• |
ide | kryesore

Mbreti Charles shfaqet në publik pas diagnozës me kancer

Paparazzi, SliderMbreti Charles buzëqeshi teksa kthehej në Londër me mbretëreshën Camilla për t’iu nënshtruar  trajtimit të kancerit.

Monarku, 75 vjeç, zbuloi diagnozën e tij të kancerit më 5 shkurt dhe që atëherë ka filluar trajtimin.

Charles u pa teksa mbërrinte në Londër me helikopter të martën në mëngjes, pasi kaloi pjesën më të mirë të një jave në rezidencën e tij mbretërore në Sandringham. Më pas çifti u dërgua në Clarence House.

Mbreti pritet të zhvillojë takime ballë për ballë në cilësinë zyrtare këtë javë, pavarësisht se po i nënshtrohet trajtimit. Ai do të kalojë një ditë në Londër përpara se të kthehet në Sandringham.

Të shtunën, monarku theu heshtjen e tij për diagnozën tronditëse, duke falënderuar publikun për mbështetjen që ka marrë që kur lajmi doli në dritë.Çarlsi tha se mendime të tilla janë «ngushëllimi dhe inkurajimi më i madh».

 “Është po aq inkurajuese të dëgjosh se si ndarja e diagnozës sime ka ndihmuar në promovimin e mirëkuptimit publik dhe ndriçimin e punës së të gjitha atyre organizatave që mbështesin pacientët me kancer dhe familjet e tyre në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe më gjerë në botë,” tha ai në një deklaratë.

“Admirimi im i përjetshëm për kujdesin dhe përkushtimin e tyre të palodhshëm është edhe më i madh si rezultat i përvojës sime personale.”

Pallati zbuloi diagnozën e Charles pasi ai iu nënshtrua një procedure për një prostatë të zgjeruar. Atje, mjekët zbuluan “një çështje të veçantë shqetësuese” që kërkon trajtim.

“Gjatë procedurës së fundit spitalore të Mbretit për zmadhimin beninj të prostatës, u vu re një çështje e veçantë shqetësuese,” thuhej në deklaratën e 5 shkurtit.

“Testet e mëvonshme diagnostikuese kanë identifikuar një formë kanceri.” Buckingham Palace më vonë sqaroi se kanceri nuk ishte kancer i prostatës./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *