• |
ide | kryesore

Sfida Itali-Gjermani do të përcaktojë emrin e trajnerit të ri të Barcelonës: pesë kandidatë në lojë

Sport
BarcelonësNëse edhe një flamur i futur në mënyrë perfekte në konceptin e futbollit të markës Barça ka vendosur se nuk është rasti të vazhdojë, do të thotë realisht se është e pamundur të imagjinohet një plan afatgjatë për çdo pankinë në botë. Drejtuesit e Barcelonës po ndjekin një sërë emrash me një gjurmë të qartë në lojë, të cilëve u është shtuar një nga trajnerët më me ndikim të momentit: Simone Inzaghi.

Tuttosport raportoi lajmin për interesimin e Barcelonës për një nga krijuesit e Interit shkatërrimtar të këtij sezoni. Inzaghi nuk është një teoricien i lojës pozicionale, një koncept që ka pothuajse një atmosferë mistike në ato anë, por ai mundi të krijojë një hibrid të jashtëzakonshëm që di të mos varet nga interpretuesit, duke zhvilluar një futboll vertikal dhe fluid. Në tre vjet me zikaltrit ai fitoi dy Kupa Italie dhe po aq Superkupa kombëtare, arriti një finale Champions League dhe gati po triumfon në kampionat për yllin e dytë. Manchester United, Liverpool dhe Chelsea po mendojnë gjithashtu për Simonen, por bëhet e vështirë të imagjinohet se ai mund të largohet nga një ekip dhe një klub që e konsiderojnë atë një pikë referimi.

Italiani tjetër në fletoren e Barcelonës, prej disa kohësh, është Roberto De Zerbi. Perfekt për konceptin katalanas të futbollit, menaxheri aktual i Brighton është tashmë përpara në bisedime, siç tregohet nga fakti që menaxherët e tij u takuan me drejtuesit blaugrana dy javë më parë.

CONJUNTO ALEMAN

Pastaj është ajo që në Spanjë e quajnë “conjunto aleman” dhe kjo është lista e gjatë e trajnerëve gjermanë që mund të ulen në pankinën e pushtuar, edhe për pak kohë, nga Xavi. Po i referohemi Flick, aktualisht i papunë dhe tashmë shkatërrues i Barcelonës në 2-8 e gjysmëfinales së Champions 2020, Nagelsmann, trajneri i kombëtares gjermane të paktën deri në fund të Euro 2024 dhe teoricien i futbollit hipersulmues dhe Tuchel, i cili do të lirohet në fund të sezonit pas një viti të diskutueshëm, të paktën deri tani, te Bayern Munich.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *