• |
ide | kryesore

Gjermania legalizon kanabisin, por vështirëson blerjen e tij

Arkiva, Lajme, Të fundit
kanabisitParlamenti gjerman ka mbështetur një ligj të ri për të lejuar përdorimin rekreativ të kanabisit. Sipas ligjit të ri, mbi moshën 18 vjeç në Gjermani do të lejohet të posedohet një sasi e konsiderueshme kanabisi, por rregullat strikte do ta bëjnë të vështirë blerjen e drogës. Pirja e kanabisit në shumë hapësira publike do të bëhet e ligjshme nga 1 prilli. Mbajtja e deri në 25 gramë do të duhet të lejohet në hapësira publike. Në shtëpitë private kufiri ligjor do të jetë 50 gramë.

Tashmë policia në disa pjesë të Gjermanisë, si në Berlin, shpesh mbyll një sy ndaj pirjes së duhanit në publik, por mbajtja e drogës për përdorim rekreativ është e paligjshme dhe mund të ndiqet penalisht. Përdorimi i drogës tek të rinjtë është rritur për vite me radhë pavarësisht ligjit ekzistues, thotë ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach, i cili po nxit reformat. Ai dëshiron të minojë tregun e zi, të mbrojë duhanpirësit nga kanabisi i kontaminuar dhe të shkurtojë rrjedhën e të ardhurave për bandat dhe krimin e organizuar. Por kafenetë legale të kanabisit nuk do të shfaqen menjëherë në të gjithë vendin.

Një debat i fortë rreth dekriminalizimit të kanabisit ka nisur prej vitesh në Gjermani, ku grupet e mjekëve shprehin shqetësime për të rinjtë ndërsa konservatorët thonë se liberalizimi do të nxisë përdorimin e drogës. Pas një seance me shumë debate të premten në Bundestag, ligji u miratua përfundimisht me 407 vota pro dhe 226 kundër.

Simone Borchardt e opozitës konservatore CDU u tha deputetëve se qeveria kishte vazhduar me “ligjin e saj plotësisht të panevojshëm dhe të ngatërruar” pavarësisht nga paralajmërimet nga mjekët, policia dhe psikoterapistët. Por Lauterbach tha se situata aktuale nuk ishte më e qëndrueshme: “Numri i konsumatorëve të moshës 18-25 vjeç është dyfishuar në 10 vitet e fundit”. Pas votimit ai tha se ligji do të “thajë tregun e zi” dhe do të rregullojë “një politikë të dështuar të drogës”. Ashtu si shpesh në Gjermani, ligjet e miratuara nga deputetët janë të ndërlikuara.

Pirja e kanabisit në disa zona, si pranë shkollave dhe terreneve sportive, do të jetë ende e paligjshme. Ç’është më e rëndësishmja, tregu do të jetë i kontrolluar rreptësisht, kështu që blerja e drogës nuk do të jetë e lehtë. Planet fillestare për të lejuar dyqanet dhe farmacitë e licencuara të shesin kanabis u rrëzuan për shkak të shqetësimeve të BE-së se kjo mund të çojë në një rritje të eksporteve të drogës.

Në vend të kësaj, klubet e anëtarëve jo-komercialë, të quajtura “klubet sociale të kanabisit”, do të shtohen dhe do të shpërndajnë një sasi të kufizuar të drogës. Çdo klub do të ketë një kufi të sipërm prej 500 anëtarësh, konsumimi i kanabisit në vend nuk do të lejohet dhe anëtarësimi do të jetë i disponueshëm vetëm për banorët gjermanë.

Rritja vetë e kanabisit do të lejohet me deri në 3 bimë marihuanë për familje. Kjo do të thotë se Gjermania mund të jetë në pozitën paradoksale për të lejuar posedimin e sasive mjaft të mëdha të drogës, duke e bërë në të njëjtën kohë të vështirë blerjen. Duhanpirësit e rregullt do të përfitonin, por përdoruesit e rastësishëm do të luftonin për ta blerë atë ligjërisht dhe turistët do të përjashtoheshin. Kritikët thonë se kjo thjesht do të nxisë tregun e zi.

Gjatë viteve të ardhshme, qeveria dëshiron të vlerësojë ndikimin e ligjit të ri dhe përfundimisht të prezantojë shitjen e licencuar të kanabisit. Por duke pasur parasysh se sa i përdredhur ka qenë debati deri më tani, asgjë nuk është e sigurt. Ndërsa, konservatorët e opozitës thonë se nëse kthehen në qeveri vitin e ardhshëm, do ta rrëzojnë fare ligjin. Gjermania nuk ka gjasa të bëhet së shpejti Amsterdami i ri i Evropës. ©BBC, LAPSI.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *