• |
ide | kryesore

Video/ Sporting me një këmbë në 1/8 e Europa League: rezultate impresionuese në ndeshjet e tjera

F1, Sport, Video
Europa LeagueNuk ka fitues në finalen e përsëritur të Tiranës, mes Feyenoord e Romës. Vetëm 1-1 përfundon sfida në Roterdam, me italianët që janë të favorizuar për tu kualifikuar. Në ndeshjen e parë të playoff të Europa League, Sporting Lisbona triumfoi 3-1 ndaj Young Boys dhe garantoi kalimin në raundin tjetër. Ndërkohë, Marseille u befasua në minutën e 94′ nga Shakhtar. Ukrainasit barazuan 2-2 duke shmangur një humbje falë Eguinaldo, që shënoi menjëherë pas golit të Ndiaye për francezët. Galatasaray buzëqeshi në fund. Icardi vendosi në minutën e 91′, me turqit që mposhtën 3-2 Sparta Pragë të Qazim Laçit.

FEYENOORD-ROMA 1-1

Barazimi i çmuar 1-1 i Romës në Roterdam kundër Feyenoord në ndeshjen e parë të playoff të Europa League. Ndeshja vendimtare e kthimit pas një jave në Olimpico. Skuadra verdhekuqe luajti më mirë se holandezët në pjesën e parë, duke goditur traversën me Paredes por duke u mposhtur në kohën shtesë nga një goditje me kokë e Paixao. Në pjesën e dytë Lukaku mendoi të barazonte me kokë (67′). Ndërsa në minutën e 91′ Svilar shpëtoi nga shtylla në goditjen e dënimit të Ivanusec.

YOUNG BOYS-SPORTING LISBONA 1-3

Sporting ka një këmbë e gjysmë në fazën e 1/8 të Europa League. Në Bernë, portugezët mbizotëruan 3-1, duke kaluar në epërsi me autogolin e Amenda. Dhjetë minuta më vonë, Gyokeres realizoi një penallti dhe i dha portugezëve dyfishimin, por pas më pak se 60 sekondash Ugrinic rihapi lojërat. Megjithatë, në fillimin e pjesës së dytë, erdhi 3-1 i Sporting. Më pas zviceranët panë të anulohet 3-2 i mundshëm dhe nuk arritën që në finale të ngushtonin diferencën, edhe për shkak të kartonit të kuq për Camara. Në ndeshjen e dytë në Lisbonë, Sporting mund të humbasë edhe me një gol për të arritur në 16 më të mirët e kompeticionit.

SHAKHTAR-MARSEILLE 2-2

Gjithçka është e hapur pas 90 minutave të para në Volksparkstadion, edhe pse ndodhën shumë gjëra. Përfundoi 2-2 mes Shakhtar dhe Marseille, me Gattuso që ëndërronte një goditje në fund, por u arrit nga ukrainasit. Gjithçka ndodhi në pjesën e dytë. Aubameyang i dha epërsinë OM në minutën e 64′, por, vetëm katër minuta më vonë, Matviienko bëri rezultatin 1-1. Një përgjigje e kundërpërgjigje që u përsërit edhe në fund. Ndiaye shënoi në minutën e 90′ dhe iluzionoi francezët, por 1-2 zgjati vetëm tre minuta. Më pas Eguinaldo vendosi rezultatin në 2-2 në minutën e 93′. 90 minutat e kthimit në Vélodrome do të jenë vendimtare.

Lexo më tej: Luhen sonte 8 sfidat e playoff në Europa League: në Roterdam përsëritet finalja e Tiranës

GALATASARAY-SPARTA PRAGA 3-2

Ndeshje po aq e çmendur në Turqi. Galatasaray mundi 3-2 Spartën e Pragës në minutën e 91′ falë një prove fantastike të Mauro Icardi. Ish-lojtari i Inter, në fakt, i shërbeu topit Demirbay për të bërë 1-0 në minutën e 19′. Por në pjesën e dytë ndodhi gjithçka. Preciado shënoi menjëherë golin e barazimit për çekët, më pas ish-lojtari i Napolit Mertens provokoi autogolin e Krejci në minutën e 62′. Kaloi vetëm një minutë dhe Nelson i la miqtë me dhjetë lojtarë, kështu që në minutën e 65′ Kuchta shënoi golin e 2-2. Megjithatë, në minutën e 80, barazia numerike u rivendos pas kartonit të dytë të verdhë për Rynes. E në minutën e 91′, Icardi çmendi Rams Park në Stamboll duke i dhënë epërsinë Galatasaray. Tani edhe një barazim në kthimin në Pragë do të mjaftonte.

Knockout Round Play-offs Europa League

Feyenoord 1-1 Roma
Galatasaray 3-2 Sparta Prague
Shakhtar Donetsk 2-2 Marseille
Young Boys 1-3 Sporting CPLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *