• |
ide | kryesore

Selena Gomez dje dhe sot me bikini: “Nuk jam perfekte, por jam krenare që jam kjo që jam”

Arkiva, PaparazziSelena Gomez rikthehet në rrjetet sociale për të treguar format e saj me bikini dhe për të dërguar një tjetër mesazh për pozitivitetin trupor, një pikë e fortë e saj prej vitesh. “Sot e kuptova se nuk do të dukem më kurrë kështu…”, ka shkruar ylli i popit, 31 vjeç, në foton e parë, të realizuar në Miami, Florida, në vitin 2013.

“Unë nuk jam perfekte, por jam krenare. të jem ajo që jam… ndonjëherë harroj se është mirë të jem vetvetja,” komentoi ajo në imazhin tjetër, të realizuar në Meksikë në 2023.

Në dy fotot ylli dhe aktorja e popit tregon ndryshimet që kanë ndodhur në trupin e saj.


Në të parën, Selena vesh një bikini të vogël me print zebra, në të dytën, më aktuale, ajo është me rroba banje dhe tregon kthesa më të rrumbullakosura dhe një figurë më të plotë. Prej vitesh, Gomez ka zhvilluar betejën e saj personale kundër turpit të trupit, duke i ftuar njerëzit ta duan veten ashtu siç janë, pa bërë kompromise të imponuara nga standardet e kodifikuara të bukurisë.

Sulmet nga urrejtësit

Në Golden Globes 2023, artistja në fakt u vu në shënjestër të kritikave dhe komenteve në lidhje me formën e saj të “rënduar” fizike. Selena shkoi menjëherë në kundërsulm, si në të kaluarën, dhe në Instagram u përgjigj: “Jam pak topolake sepse e kam shijuar gjatë festave të Krishtlindjeve, dhashë gjithçka që kisha. Kam shtuar disa kilogramë por nuk më intereson”.

Disa muaj më parë, në Tik Tok, ylli i popit kishte publikuar një video në të cilën thoshte: “Nuk e mbaj frymën… Stomakët e vërtetë janë kthyer në modë…”, duke ironizuar, gjysmë e shtrirë në një varkë, ndërkohë që përkëdhelte barkun dhe shfaqte format e saj bujare me një bikini me lule.

Sigurisht nuk ishte hera e parë që Selena iu përgjigj atyre që e sulmojnë për trupin. Për temën e formave trupore është shprehur në vitin 2022 gjatë dokumentarit të saj “My Mind & Me”, ku aktorja foli për vështirësitë që lidhen me lupusin, një sëmundje e rëndë, e cila e bën sistemin imunitar agresiv ndaj trupit, duke shkaktuar inflamacion dhe dëmtim të organeve. Për shkak të kësaj sëmundjeje Selena iu nënshtrua transplantit të veshkës në vitin 2017.

Pikërisht për shkak të kësaj sëmundjeje nga e cila vuan, Gomez zbuloi se kishte shtuar shumë në peshë. “Njerëzit sikur “mezi prisnin” të gjenin një justifikim” për ta ulur atë, pavarësisht efekteve anësore në trupin e saj për shkak të një sëmundjeje kronike.

Aktorja e “Only Murders In The Building” shpjegoi se “ruan shumë ujë” në trup për shkak të medikamenteve të ndryshme që merr dhe inkurajoi fansat të praktikojnë dashurinë për veten edhe në momentet e turpit.

Ndërsa ajo vazhdoi të festonte pozitivitetin e trupit, ish-ylli i Disney tha gjithashtu se efekti i vogël anësor nuk ishte i krahasueshëm me ato në shëndetin e saj: “Ilaçet e mia janë të rëndësishme dhe mendoj se ato janë ato që më ndihmojnë”.

Në përgjigje të komenteve negative në rrjetet sociale, ajo përsëriti: “Largohuni nga rruga, sepse, sinqerisht, nuk mendoj se njerëzit duhet të kenë turp për trupin [e tyre] apo asgjë”, duke shtuar “Epo po, unë nuk jam modele. Unë kurrë nuk do të jem”.

Së fundmi Gomez njoftoi se është duke punuar në një episod për një vazhdim të mundshëm të “Wizards of Waverly Place”. Megjithatë, në janar, aktorja deklaroi se ishte gati të linte muzikën për t’u fokusuar në aktrim. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ajo do të braktisë botën e artë të argëtimit. Për momentin, në fakt, ajo do të donte të fokusohej tek dashuria e saj e parë: aktrimi. Në fakt, që kur ishte e vogël ëndërronte të bëhej një aktore profesioniste. Muzika erdhi në jetën e saj thuajse rastësisht, kur Disney i propozoi që të publikonte një album ndërsa ishte e zënë me serialin për fëmijë “Wizards of Waverly Place”.

Që nga viti 2013, Gomez ka publikuar tre albume në studio: “Stars Dance” (2013), “Revival” (2015) dhe “Rare” (2022). Në vitin 2022, albumi i tij në gjuhën spanjolle, “Revelación”, pati dy nominime për Grammy. Në gusht 2023 ajo publikoi këngën e saj të fundit, “Single Soon”, dhe aktualisht është e fejuar me Steve Martin në xhirimet e serialit “Only Murders in the Building”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *