoi Freiburg, ndërsa Eintracht barazoi (2-2) dhe Wolfsburg (1-1).

RB LIPSIA-BAYER LEVERKUSEN 2-3

Palacios me Mainz, Hincapié me Leipzig. Bayer Leverkusen fitoi përsëri në kohën shtesë dhe dha të njëjtin rezultat si në ndeshjen e parë, duke triumfuar në Red Bull Arena 3-2 me përmbysje. Xabi Alonso kështu fluturon në +7 ndaj Bayern, që luan nesër. Ndeshja filloi menjëherë me një ritëm të furishëm dhe Leverkusen rrezikoi, me Hrádecký të detyruar të shpëtonte ndaj Openda pas pesë minutash lojë. Sidoqoftë në të 7’ Leipzig gjeti avantazhin me lojtarin e tyre kryesor. Schlager nisi Xavi Simons, i cili nis një goditje të fuqishme nën traversë shënoi 1-0. Šeško dhe Olmo ishin afër dyfishimit të epërsisë së tyre, me Leverkusen që dha vetëm një sinjal me anë të Grimaldos dhe rrezikoi shumë në kundërsulmet e kundërshtarëve. Šeško iu afrua sërish dyfishimit të rezultatit, por në minutën e 48’ ndeshja u barazua 1-1. Grimaldo gjeti një asist fantastik për Tella, që kaloi Raum dhe shënoi golin e barazimit me një prekje nga afër.

Lexo më tejVideo/ Marketing, Bayern po e shfrytëzon si duhet: numra të çmendur për fanellën e Kane

Schick për pak sa nuk kaloi në epërsi Leverkusen, që megjithatë pati vështirësi në mbrojtje dhe pësoi sërish në minutën e 56’. Olmo shërbeu për Openda që me një prekje kirurgjikale e bëri rezultatin 2-1 për ekipin vendas. Epërsia e re e Leipzig zgjati vetëm shtatë minuta dhe në minutën e 63’ rezultati është në ekuilibër 2-2, pas golit të Tah. Leverkusen rikthehet me forcë në ndeshje, me Aspirinat shënuan golin e fitores në minutën e 91’ me Hincapié. Leverkusen fitoi 3-2, duke u ngjitur në 48 pikë dhe +7 ndaj Bayern, që ka dy ndeshje për të luajtur. Leipzig ndalon në 33 dhe barazohet nga Dortmund në vendin e katërt.

Bundesliga Germany

Bochum 1-0 VfB Stuttgart
Darmstadt 2-2 Eintracht Frankfurt
FC Cologne 0-4 Borussia Dortmund
FC Heidenheim 1-1 Wolfsburg
Freiburg 3-2 Hoffenheim
RB Leipzig 2-3 Bayer LeverkusenLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *