• |
ide | kryesore

Zbulohet grupi i dytë i interpretuesve të GRAMMY

Paparazzi, SliderNë pritje të çmimeve të 66-të vjetore GRAMMY, është shpallur grupi i dytë i interpretuesve.

Midis listës së sapo shpallur të interpretuesve është fituesja e GRAMMY, Burna Boy — e cila është nominuar në katër kategori këtë vit: Albumi më i mirë muzikor global dhe performanca më e mirë muzikore globale, performanca më e mirë melodike rap dhe performanca më e mirë muzikore afrikane.

I nominuari për GRAMMY, Luke Combs — i cili është nominuar sërish këtë vit për performancën solo më të mirë të vendit — dhe Travis Scott — albumi i të cilit Utopia është në dispozicion për albumin më të mirë Rap — janë gjithashtu të vendosur të ngjiten në skenë gjatë natës më të madhe të muzikës.

Treshja do t’i bashkohet artistëve të shpallur më parë, të cilët përfshijnë të nominuarit aktualë dhe fituesit e mëparshëm të Artistit të Ri më të Mirë: Olivia Rodrigo, Dua Lipa dhe Billie Eilish.

Eilish, e cila së fundmi fitoi këngën më të mirë origjinale në çmimet Golden Globe 2024 për këngën e saj, “What Was I Made For?”, është nominuar për Record of the Year, Kënga e Vitit, Performanca më e mirë Solo Pop, Kënga më e mirë e shkruar për Visual Media dhe Videoja më e mirë muzikore.

Eilish është gjithashtu në garë për performancën më të mirë të muzikës Pop Duo/Grupi për bashkëpunimin e saj me Labrinth në “Never Felt So Alone”, e paraqitur në serialin dramatik për adoleshencë të HBO, Euphoria.

Lipa, po merr gjithashtu vlerësime për kontributin e saj në kolonën zanore të Barbie. Kënga e saj, “Dance The Night”, ka fituar nominime për këngën e vitit dhe këngën më të mirë të shkruar për median vizuale.

Ndërkohë, Rodrigo  ka siguruar gjashtë nominime mbresëlënëse për GRAMMY. Kategoritë përfshijnë Albumi i Vitit, Rekordi i Vitit për “Vampire”, Kënga e Vitit për “Vampire”, Albumi më i Mirë Vokal Pop për Guts, Performanca më e Mirë Pop Solo për “Vampire” dhe Kënga më e Mirë Rock.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *