• |
ide | kryesore

U akuzua për lidhje me mafien shqiptare, reagon ish-shefja e policisë së Ekuadorit

Arkiva, Lajme, Të fundit
policisëTannya Varela Coronel, ish-komandante e përgjithshme e Policisë Kombëtare të Ekuadorit ka hedhur poshtë kategorikisht lajmet e shpërndara së fundmi se një rrëfim e lidh atë me mafian shqiptare.

“Unë jam e pafajshëm, gëzoj prezumimin tim të pafajësisë si një e drejtë themelore dhe do ta mbroj emrin tim të mirë me vendosmëri kumbuese” – tha ish-shefja e policisë në një deklaratë.

Coronel tha se synimi është që para opinionit publik të krijohet ideja se duke përfituar nga pozicioni i saj, favorizonte organizata kriminale dhe një sërë gjërash të tjera të ulëta që ajo i mohon kategorikisht dhe kategorikisht.

“E thyej këtë heshtje sepse, me sa duket, për shumë më është rehat të qëndroj hermetike duke duruar akuzat e tyre shpifëse ndaj meje”, – komentoi ajo. Nuk dihet nëse ngjarjet me të cilat synohet të lidhet janë reale dhe kjo mbetet detyrë e organeve kompetente.

“Ata kurrë nuk do të mund të më lidhin në asnjë mënyrë me ndonjë veprim të parregullt në dobi të organizatave kriminale që kam luftuar gjatë jetës sime profesionale. Unë kurrë nuk kam bërë ndonjë parregullsi, as si komandante e përgjithshëme dhe as si civile”, – shtoi ajo.

Sipas mediave ekuadoriane ajo ka deklaruar se deri më sot, nuk i është kërkuar të japë ndonjë dëshmi në kuadër të ndonjë hetimi. Dhe nëse autoritetet i kërkojnë asaj të paraqitet, ajo do të jetë e gatshme ta bëjë këtë. “Nuk kam pasur nevojë të iki nga vendi, as të fshihem” – thotë ajo. ©LAPSI.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *