• |
ide | kryesore

(Deklaratat) Bota reagon e tronditur për vdekjen e Navalny: Putini përgjegjës

Arkiva, Planet, Të fundit
NavalnyLideri i burgosur i opozitës ruse, Alexey Navalny, ka vdekur pasi u rrëzua dhe humbi vetëdijen në burgun e largët në veri të Rrethit Arktik, ku po vuante një dënim të gjatë, tha shërbimi federal rus i burgjeve.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha të premten se Vladimir Putin është informuar për vdekjen e Navalny, një kritik i ashpër i presidentit rus.

Lexo më tej: Profil/ Historia e panjohur e Alexei Navalny, armikut të Putin 

Ndihmësi i Navalny, Leonid Volkov tha se autoritetet ruse “rrëfyen se e vranë” atë në burg.

Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, shkroi në kanalin e saj Telegram se Perëndimi tashmë ka arritur në “përfundime” pa prova mjeko-ligjore.

Ajo tha se reagimet e menjëhershme “në formën e akuzave të drejtpërdrejta kundër Rusisë janë ‘vetë-zbuluese’”. 

Shtetet e Bashkuara

Zëvendëspresidentja Kamala Harris tha se vdekja e Navalny, nëse konfirmohet, do të ishte “një shenjë e mëtejshme e brutalitetit të Putinit”. 

“Le të jemi të qartë: Rusia është përgjegjëse”, tha ajo në Konferencën e Sigurisë në Mynih, në Gjermani.

Duke folur para Harris, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se nëse raportet për vdekjen e Navalny janë të sakta, ato nënvizojnë “dobësinë dhe kalbëzimin” e Rusisë.

“Vdekja e tij në një burg rus dhe fiksimi dhe frika e një njeriu vetëm nënvizon dobësinë dhe kalbjen në zemër të sistemit që Putini ka ndërtuar,” tha Blinken në margjinat e konferencës në Mynih. “Rusia është përgjegjëse për këtë.” 

Bashkimi Europian

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se disidenti rus “luftoi për vlerat e lirisë dhe demokracisë” dhe bëri sakrificën përfundimtare.

“BE e konsideron regjimin rus si përgjegjës të vetëm për këtë vdekje tragjike”. 

NATO

Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg tha se ishte “thellësisht i pikëlluar dhe i shqetësuar” nga raportet për vdekjen e Navalny.

“Ne duhet të vërtetojmë të gjitha faktet dhe Rusia duhet t’i përgjigjet të gjitha pyetjeve serioze në lidhje me rrethanat e vdekjes së tij.” 

Mbretëria e Bashkuar

Kryeministri Rishi Sunak tha: “Ky është një lajm i tmerrshëm. Si avokati më i fortë i demokracisë ruse, Alexei Navalny tregoi guxim të jashtëzakonshëm gjatë gjithë jetës së tij. 

Mendimet e mia janë me gruan e tij dhe popullin e Rusisë, për të cilin kjo është një tragjedi e madhe.” 

Gjermania

Kancelari Olaf Scholz tha se Navalny pagoi guximin e tij me jetën.

Scholz kujtoi rastet kur ai kishte folur me Navalny për “guximin e madh” që e shtyu atë të kthehej në Rusi pasi u shërua në Berlin nga një sulm me helm.

“Ai tani e ka paguar këtë guxim me jetën e tij,” tha Scholz.

Franca

“Alexei Navalny pagoi me jetën e tij për rezistencën e tij ndaj një sistemi shtypjeje,” tha ministri i Jashtëm francez Stephane Sejourne në X.

“Vdekja e tij në burg na kujton realitetin e regjimit të Vladimir Putinit”, tha Sejourne, duke shprehur ngushëllime për familjen e Navalny dhe popullin rus.

Italia

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha në një deklaratë se vdekja e Navalny ishte “shqetësuese” dhe shërben si një paralajmërim për pjesën tjetër të botës.

“Ne shprehim ngushëllimet tona të përzemërta dhe shpresojmë se do të zbulohet qartësia e plotë mbi këtë ngjarje shqetësuese,” shtoi ajo.

Kanadaja

Ministrja e Jashtme kanadeze, Melanie Joly tha se Navalny “dha lirinë e tij me shpresën për një të ardhme më të mirë, më demokratike për popullin rus”. 

“Raportet për vdekjen e tij janë një kujtesë e dhimbshme e regjimit të vazhdueshëm shtypës të Putinit”, shtoi Joly.

Ukraina

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se Navalny u vra “qartësisht nga Putini”. 

Duke folur nga Berlini, ku po nënshkruante një marrëveshje sigurie me Gjermaninë, ai shtoi se Putinit nuk i intereson kush vdes për sa kohë që ai ruan pozicionin e tij në krye.

Republika Çeke

Jan Lipavsky, ministri i punëve të jashtme, shkroi në X se Rusia po i trajton qytetarët e saj ashtu siç trajton politikën e saj të jashtme.

“Është kthyer në një shtet të dhunshëm që vret njerëzit që ëndërrojnë për një të ardhme më të mirë, si Nemtsov apo tani Navalny, të burgosur dhe të torturuar deri në vdekje pasi iu kundërvunë Putinit”, tha ai, duke iu referuar kritikut të vrarë të Putinit, Boris Nemtsov.

Letonia

Presidenti Letonez Edgars Rinkevics tha në një postim në X: “Çfarëdo qoftë mendimi juaj për Alexey Navalny si politikan, ai thjesht u vra brutalisht nga Kremlini”. 

Norvegjia

“Qeveria ruse mban një përgjegjësi të rëndë,” shkroi Espen Barth Eide, ministri i jashtëm i Norvegjisë, në X, duke shtuar se ishte i pikëlluar nga lajmi i vdekjes së Navalny në burg.

Polonia

Kryeministri polak Donald Tusk është zotuar se “kurrë nuk do t’i falë” ata që janë përgjegjës për vdekjen e Navalny në burg. “Alexei, ne nuk do të të harrojmë kurrë. Dhe ne kurrë nuk do t’i falim ata,” tha Tusk në X.

Suedia

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom tha se nëse “lajmi i tmerrshëm” për Navalny është i vërtetë, atëherë ai “përfaqëson një tjetër krim të tmerrshëm nga regjimi i Putinit”. 

“Pamëshirshmëria ndaj Navalnyt tregon përsëri pse është e nevojshme të vazhdohet të luftohet kundër autoritarizmit”. 

Al Jazeera, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 4 Comments

  1. Ngushellime per kete djale Oficeri ushtrie, i cili eshte rritur me dashurine per vendin dhe popullin e tij. Luftoi deri sa e pagoji me jeten e tij. Liria fitohet dhe nuk dhurohet nga diktatoret, kete gje e dine mire dhe Shqiptaret.

  2. Gjithe diktatoret e botes “demokratike” paskan reaguar kunder Putinit, na i paskan rrenqethur bolet me deklaratat e tyre.

  3. Po per ish keshilltarin e Killary perse nuk reaguat kur u gjed i varur ne peme me dy plage ne gjoks me shotgun, dhe qe media e paraqiti si “vetvrasje”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *