• |
ide | kryesore

SHBA i vendos mbi 500 sanksione të reja Moskës

Arkiva, F1, PlanetShtetet e Bashkuara kanë njoftuar se po vendosin më shumë se 500 sanksione të reja kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë dhe vdekjen në paraburgim të figurës së opozitës Alexei Navalny.

Sanksionet synojnë njerëz të lidhur me burgosjen e Navalny dhe industrinë ushtarake të Rusisë, tha Presidenti Joe Biden.

Lexo më tej: Profil/ Historia e panjohur e Alexei Navalny, armikut të Putin 

Kufizimet e eksportit do të vendosen për rreth 100 firma ose individë.

BE njoftoi gjithashtu sanksione, të cilave Moska iu përgjigj duke i ndaluar zyrtarët e BE-së të hynin në Rusi.

Është e paqartë se çfarë ndikimi do të kenë sanksionet në ekonominë e Rusisë.

Në një deklaratë, Presidenti Biden tha se sanksionet “do të sigurojnë që presidenti rus Vladimir Putin të paguajë një çmim edhe më të lartë për agresionin e tij jashtë vendit dhe shtypjen në vend”. 

Lexo më tej: Intervista/ Mesazhet që Putin i dërgoi botës për luftën 

Sanksionet vijnë një javë pasi Navalny vdiq papritur në një burg të Rrethit Arktik. Biden ka thënë se nuk mund të ketë “asnjë dyshim” se presidenti rus ishte fajtor.

Sanksionet vijnë gjithashtu në prag të përvjetorit të dytë të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Lexo më tej: DW: Si mund të llogaritet kostoja materiale e luftërave? 

“Dy vjet më parë, ai u përpoq të fshinte Ukrainën nga harta. Nëse Putini nuk paguan çmimin për vdekjen dhe shkatërrimin e tij, ai do të vazhdojë,” tha Biden në deklaratë.

Të premten, BE-ja njoftoi gjithashtu grupin e saj të sanksioneve ndaj afro 200 kompanive dhe njerëzve të akuzuar për ndihmën e Rusisë në blerjen e armëve ose për përfshirje në rrëmbimin e fëmijëve ukrainas, diçka që Moska e mohon.

Ato përfshinin 10 kompani ruse dhe individë të përfshirë në dërgimin e armatimeve të Koresë së Veriut në Rusi, përfshirë ministrin e mbrojtjes të Koresë së Veriut.

BE-ja tani ka listuar më shumë se 2000 individë që nga fillimi i luftës.

Në përgjigje, Ministria e Jashtme e Rusisë tha se kishte zgjeruar ndjeshëm listën e zyrtarëve dhe politikanëve të BE-së të cilëve u ndalohej hyrja në Rusi.

“Bashkimi Evropian po vazhdon përpjekjet e tij të pafrytshme për të ushtruar presion mbi Rusinë përmes masave kufizuese të njëanshme”, thuhet në një deklaratë.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL4 Comments

      1. Spermen do ja fgeëlrisni Putinit o popull kurve lara lara i Amerikes. Ju qiheni te gjithe ne bythe jeni homoseksual te deklaruar. Shumica e njerzve varin flamurin gay neper dyert e Shtepive. Te shash bythqirat hyn ne burg ne Amerike. Shteti i Sodomit dhe Ghamorras. Poshte bythqirat Ameriqen. Poshte kardashuresit pro amerikan. Poshte llumi i karlepiresve

  1. Spermen do ja gelltisni Putinit o popull kurve lara lara i Amerikes. Ju qiheni te gjithe ne bythe jeni homoseksual te deklaruar. Shumica e njerzve varin flamurin gay neper dyert e Shtepivene Amerike. Te shash bythqirat hyn ne burg ne Amerike. Shteti i Sodomit dhe Ghamorras. Poshte bythqirat Ameriqen. Poshte kardashuresit pro amerikan. Poshte llumi i karlepiresve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *