• |
ide | kryesore

Edhe ‘Poor Things’ nuk e ndal dot/ A po shkon ‘Oppenheimer’ i sigurt drejt Oscars?

Arkiva, F1, Paparazzi
BAFTA“Oppenheimer” rrëmbeu çmimet BAFTA, duke fituar çmime për regjisorin Christopher Nolan dhe aktorin Cillian Murphy, si dhe duke marrë çmimin për filmin më të mirë.

Në përgjithësi, filmi mori shtatë maska të arta BAFTA, ndërsa filmi “Poor Things” u rendit në vendin e dytë me pesë fitore.

Drejtuesja e BAFTA-s Sarah Putt hapi ceremoninë në Royal Festival Hall në Londër të dielën mbrëma, duke përshëndetur audiencën e mbushur me yje. Prezent ishin mes të tjerësh Princi William. Ky i fundit, që është president i BAFTA-s, nuk mbajti një fjalim, pa dyshim edhe për shkak të angazhimeve në jetën e tij personale pas diagnozës së kancerit të babait të tij, mbretit Charles III, dhe operacionit të së shoqes, Katerinës.

Në fjalimin e saj, Putt tha se i dërgonte Katerinës dhe Mbretit “urimet më të mira” përpara se t’ia dorëzonte moderatorit të mbrëmjes, yllit të “Doctor Who”, David Tennant.

“Sonte do të shkojë më e butë se gjoksi i Kenit,” tha ai me humor, duke iu referuar kukullës plastike të luajtur nga Ryan Gosling në filmin “Barbie”.

Prezantuesit gjatë mbrëmjes përfshinin Dejvid Bekamin dhe Dua Lipan, që shpërndanë nga një çmim secili.

Ndërkohë, Sophie Ellis-Bextor këndoi hitin e saj “Murder on the Dancefloor”.

Michael J Fox. mbërriti në skenë në kulmin e ceremonisë për të dhënë çmimin e filmit më të mirë, i cili shkoi për “Oppenheimer”. Fox, i cili mbërriti në skenë në një karrige me rrota përpara se të ngrihej për të dorëzuar çmimin, u prit me duartrokitje të shumta dhe një ovacion në këmbë.

“Ka një arsye pse thonë se filmat janë magji,” i tha Fox-turmës ndërsa lexonte të nominuarit. “Filmat mund të ndryshojnë ditën tuaj, ata mund të ndryshojnë pikëpamjet tuaja. Ndonjëherë ato madje mund të ndryshojnë jetën tuaj.” 

Drama biografike “Oppenheimer” fitoi shtatë çmime, duke përfshirë atë më të madhin për mbrëmjen: Filmi më i mirë, së bashku me regjisorin më të mirë për Christopher Nolan, Aktori më i mirë kryesor për Cillian Murphy, Aktori më i mirë në rol dytësor për Robert Downey Jr., Kinematografia më e mirë për Hoyte von Hoytema, Redaktimi më i mirë për Jennifer Lane, dhe Rezultati më i mirë origjinal për Ludwig Göransson.

Ndërkohë, “Poor Things” kishte një ndikim të fortë në kategoritë teknike, duke fituar Kostumet më të mira për Holly Waddington, Make up dhe flokët për Nadia Stacey, Mark Coulier dhe Josh Weston, Dizajni më i mirë i prodhimit për James Price, Shona Heath dhe Zsuzsa Mihalek; dhe një për Efektet më të mira vizuale speciale.

Lexo më tej: Zhytet Barbie, Oppenheimer dominon në Golden Globes 

Sezoni i çmimeve 2024 për filmat filloi me ndarjen e 81-të të çmimeve Golden Globe më 7 janar, dhe pas asaj ceremonie dhe BAFTA-s tani, është pak më e lehtë të bësh parashikime për çmimet e ardhshme të Oscarit të 96-të. Historikisht, Golden Globes japin një tablo më të qartë në lidhje me pretendentët e vërtetë jo vetëm për filmat e nominuar për Oscar, por edhe për kandidatët kryesorë për të fituar kategori si aktori më i mirë, aktorja më e mirë, regjisori më i mirë etj.

Sigurisht, çmimet e Akademisë nuk përputhen gjithmonë me çmimet Golden Globe pasi ato drejtohen nga dy organizata të ndryshme me dy grupe të ndryshme votuesish. Megjithatë, nuk mund të mohohet se Globes krijuan një precedent për pjesën tjetër të sezonit të çmimeve 2024.

Nëse kombinon fituesin e Golden Globes dhe fituesin e BAFTA-s tashmë, parashikimet për fituesin e madh të çmimeve Oscar bëhen më thjeshta. Oppenheimer duket se e ka mbyllur garën që pa nisur.

Përgatiti ©Lapsi.al Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *