• |
ide | kryesore

Netanyahu: Po përgatisim një korridor të sigurt për civilët e Rafahut

Arkiva, Planet
NetanyahuKryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka siguruar qindra mijëra civilë që kërkojnë mbrojtje në qytetin Rafah në pjesën jugore të Rripit të Gazës për një korridor të sigurt përpara ofensivës së planifikuar tokësore.

“Ne nuk jemi kavalierë për këtë”, tha Netanyahu në një intervistë për ABC News.

Ushtria izraelite tha se do të sigurojë një kalim të sigurt për popullatën civile në mënyrë që ata të mund të largohen.

I pyetur se ku duhet të shkojnë më shumë se një milion palestinezë në qytetin në kufi me Egjiptin, Netanyahu tha se ishte përpunuar një plan i detajuar.

Qeveria amerikane dhe ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock janë shprehur kundër veprimeve ushtarake në Rafah ditët e fundit.

“Ne besojmë se një operacion ushtarak në këtë kohë do të ishte një katastrofë për këta njerëz”, tha të enjten drejtori i Komunikimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby.

“Ne nuk do ta mbështesim atë”, theksoi ai.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, António Guterres paralajmëroi gjithashtu për një katastrofë humanitare dhe pasoja për të gjithë rajonin.

“Gjysma e popullsisë së Rripit të Gazës është e mbushur në Rafah dhe nuk ka ku të shkojë tjetër”, shkroi ai në X.

Egjipti ka frikë se një operacion masiv ushtarak në Rafah mund të çojë në një fluks të palestinezëve të dëshpëruar në gadishullin egjiptian të Sinait.

Të premten, Netanyahu urdhëroi ushtrinë e vendit të tij të përgatiste një ofensivë në Rafah.

“Është e pamundur të arrihet qëllimi i luftës për eliminimin e Hamasit nëse katër batalione të Hamasit mbeten në Rafah,” tha ai.

“Ata që thonë se në asnjë rrethanë nuk duhet të hyjmë në Rafah, në thelb thonë të humbasim luftën”, tha Netanyahu.

“Fitorja është e arritshme… Ne do të marrim batalionet e mbetura terroriste të Hamasit në Rafah, që është bastioni i fundit, por ne do të shkojmë drejt tij”, tha Netanyahu.1 Comment

  1. MOS PROJEKTONI ARMIKUN ,MBASI ARMIKUN E VETES KEMI VETEN TON EGON PER PUSHTET PARA DHE DJALLIN QE NXIT NE TE KEQE ,LE TE LUFTOJM VESET E KEQIJA BRENDA VETES SE PERBALL DALIM SI NJEREZ ME NATYRALITET HYJNOR thotë:

    PER TE GJITH ZOTI BOTNAVE KRIJOJ NJE SHANS ,QE VETEM NJEHER NJERIUT I VJEN ,DHE E BERI TE SHEJT,JETEN PRONEN NDERIN ,TE GJITHEVE NA E BERI TE SHEJT BARABAR,NA LA TE LIR DHE ANGAZHOHEMI KU DHE SI TE DESHIROJM ,PASI JETEN NA BERI SPROV MES SE MIRES DHE TE KEQES ,PER TE HUMBUR APO FITUAR NE DY BOTET ,NA DERGOJ NE MENYRE TE BAREBART UDHZIM HYJNOR ,SI TREGUES NE CDO KUPTIM PER TE PASUR SUKSESE NE ANGAZHIMET TONA OSE HUMBJE NDESHKIM ,SEJCILI NGA NE DON TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANON PADREJTESI TI BEHET SEJCILI LIND I PADITUR POR ME EGO PA FUND SIKUR NJERIT TOKEN ME PASURIT E SAJ PO TI JEPEN NUK NGOPET PO PER KAQ SA JEMI NUK MJAFTON AS GJITHSIJA,POR NE NDOLLEMI ME NJE EGO PA MAS PERBALL KRIJIMIT ME MAS ,SISTEMIT FUNKSIONIT TIJE ME MAS DHE PAMUNDESI ,PER TE PASUR PER TE QEN KRIJUES ,TE NJEJTE SI KY KRIJIM ,NE KETO RRETHANA ,KRIJIMI UDHEZIMI DHE FUNKSIONI ,QE NUK KEMI ASNJE AKSES NE TE ASKUSH NGA NE,DHE NE QE DUM CDO TE MIR DHE SPRANOJM ASNJE TE KEQE PER VETEN ,A DUHET TE NDALEMI PAK TE MEDITOJM KUPTOJM PRANOJM ,RALITETIN E KRIJIMIT FUNKSIONIT DOMOSDOSHMERIVE PERGJEGJSIVE HAKUT,,SE SOT KEMI NJE IZRAEL QE DON TE BEJN CFAR TE DESHIROJN NESER NJE RUSI ,PASNESER NJE KIN KESHTU NE RRALL JAN TE GJITH,POR GJITHCKA PO NDOLL DHE DO TE NDOLL ASNJERI NUK PRANON KOSTO POR TJUA ,SHPERNDAJ TJERVE,POR QE ASKUSH SJA PRANON ,,LE TE BEJM NJE ANALIZ TE THJESHT ,PARIMI FITO DUKE SHKATRRUAR ,SIC PO SERVIRET TANI KUDO ,PER GJITHCKA PER CDO ANGAZHIM KA NJE PLAN SIGURIJE QE TE KET SUKSES,POR ,NESE BEHET PLANI PER SUKSES SUKSESI ,KA FUNKSION ME GJITH ELEMENTET E SUKSESIT JO THJESHTE TE JET NJERZO ,FUQI ,SHKATRRIMI ME FUQI KOMUNIKIMI TE SISTEMIT LOGJIK,DUKE FUTUR GJITH ELEMENTET PERBERES PROPOGAND MANIPULIM PRESION ,CFAR NDOLL VETEM ME KETO, KUR NUK ZBATOHET HAKU NE GJITHCKA AI LLOJ SUKSESI QE PRETENDOHET ESHTE VETMASHTRIM ,PO ZOTINE MADHERISHEM NUK E LLOGARISNILILLJET ME TE LUTJET VEPRAT E MIRA MESHIREN E TIJE FALJEN APO NDESHKIMIN PREMTIMIN E TIJE GARANCIT QE KA LLEN PER KRIJIMIN DHE UDHEZIMIN E TIJE PO MASEN HAKUN FUNKSIONIN NDERGJALLESOR ,PO NUK E LLOGARISNI KETO QE ESHTE VET BAZA KRIJIMIT DHE FUNKSIONIT SUKSESIT ,JU VERTET I NGJANI VETEM ATI PERSONI QE ME MENDJE DHE FJAL ENDERRON ,POR PRAKTIKISHT KUR VEPRON NUK FUNKSIONON SI PRITSHMERI ,ENDRRIMI ,DUKE I SHKAKTU HUMBJE NE KOH FUQI MIQ ,DHE I KTHEHET VETEM PERCAKTIMI I DHOJIT SHPERBLIMIT ZOTIT MADHERISHEM ME DHOJIN E ANGAZHIMIT NESE MIR SHPERBLIM NESE KEQ NDESHKIM ,ZOTI JU RUAJT FALT DHE UDHEZOT NUK JENI VON TE KUPTONI PRANONI ZOTIN E MADHERISHEM UDHEZIMIN E TIJE QE PER VETES SUAJ TI CAKTONI NJE VEND MESHIRE PRAN TIJE, DHE SHPETONI NE DY BOTET ,LARGOHUNI NGA VETJA EGOJA SHPETONI NGA VETJA DHE KTHEHUNI ME SHPETIM TEK ZOTI JUAJ ,SIPAS UDHEZIMIT TIJE KRIJIMIT TIJE SISTEMIT FUNKSIONIT NDERGJALLESOR HAKUT GJITHCKAJE ,SE DUKE QEN KRIJESE SMUND TE BEHEMI KRIJUES AS UDHEZUES AS TRIUMFUES VECSE THJESHT KRIJESA TE DOBETA POR ME KRIJIM TE PERSOSUR LOGJIK KU PERSOSMERIJA MREKULLUESE PER NE ESHTE TA KUPTOJME KETE JET SPROV ,DUKE PERSOSUR CILESIN E SAJ ME HAK ,DHE ME KET KUPTIM PERSOSMERIJE NE CDO KLUPTIM TE TRIUMFOJM DUKE DALUR TE SHPETUAR NE DY BOTET ME MESHIREN E ZOTIT ISHALLA ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *